Co dalej z kontrowersyjnym projektem PiS ws. TK Przyłębskiej? Jest decyzja sejmowej komisji

Natalia Kamińska
23 maja 2023, 19:40 • 1 minuta czytania
Rządzący chcą kolejnych zmian w Trybunale Konstytucyjnym Julii Przyłębskiej. Tym razem chodzi o liczbę sędziów. We wtorek sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka zajęła się tą nowelą. Komisja zarekomendowała przyjęcie projektu po pierwszym czytaniu.
Sejmowa komisja podjęła decyzję ws. noweli PiS dot. TK. Fot. Wojtek Laski/East News

Głosowanie ws. noweli dotyczącej Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej poprzedziła jednak burzliwa dyskusja. – Pięknie pan poseł sprawozdawca przekonywał, że ten projekt jest potrzebny, by usprawnić działanie Trybunału – mówił poseł Krzysztof Śmiszek z Lewicy. I dodał: – Maszynka do zatwierdzania ustaw wam się zacięła.


Gorąca dyskusja przed głosowanie ws. noweli dot. TK Przyłębskiej

– Składam wniosek o odrzucenie projektu w I czytaniu – stwierdził z kolei poseł ugrupowania Polska 2050 Tomasz Zimoch. Jak przekonywał "ten projekt to dowód waszej pychy i arogancji.

Z kolei Krzysztof Paszyk z PSL zacytował wypowiedź jednego z publicystów, że "PiS rozpoczął władzę, niszcząc Trybunał Konstytucyjny, a odejdzie od władzy zniszczony przez Trybunał".

Odrzucenia noweli chciała też KO. – Nie udała się wam zmiana w Trybunale Konstytucyjnym, bo orzekają tam najsłabsi w najsłabszych. Odwzorowuje wszystkie konflikty w rządzie – przekonywała Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Ostatecznie komisja w głosowaniu zdecydowała o przyjęciu projektu. Został skierowany do dalszych prac w Sejmie. Głosowało 28 posłów:15 było za, a 13 przeciw.

Jak informowaliśmy na początku maja, do Sejmu trafił projekt ustawy grupy posłów Prawa i Sprawiedliwości w sprawie organizacji działalności Trybunału Konstytucyjnego.

Jak podano wówczas na stronie Sejmu, chodzi o "zmniejszenie minimalnej liczebności Zgromadzenia Ogólnego z 2/3 liczby sędziów Trybunału (tj. 10 sędziów) do 9 oraz pełnego składu Trybunału z 11 sędziów do 9".

Jakich zmian chce w Trybunale Konstytucyjnym?

Z uzasadnienia dowiedzieć się można, że celem projektu jest "umożliwienie szybszego rozpoznania spraw o kluczowej wadze i tym samym zapewnienie ciągłości działania Trybunału w sytuacjach, w których zebranie odpowiedniej liczby sędziów będzie utrudnione lub obiektywnie niemożliwe".

Wnioskodawcy tłumaczyli, że to zebranie odpowiedniej liczby sędziów byłoby "obiektywnie niemożliwe" na przykład w sytuacji długotrwałej choroby jednego z członków TK. Dodano też, że celem ustawy jet także "uniemożliwienie ewentualnych celowych obstrukcji, które mogą być destrukcyjne zarówno z perspektywy samej instytucji, jak i całej Rzeczypospolitej".

Sytuacja w TK pozostaje bez zmian. Sześciu sędziów TK uważa, że kadencja Julii Przyłębskiej jako prezeski Trybunału Konstytucyjnego wygasła 20 grudnia 2022. Pozostałych ośmioro sędziów i sama Przyłębska kilkukrotnie wzywali "buntowników" do podjęcia obowiązków służbowych.

Co istotne, z badania przeprowadzonego latem 2022 roku wynika, że co drugi Polak uważa, iż Trybunał w aktualnym kształcie nie jest instytucją niezależną od rządu PiS. Sondaż w tej sprawie wykonał SW Research dla "Rzeczpospolitej".