Kiedy koniec wojny w Ukrainie? Wołodymyr Zełenski postawił sprawę jasno
Kiedy koniec wojny w Ukrainie? Wołodymyr Zełenski postawił sprawę jasno
Od czwartku Wołodymyr Zełenski przebywa na drugim szczycie Europejskiej Wspólnoty Politycznej. Prezydent Ukrainy został zapytany przez jednego z dziennikarzy o to, jak długo będzie trwała wojna wywołana przez Władimira Putina.
– Do naszego zwycięstwa – skwitował. Na ten moment jednak nie widać żadnych perspektyw ani na zwycięstwo Kijowa, ani na zwycięstwo Moskwy. Od 22 lutego 2022 roku Moskwa planowała zdobyć cały kraj w ciągu kilku dni.
To jednak się nie udało. Fiaskiem okazała się też pełnoskalowa inwazja. Obecnie od miesięcy trwa wojna na wzajemne wyniszczenie na wschodnich terenach Ukrainy, które zostały zaanektowana przez Rosję.
Putin wciąż jednak prowadzi ataki rakietowe na Kijów. W nocy z 31 maja na 1 czerwca ostrzelano między innymi szpital dziecięcy. Wiele pocisków udało się strącić, jednak nie obyło się bez ofiar. Wśród nich pięcioletnie dziecko i nastolatek.
Nic nie wskazuje, by między Putinem a Zełenskim miało dojść do rozmów pokojowych. Dla obu stron wyciągnięcie ręki jest niezwykle niekorzystne politycznie. Jeśli sytuacja nie ulegnie zmianie, najbardziej prawdopodobnym scenariuszem będzie zamrożenie konfliktu.
Koniec wojny w Ukrainie to nie koniec problemów
Bez względu na to, w jaki sposób zakończy się wojna w Ukrainie, to wciąż nie zamknie tematu sytuacji Wołodymyra Zełenskiego. Przez lata Europa będzie mierzyła się z ryzykiem kolejnych aktów agresji ze strony Rosji oraz ewentualnego wznowienia konfliktu.
Do tego dochodzą liczne pytania o plan odbudowy państwa oraz o obecność Ukrainy w NATO i w Unii Europejskiej. Zełenski podczas ostatniego wystąpienia wspomniał także o członkostwie Ukrainy w zachodnich strukturach.
– Latem na szczycie NATO w Wilnie potrzebne jest wyraźne zaproszenie Ukrainy do członkostwa oraz potrzebne są gwarancje bezpieczeństwa na drodze do członkostwa w NATO. Jesienią w sprawie naszego wejścia do UE potrzebna jest jasna, pozytywna decyzja – powiedział.
Na ten moment nie ma szans, by Ukraina weszła do Paktu Północnoatlantyckiego. Zachodni sojusznicy przygotowali jednak dokument z gwarancjami bezpieczeństwa dla tego kraju. Według zapisów Ukraina ma się stać państwem, które będzie w stanie samodzielnie walczyć z agresorem.