"Oppenheimer" nie będzie jak filmy Marvela. Nolan zrezygnował z efektów komputerowych

Maja Mikołajczyk
11 lipca 2023, 15:09 • 1 minuta czytania
Christopher Nolan znany jest z tego, że woli używać bardziej realistycznie wyglądających praktycznych efektów specjalnych. Jak się właśnie okazało, w swoim najnowszym dziele, czyli "Oppenheimerze" w ogóle nie skorzystał z możliwości użycia komputerowych efektów specjalnych, czyli tzw. CGI.
"Oppenheimer" Christophera Nolana bez efektów komputerowych. Fot. kadr z filmu "Oppenheimer"

"Oppenheimer" bez komputerowych efektów specjalnych (CGI)

"Oppenheimer" wraz z "Barbie" zawita do polskich kin już 21 lipca. Reżyser widowiska Christopher Nolan w poprzedzających premierę wywiadach promocyjnych zdradza coraz więcej na temat swojego dwunastego w karierze filmu.


Zgodnie ze słowami Nolana, jego najnowsze dzieło zostało zrealizowane w 100 proc. przy użyciu praktycznych efektów specjalnych. Oznacza to, że reżyser zupełnie zrezygnował z niezwykle popularnych obecnie komputerowych efektów specjalnych (CGI), którym jednak zarzuca się, że użyte w nadmiarze odbierają realizm filmom (o czym zresztą na dla naTemat pisał Bartosz Godziński).

Bez użycia CGI została zrekonstruowana widoczna w trailerze próba Trinity, czyli pierwszy historycznie naziemny test broni atomowej. Ponadto Nolan zdradził, że na potrzeby "Oppenheimera" opracowano specjalną technologię do kręcenia czarno-białych obrazów szerokokątnymi kamerami IMAX, z których używania amerykański reżyser blockbusterów jest znany. Dodajmy, że koszt takiego sprzętu, to prawie pół miliona dolarów.

W ostatnim czasie nie tylko Nolan stawia na powrót do klasycznych praktycznych efektów specjalnych. W znacznej mierze korzystali z nich twórcy "Stranger Things" oraz "Top Gun: Maverick", o czym pisaliśmy w naTemat rok temu.

"Popularność obu produkcji na świecie każe przypuszczać, że widzowie tęsknią za magią kina w starym stylu. Chociaż komputerowe efekty też potrafią zachwycać, gdy zostaną wykorzystane w kreatywny sposób (jednym z lepszych ostatnich przykładów takiego zastosowania jest najnowszy "Doktor Strange"), często sprawiają, że mamy bardziej poczucie obcowania z grą komputerową niż światem czy bohaterami, w których istnienie jesteśmy w stanie uwierzyć" – przeczytacie w naszym tekście.

Z efektów praktycznych korzystali też twórcy najnowszego filmu z Tomem Cruisem, czyli "Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One", którzy m.in. nakręcili efektowny wybuch w parku narodowym Peak District w Anglii.

Co wiemy o nowym filmie Christophera Nolana?

Przypomnijmy, że nowy film Christophera Nolana oparty jest na biograficznej książce "Oppenheimer. Triumf i tragedia ojca bomby atomowej", która w 2006 roku została nagrodzona Pulitzgerem.

"Oppenheimera" na przedpremierowych pokazach obejrzeli już pierwsi widzowie. Z ich relacji wynika (część można znaleźć na Twitterze), że film Nolana jest nie tylko dołujący oraz nihilistyczny, ale i mrozi krew w żyłach. Jak zauważył sam reżyser w wywiadzie z amerykańskim magazynem "Wired", niektórzy określają tytuł mianem horroru.

W filmie zagrała sama śmietanka gwiazd, w tym m.in. Cillian Murphy ("Peaky Blinders"), Emily Blunt ("Ciche miejsce"), Florence Pugh ("Małe kobietki"), Matt Damon ("Jason Bourne") oraz Robert Downey Jr. ("Iron Man").