Duda w rocznicę wybuchu II wojny światowej: Musimy wzmocnić bezpieczeństwo
84. rocznica wybuchu II wojny światowej. Andrzej Duda na Westerplatte
Na wstępie swojego wystąpienia prezydent wspomniał wydarzenia z 1 września 1939 roku. Jak przyznał, bohaterska obrona ojczyzny przez żołnierzy pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego już na zawsze zapisała się na kartach historii.
– Jakże przejmujący jest ten momenty, gdy słyszymy dźwięk syren, kiedy padły pierwsze salwy. Możemy sobie wyobrazić, co oznaczały salwy w tamtym momencie. Obrona Polski była niezłomna, legendarna. Obronę Westerplatte nazwano "małym Verdun" – mówił Andrzej Duda.
Jak przyznał prezydent, nie daliśmy wówczas rady obronić się przed dwoma agresorami z powodu słabego uzbrojenia.
Musimy poświęcić tak wiele innych potrzeb i wzmocnić bezpieczeństwo, by Polak był mądry przed szkodą. Zanim jakiś szaleniec wpadnie na pomysł, żeby zagarnąć naszą ziemię znowu, bo jesteśmy słabi. Musimy pokazywać, że jesteśmy gotowi. I to jest nasz najważniejszy patriotyczny obowiązek.
– II Rzeczpospolita zmarnowała w ten sposób swoją rozwojową szansę i straciła w II wojnie światowej miliony obywateli. Oddawanie im czci buduje postawy, że zawsze warto i że nie ma nic bardziej cennego niż suwerenna ojczyzna. Dziś wiemy jedno, że nie wolno nam się spóźnić – kontynuował polityk.
Zdaniem Dudy, "wolność nie jest dana raz na zawsze, nie utrzyma się sama, nikt nie da nam jej w prezencie". Dlatego też Polska musi być mocna i gotowa, by nie walczyć.
Kiedy rozpoczęła się II wojna światowa?
1 września 1939 roku około godz. 4:40 wybuchła II wojna światowa. Tego dnia nazistowska III Rzesza zaatakowała nasz kraj. W czwartek nad ranem odbyły się obchody upamiętniające 84. rocznicę tragicznego w skutkach wydarzenia, w wyniku którego w ciągu zaledwie sześciu lat zginęły miliony mieszkańców całego świata.
Czytaj także: https://natemat.pl/505216,duda-dodal-dziwny-wpis-nawiazal-do-mickiewicza-i-biezacej-polityki