53-letni aktor zatrzymany przez "łowców pedofilów". Materiały wylądowały na policji
Aktor Gabriel Jarret jest pedofilem? Materiały trafiły w ręce policji
53-letni Gabriel Jarret rzekomo wysyłał wiadomości o charakterze seksualnym do osoby, którą uważał za 13-letnią dziewczynkę - ale w rzeczywistości było to konto "wabika" założone przez organizację Creep Catcher Unit (jednostka łapiąca "creepów", tym słowem określa się często kogoś dziwnego, niepokojącego, m.in. zboczeńców), która próbuje ujawnić "seksualnych drapieżników" w Internecie.
Zgodnie ze zrzutami ekranu wiadomości udostępnionymi przez brytyjski tabloid Daily Mail 53-letni aktor, który zagrał Mitcha Taylora u boku Vala Kilmera w przebojowej komedii dla nastolatków "Prawdziwy geniusz" z 1985 roku, planował spotkać się z rzekomą nastolatką w niedzielę wieczorem w Santa Monica w Kalifornii.
Na miejscu czekał na niego lider organizacji "CC Unit", który występuje pod pseudonimem "Ghost". Towarzyszył mu kamerzysta. Skonfrontowali oni Jarreta z jego wiadomościami o charakterze pedofilskim.
Potem opublikowali w sieci nagranie z interwencji, ale nie jest już ono oficjalnie dostępne. Można znaleźć je na platformie "X".
W chwili aresztowania przez członków specjalnej organizacji Jarret próbował wyjaśnić, że nie zdawał sobie sprawy z niepełnoletności dziewczyny i że celem zaplanowanego spotkania było oświadczenie jej, żeby nie utrzymywała z nim dalszego kontaktu.
"Łowcy pedofilów" dostarczyli władzom całość zarejestrowanych rozmów pomiędzy aktorem a dziewczyną, a także dołączyli nagranie z samego incydentu. Podobno konwersacje między amerykańskim gwiazdorem a "13-latką" ciągną się od maja 2022 roku.
Aktorska kariera Jarreta znacznie przyspieszyła w latach 80., kiedy to pojawił się w znanych produkcjach takich jak "Real Genius" ("Prawdziwy geniusz" tłum. red.) i "The Karate Kid Part III". Mimo że ma na swoim koncie udział w kilku głośnych filmach z tamtego okresu, obecnie angażuje się głównie w role drugoplanowe w projektach niszowych. Zagrał między innymi w obrazach "13 Minutes", "The Grind", "Poseidon" oraz "Last Days".
Warto nadmienić, że zespół "łowców pedofili" działa także na terenie Polski. Jego przedstawiciele tworzą fikcyjne profile w mediach społecznościowych, udając dzieci oraz młodzież. Kiedy interakcja między dorosłym a przypuszczalną ofiarą nabiera nielegalnego tonu, uczestnicy grupy dostarczają zgromadzone dowody organom ścigania.
"Czyny pedofilskie": jak działa prawo w Kalifornii?
W Kalifornii podobnie jak w innych częściach USA, prawo stanowi jasne zasady dotyczące karania osób, które dopuszczają się czynów pedofilskich. Przez "czyny pedofilskie" zazwyczaj rozumie się wszelkie formy seksualnej eksploatacji nieletnich, które obejmują między innymi:
- posiadanie, produkcję lub dystrybucję materiałów z pornografią dziecięcą
- "grooming" czyli manipulowanie i zyskiwanie zaufania nieletniego w celu późniejszego wykorzystania seksualnego, często za pomocą mediów społecznościowych lub innych platform online
- każdą formę seksualnego kontaktu z osobą poniżej ustawowego wieku zgody (w Kalifornii wynosi on 18 lat)
- inne formy eksploatacji seksualnej, wliczając w to prostytucję dziecięcą
W przypadku osób, które są skazane za czyny pedofilskie, kary mogą być bardzo surowe i obejmować wieloletnie więzienie, wysokie grzywny, oraz obowiązkową rejestrację jako przestępca seksualny, co ma długotrwałe konsekwencje życiowe. Konkretne kary mogą się różnić w zależności od okoliczności i szczegółów przypadku.