To koniec rządów PiS! Doskonały wynik opozycji demokratycznej wg exit poll

Jakub Noch
15 października 2023, 21:01 • 1 minuta czytania
Według pierwszego badania exit poll przeprowadzonego przez IPSOS najlepszy wynik w wyborach do Sejmu zdobyło Prawo i Sprawiedliwość. Drugie miejsce przypadło Koalicji Obywatelskiej. Trzecią siłą polityczną w nowym parlamencie będzie Trzecia Droga. Poza podium, ale nad progiem znalazły się także Lewica oraz Konfederacja. Triumf PiS zdaje się być jednak gorzki, gdyż wiele wskazuje na to, że to demokratyczna opozycja będzie w stanie zbudować sejmową większość. I to z dużą przewagą.
Fot. Tomasz Jastrzebowski / REPORTER

Wybory 2023. Exit poll do Sejmu – kto wygrał wybory?

Wybory 2023 to najważniejsze głosowanie od 1989 roku – takie głosy od początku kampanii przeważały zarówno po stronie Prawa i Sprawiedliwości, jak i Platformy Obywatelskiej. Teraz, po zamknięciu urn wyborczych, podano wyniki exit poll.


Oto wyniki wyborów do Sejmu:

Jak więc wyglądałby podział mandatów w Sejmie, gdyby wyniki exit poll pokryły się z tymi, które oficjalnie poda PKW?

Najwięcej, bo aż 200 posłów wprowadza do parlamentu PiS. Drugą największą reprezentację będzie miała KO. Oni mogą liczyć na 163 posłów. Trzecim, a zarazem ostatnim głównym rozgrywającym w parlamencie jest według wyników sondażowych Trzecia Droga z 55 posłami.

Lewica liczy na 30 miejsc w Sejmie, a Konfederacja - 12. Pozostałe ugrupowania nie przekroczyły progu wyborczego, wynoszącego 5 proc. (i 8 proc. dla koalicji).

Przypomnijmy, że exit poll to sondaż realizowany wśród wyborców, którzy opuścili lokale wyborcze. Wciąż trwa zliczanie głosów ze wszystkich komisji. Z tego względu oficjalne wyniki, jakie zaprezentuje Państwowa Komisja Wyborcza, mogą ulec częściowej zmianie.

Błąd pomiarowy w sondażu exit poll wynosi 3-4 proc. Późną nocą powinien pojawić się sondaż late poll, który nieco doprecyzuje wynik.

Wyniki wyborów 2023 vs. wyniki wyborów 2019 – tak zmieniło się poparcie dla PiS, KO, Lewicy

W 2019 roku Prawo i Sprawiedliwość otrzymało poparcie aż 43,59 proc. społeczeństwa. W ten oto sposób udało się uzyskać większość w postaci 235 posłów. Wtedy Platforma Obywatelska po raz pierwszy startowała w koalicji z .Nowoczesną, Inicjatywą Polska i Zielonymi, uzyskując 27,4 proc. głosów i 134 mandaty.

Trzecie miejsce zajął wówczas Sojusz Lewicy Demokratycznej, który wrócił do Sejmu po 4-letniej nieobecności z wynikiem 12,56 proc. Do izby niższej weszło 49 posłów. Dalej uplasowało się Polskie Stronnictwo Ludowe, które wzięło na listy Pawła Kukiza. Ludowcy wywalczyli 30 mandatów i 8,55 proc. poparcia.

Największym zaskoczeniem była Konfederacja, która zdobyła 6,81 proc. głosów, co przełożyło się na 11 mandatów.

Opozycji udało się przejąć większość w Senacie. Prawo i Sprawiedliwość zgromadziło w izbie wyższej 49 przedstawicieli, a opozycja – 51.

Wyniki wyborów do Sejmu w 2015 roku. To wtedy PiS przejął władzę w Polsce

Prawo i Sprawiedliwość rządzi od 2015 roku. Wtedy na partię Jarosława Kaczyńskiego zagłosowało 37,58 proc. Polek i Polaków i wprowadziło 235 posłów do Sejmu. Platforma Obywatelska pod przywództwem Ewy Kopacz uzyskała 24,09 proc. poparcia i wprowadziła 138 posłów.

Wówczas trzecią siłą w Sejmie został Kukiz'15. Poparcie na poziomie 8,81 proc. zagwarantowało partii aż 42 posłów. Teraz po ruchu zostało wspomnienie, a sam Paweł Kukiz w 2023 roku wystartował z list Prawa i Sprawiedliwości.

Podobnie jest w przypadku .Nowoczesnej. Obecny koalicjant Donalda Tuska w 2015 roku uzyskał 7,60 proc. głosów, co dało 28 posłów w Sejmie. Polskie Stronnictwo Ludowe poparło 5,13 proc. obywateli – przełożyło się to na 16 mandatów. Jeden mandat przypadł przedstawicielowi Mniejszości Niemieckiej.

Pod progiem osiem lat temu znalazła się Zjednoczona Lewica. Koalicja SLD i Janusza Palikota nie przekroczyła 8 proc. progu. To zapewniło Jarosławowi Kaczyńskiemu premię przy podziale mandatów, a co za tym idzie, możliwość sprawowania władzy.

W 2015 roku PiS wygrało w 14 województwach, a PO w dwóch. Frekwencja w wyborach do Sejmu wyniosła 50,92 proc.