"Lewa" pokazała, jak zmienia się jej brzuch. Fanki myślały, że to ciąża, a powód jest inny
U Anny Lewandowskiej zdiagnozowano SIBO. Tak zmienia się jej brzuch
Anna Lewandowska zawsze przykładała wielką wagę nie tylko do formy fizycznej, ale także do zdrowia. Kiedy jej organizm zaczął wysyłać sygnały ostrzegawcze, trenerka skonsultowała się z lekarzem. Diagnoza wykazała, że cierpi na SIBO.
Trenerka już podjęła pierwsze działania, aby złagodzić objawy SIBO. "Póki co trzymam low FODMAP ze względu na SIBO" – oznajmiła jakiś czas temu.
Ukochana Roberta Lewandowskiego wyjawiła w mediach społecznościowych, że musiała zrezygnować ze spożywania słodyczy.
Dieta FODMAP, o której wspomina Lewandowska, zakłada między innymi eliminację słabo wchłanianych, szybko fermentujących węglowodanów, które mogą pogarszać objawy.
W najnowszym poście, który wrzuciła 10 października ponownie poruszyła temat SIBO na prośbę fanów, którzy zadawali jej wiele pytań.
"SIBO rzeczywiście łatwo pomylić z innymi dolegliwościami. Niektóre z objawów mogą występować równolegle, różnić się częstotliwością czy czasem trwania" – podkreśliła, załączając do wpisu dwa zdjęcia: na jednym ma zupełnie płaski, wyrzeźbiony brzuch, a na drugim zdaje się on większy, bardziej wzdęty.
"Zdarza się także, że ta choroba przypomina swoim charakterem zespół jelita drażliwego. Co zatem zrobić, gdy czujecie, że z Waszym brzuchem jest coś nie tak? Jak upewnić się, że rzeczywiście macie SIBO? Tu z pomocą przyjdzie nam oczywiście odpowiednia diagnostyka" – zaznaczyła "Lewa".
"Dlatego coraz częściej stosuje się testy oddechowe, z których skorzystałam także ja. Można wykonać test wodorowy, metanowy bądź taki, który bada stężenie obu tych gazów jednocześnie. Do badania należy się odpowiednio przygotować i wziąć pod uwagę niektóre przeciwwskazania. Jeśli więc podejrzewacie u siebie SIBO to pierwszym, koniecznym krokiem jest wizyta u specjalisty" – dodała.
Trenerka oznajmiła, że w nadchodzących tygodniach można spodziewać się u niej na profilu więcej postów poświęconych tej tematyce.
"Ponieważ dostaję od Was mnóstwo pytań o SIBO, raz w tygodniu będę publikować treści poświęcone tej chorobie. Jestem w trakcie leczenia, ale mam nadzieję, że wkrótce uda mi się uporać z tematem" – podsumowała.
Czym jest SIBO? [OBJAWY, DIAGNOZOWANIE, ZALECENIA]
SIBO to stan, w którym nadmierna liczba bakterii, zwykle obecnych w jelicie grubym, rozwija się w jelicie cienkim. Te bakterie mogą zakłócać normalne funkcje jelita i prowadzić do różnych objawów oraz problemów zdrowotnych. Objawy:
- Wzdęcia i gaz
- Ból brzucha
- Biegunka lub zaparcia
- Zespół jelita drażliwego (IBS)
- Nietolerancje pokarmowe
- Utrata masy ciała lub niedożywienie
- Zmęczenie
- Niedobory witamin i minerałów
Przyczyny:
- Zaburzenia ruchów jelit
- Zmniejszona produkcja kwasu żołądkowego
- Zabiegi chirurgiczne w obrębie układu pokarmowego
- Choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca
- Niektóre leki, np. antybiotyki, które zaburzają równowagę mikroflory jelitowej
Diagnostyka:
Diagnoza SIBO często opiera się na teście oddechowym, który mierzy ilość gazów (np. wodór i metan) wydzielanych przez bakterie w odpowiedzi na podanie pacjentowi specjalnego cukru (np. laktulozy czy glukozy).
Zawsze ważne jest, aby podejście do leczenia SIBO było indywidualnie dostosowane do pacjenta i prowadzone pod nadzorem specjalisty ds. zdrowia jelit lub gastroenterologa.