Kiedy Tusk negocjował KPO, Morawiecki też był w Brukseli. Tak zareagował na deklarację szefa KO

Alan Wysocki
27 października 2023, 06:31 • 1 minuta czytania
Mateusz Morawiecki nie mógł nie skomentować konferencji Donalda Tuska, podczas której szef Koalicji Obywatelskiej wyraził nadzieję na odblokowanie środków z Krajowego Planu Odbudowy już w grudniu. – To jest oczywiście niedopuszczalny szantaż – skrytykował polityk Prawa i Sprawiedliwości.
Morawiecki reaguje na wizytę Tuska w Brukseli. "Niedopuszczalny szantaż". Fot. Rex Features / East News

Donald Tusk jasno o środkach z KPO

Jak pisaliśmy w naTemat, Donald Tusk spotkał się z Ursulą von der Leyen, choć jeszcze nie został premierem. Rozmowy dotyczyły między innymi Krajowego Planu Odbudowy. Tuż po rozmowach zwołał konferencję prasową, podczas której powiedział o wstępnym planie na odzyskanie środków unijnych dla kraju.


– Po powołaniu rządu wykonamy szybko pierwsze kroki w kierunku praworządności tak, aby środki z Krajowego Planu Odbudowy wypłacone były w grudniu – powiedział. A co z kamieniami milowymi mówiącymi o przywróceniu praworządności w Polsce?

– Musimy pokazać praktyczne pierwsze kroki i one powinny wystarczyć, abyśmy otrzymali pieniądze z KPO. Jeśli prezydent szybko uzna fakty i realia, i pozwoli szybko tworzyć rząd, to ja gwarantuję szybkie wypłaty z KPO – wyjaśnił szef Platformy Obywatelskiej.

Morawiecki reaguje na spotkanie Tuska

– To bardzo ciekawe. Zobaczcie państwo, co Bruksela mówiła przez ostatnie kilka lat, że konieczne są zmiany ustawowe – przypomniał Mateusz Morawiecki, reagując na deklarację Donalda Tuska.

– Tymczasem teraz słyszymy, o ile to jest oczywiście prawda, że niekonieczne są zmiany ustawowe. To jest oczywiście niedopuszczalny szantaż – skrytykował polityk Prawa i Sprawiedliwości.

Morawiecki negatywnie ocenił także propozycję zmiany traktatów unijnych tak, by zlikwidować zasadę jednomyślności na głosowaniach Rady Unii Europejskiej w 65 obszarach.

– Traktaty w UE to taka jakby konstytucja. Komisja Europejska i Parlament Europejski próbują zmienić tę konstytucję w taki sposób, aby poszczególne państwa członkowskie nie mogły zaprotestować przeciwko działaniom, które nie służą ich obywatelom – powiedział.

Żeby sprawnie odblokować środki z KPO, trzeba spełnić jednak kluczowy warunek. Jest nim konieczność sprawnego powołania rządu. Bez tego nie będzie możliwe wprowadzenie niezbędnych zmian w prawie.

Przypomnijmy, że Krajowy Plan Odbudowy to dokument liczący blisko 500 stron, zakładający udzielenie Polsce 23,9 mld euro w dotacjach oraz 34,2 mld euro korzystnych pożyczek.