Więcej niż dwa mieszkania na Airbnb? Wakacyjny raj wprowadzi od nowego roku podatek

Małgorzata Chuchel
06 listopada 2023, 13:43 • 1 minuta czytania
Z początkiem nowego roku w Grecji zostaną wprowadzone nowe regulacje rządowe dotyczące podatków od mieszkań wynajmowanych za pośrednictwem portalu Airbnb. W ubiegłym tygodniu potwierdził je grecki minister gospodarki i finansów Kostis Hatzidakis. Kto będzie musiał zapłacić więcej?
Turyści coraz częściej zamiast pokoju w hotelu, wybierają wynajem mieszkań na Airbnb fot. getty images / carmengabriela

Nie każdy z nas lubi spędzać swoje wakacje w hotelach, które w szczycie sezonu niemalże zawsze przepełnione są turystami. Wielkie kompleksy, choć są zwykle wygodne, potrafią też czasem powalić nas swoimi cenami.


Alternatywnym rozwiązaniem jest wynajem apartamentu od prywatnych osób, których największą ilość znajdziemy na portalu Airbnb. To właśnie tam gospodarze chętnie wystawiają swoje nieruchomości na wynajem krótko i długoterminowy, a samo Airbnb kusi promocjami, takimi jak zniżka na miesięczny pobyt.

Niestety, z powodu rosnącego popytu na wynajem prywatnych apartamentów, rynek nieruchomości w wielu krajach został zachwiany. Lokale, zamiast służyć jako długoletnie mieszkania na wynajem dla osób, których nie stać na zakup własnego M, często stoją puste poza sezonem, by zarabiać na siebie tylko w jego szczycie.

Nie inaczej jest też w Grecji. Minister gospodarki i finansów Kostis Hatzidakis ogłosił jednak, że od nowego roku na wynajmujących zostaną nałożone dodatkowe opłaty w formie podatku.

Podatek dotknie osoby, które posiadają na wynajem 3 lub więcej nieruchomości. Dodatkowo mają również zostać wprowadzone większe kary za jego unikanie. Nowe zasady mają wejść w życie od 1 stycznia 2024 roku.

Hatzidakis w swoich wypowiedziach podkreślał, że rząd szuka rozwiązania, które regulowałoby czynsze krótkoterminowe, ale nie pomniejszało przy okazji dodatkowego źródła dochodów osobom, które wynajmują maksymalnie dwie nieruchomości.

Jego zdaniem nowo zasady mają na celu zaradzenie nieuczciwej konkurencji i napięciom w branży hotelarskiej, a także zaradzenie coraz wyższym czynszom i efektowi domina na rynku nieruchomości.

Obecnie podatek za wynajmowanie obiektów na Aribnb obowiązuje w większości krajów UE, w Albanii, Chile, Islandii, Kolumbii, Meksyku, Norwegii, Arabii Saudyjskiej, RPA, Szwajcarii i Urugwaju.

Czytaj także: https://natemat.pl/515257,grecja-nagradza-za-czeste-odwiedzanie-rodos-wsrod-laureatow-jeden-polak