W Polsce powstał nowy kościół. Takie są obrzędy i wierzenia jego wyznawców
Nowy Kościół w Polsce. To współczesna religia Słowian
"Udało się! Z dniem 26.01.2024 roku Związek Wyznaniowy Rodzimowierców Polskich Ród został wpisany do rejestru kościołów i innych związków wyznaniowych" – informuje związek w mediach społecznościowych. Co właściwie oznacza, że ich religia jest legalnie zarejestrowana?
Dzięki temu jego wyznawcy zyskują ochronę prawną. Mogą sprawować publicznie obrządek, czy nawet zgłosić w miejscu pracy potrzebę wolnego dnia, aby móc celebrować ważne dla siebie święta. Pojawia się jednak pytanie, czym jest rodzimowierstwo?
Co to jest rodzimowierstwo słowiańskie?
Rodzimowierstwo słowiańskie jest współczesną kontynuacją religii Słowian. Aktualnie jest reprezentowane przez kilka zarejestrowanych związków wyznaniowych oraz nieformalnych stowarzyszeń. Początki tego ruchu sięgają XIX wieku.
Rozpisane są również cztery główne święta, które obchodzą rodzimowiercy, a są to święta solarne: Jare Gody, Noc Kupały, Dożynki, a także Szczodre Gody. To jednak nie koniec, wyznawcy obchodzą również Święto Przodków, a także święta poświęcone poszczególnym bóstwom, np. święto Welesa. Zgodnie z szacunkami liczba aktywnych wyznawców wynosi obecnie około 3,5 tysiąca.
Na stronie Rodzimowierców Polskich toczy się dyskusja na temat nazewnictwa wyznawców. Chociaż ich religia związana jest z duchowością słowiańską to wskazują, że nie chcą i nie powinni być nazywani "poganami", a "rodzimowiercami". Co więcej, z ich strony na Facebooku można dowiedzieć się, że wierni pozdrawiają się hasłem: "Sława Bogom, chwała przodkom".
Warto podkreślić, że w Polsce jest ponad 200 zarejestrowanych wyznań religijnych. Największy procent stanowią katolicy. Do Kościoła rzymskokatolickiego należy w naszym kraju ponad 32 mln osób.