"Swojskie" mięso zabiło klienta. Policja zatrzymała podejrzanych
– Otrzymaliśmy informację, że w sobotę 17 lutego na placu przy ulicy Krasickiego w Nowej Dębie mężczyzna sprzedawał wędliny, między innymi galaretę. Dwie osoby, które kupiły i spożyły tę galaretę, doznały ostrego zatrucia pokarmowego, niestety jedna z tych osób zmarła – poinformowała w rozmowie z "Echem Dnia" Beata Jędrzejewska-Wrona z tarnobrzeskiej policji.
Jedna osoba zmarła po zjedzeniu zatrutej galaretki
W niedzielę mundurowi przekazali, że w związku ze sprawą zatrzymano dwie osoby. Są to obwoźni handlarze. Jednocześnie funkcjonariusze apelują do mieszkańców Podkarpacia o niespożywanie mięsa kupionego 17 lutego od sprzedawcy z targowiska w Nowej Dębie. Osoby posiadające informacje w sprawie, proszone są o kontakt z policją.
– Każdy, kto ma jakieś informacje na ten temat, widział tego mężczyznę, pamięta jakim samochodem się poruszał albo numery pojazdu, jest proszony o kontakt z Komisariatem Policji w Nowej Dębie, pod całodobowym numerem 510 997 280 – oznajmiła policjantka.
Jest alert RCB
W sobotę wieczór, w sprawie zatrutego mięsa zareagowało także Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, które wydało alert.
"Uwaga! Nie jedz mięsa z targowiska w Nowej Dębie (powiat tarnobrzeski). Wysokie ryzyko zatrucia zagrażającego życiu. Jeżeli masz objawy zatrucia - dzwon na 112" – napisało RCB na portalu X.
Informacja została wysłana do odbiorców w części woj. podkarpackiego. Są to powiaty:
- stalowowolski,
- niżański,
- mielecki,
- tarnobrzeski,
- kolbuszowski.
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega: "jeśli w ostatnim czasie jadłeś mięso pochodzące z niesprawdzonego źródła, odczuwasz niepokojące objawy zdrowotne i podejrzewasz, że mogło jedzenie być zatrute - natychmiast skontaktuj się z lekarzem lub zadzwoń na 112!"
Jak rozpoznać objawy zatrucia mięsem?
Według RCB objawy zatrucia mogą różnić się w zależności od rodzaju zatrucia oraz od tego, jak bardzo zatrute było mięso. Niepokojące sygnały, na które należy zwracać uwagę to:
- nudności - są jednym z najczęstszych objawów zatrucia pokarmowego (osoba może odczuwać dyskomfort w żołądku i uczucie niechęci do jedzenia),
- wymioty i biegunka - to naturalny sposób organizmu na pozbycie się toksyn (mogą wystąpić zarówno po spożyciu zatrutego mięsa, jak i w trakcie trawienia),
- bóle brzucha - ostre lub tępe (mogą być różnie lokalizowane i nasilać się wraz z intensywnością zatrucia),
- gorączka - w przypadku ciężkiego zatrucia pokarmowego może wystąpić gorączka, która jest reakcją organizmu na obecność toksyn,
- ogólne osłabienie - zatrucie pokarmowe może prowadzić do ogólnego osłabienia, uczucia zmęczenia i apatii.
Instytucja wskazuje, że w przypadku wystąpienia objawów należy natychmiast podzielić się informacjami dotyczącymi potencjalnego zagrożenia ze swoimi bliskimi, aby zapobiec spożyciu przez nich zatrutego mięsa. Warto też zachowywać ogólną ostrożność przy zakupach spożywczych.
"Kupuj mięso tylko w sprawdzonych miejscach. Jeżeli masz wątpliwości co do pochodzenia mięsa lub jego świeżości, zrezygnuj z zakupu lub skonsultuj się z właściwym terytorialnie inspektoratem weterynarii" – podsumowano.