Sejm przyjął nowelizację ustawy o KRS! Tak głosowali posłowie

Nina Nowakowska
12 kwietnia 2024, 14:50 • 1 minuta czytania
Sejm przyjął nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa ws. wyborów sędziowskich członków Rady przez sędziów. 244 posłów opowiedziało się za przyjęciem przepisów. Przeciw było 199 parlamentarzystów.
Sejm przyjął nowelizację ustawy o KRS! Tak głosowali posłowie. Jacek Dominski/REPORTER

W piątek po godz. 14 posłowie wysłuchali sprawozdania komisji o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. – Ta ustawa przywraca polskich obywatelom sądownictwo niezależne i bezstronne – komentował Michał Szczerba z Koalicji Obywatelskiej. Następnie Sejm przyjął rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o KRS.


Sejm przyjął nowelizację ustawy o KRS

Za całością projektu nowelizacji ustawy o KRS zagłosowało 244 posłów. Byli to przedstawiciele koalicji rządzącej, czyli: Koalicji Obywatelskiej, Polski 2050, Polskiego Stronnictwa Ludowego i Lewicy. Przeciwnikami zmian okazali się parlamentarzyści z Prawa i Sprawiedliwości, Konfederacji, Kukiz'15 oraz Monika Pawłowska będąca posłem niezależnym. Łącznie przeciwko głosowało 199 posłów. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

Czego dotyczy nowelizacja przepisów o KRS? Chodzi o to, że 15 sędziów-członków tej rady ma być wybieranych w wyborach bezpośrednich i w głosowaniu tajnym przez wszystkich sędziów w Polsce, zamiast – jak jest po nowelizacji przyjętej w grudniu 2017 r. – przez Sejm.

To jednak nie koniec, bo po wyborze nowych członków KRS obecni sędziowie-członkowie mieliby stracić swoje mandaty. W myśl nowelizacji prawo do kandydowania na członka KRS nie będzie przysługiwało sędziom, którzy nimi zostali na podstawie wniosku KRS do prezydenta po wspomnianej zmianie przepisów z 2017 r.

Odrzucono poprawki PiS

Posłowie PiS podczas drugiego czytania ponownie złożyli poprawki, które przedkładali już na wcześniejszych etapach prac legislacyjnych nad tymi przepisami. Sprowadzały się one do usunięcia przepisów pozbawiających biernego prawa wyborczego do KRS sędziów, którzy objęli swoje stanowiska już po zmianach wprowadzonych w 2017 r.

Poprawki PiS zakładały też, że kadencja nowo wybranych członków KRS rozpocznie się wiosną 2026 r., czyli po zakończeniu kadencji obecnych sędziów. Poprawki te zostały jednak w piątek odrzucone.

Podczas obrad posłowie przyjęli za to jednogłośnie wniosek mniejszości, który zaproponował Tomasz Zimoch z Polski 2050. Dotyczył on "niezwłocznego" umieszczania przez KRS w Biuletynie Informacji Publicznej zapisów transmisji oraz protokołów z obrad. 

"Dzięki ustawie uwolnimy KRS od politycznych nacisków oraz wykonamy wiążące nas wyroki ETPCz (Europejski Trybunał Praw Człowieka – przyp. red.) i TSUE (Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej – przyp. red.)! Obywatele odzyskują niezależne i bezstronne sądownictwo. Społeczeństwo obywatelskie będzie obecne w Radzie Społecznej KRS. Będą to przedstawiciele Rady Działalności Pożytku Publicznego" – podsumował w mediach społecznościowych poseł Szczerba.