Zakończyło się kolegium ds. służb specjalnych. Siemoniak zdradził, co dalej ws. Szmydta

Natalia Kamińska
10 maja 2024, 15:33 • 1 minuta czytania
W piątek odbyło się kolejne posiedzenie kolegium ds. służb specjalnych. Po spotkaniu głos zabrał nowy szef MSWiA Tomasz Siemoniak, który do tej pory był członkiem Rady Ministrów i koordynatorem służb specjalnych. Polityk zdradził, co rząd planuje po aferze z byłym już sędzią Tomaszem Szmydtem, który uciekł na Białoruś.
Kolegium ds. służb specjalnych. Siemoniak zdradził, co dalej ws. Szmydta. Fot. Filip Naumienko/REPORTER

Kolegium ds. służb specjalnych. Siemoniak zdradził, co dalej ws. Szmydta

Tomasz Siemoniak przekazał w piątek po południu, że "Kolegium ds. Służb Specjalnych, które odbyło się 10 maja br., zapoznało się z informacjami szefów służb specjalnych na temat aktualnych ustaleń dot. okoliczności ucieczki Tomasza Szmydta na Białoruś i jego współpracy z obcym wywiadem".


"Trwają intensywne czynności śledcze polegające na przesłuchaniach, przeszukaniach i zabezpieczaniu materiału dowodowego" – wyjaśnił.

Szmydt nie jest już sędzią. Na stronie internetowej Naczelnego Sądu Administracyjnego opublikowano w czwartek bowiem komunikat, w którym napisano, że prezes NSA przyjął "oświadczenie sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie Tomasza Szmydta o zrzeczeniu się ze skutkiem natychmiastowym urzędu".

Rząd KO chce badać wpływy rosyjskie za rządów PiS

Wracając jednak do zebrania kolegium ds. służb specjalnych, to przyjęło ono jeszcze "do wiadomości założenia nowelizacji ustawy o Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich, których intencją jest wyeliminowanie niekonstytucyjnych zapisów i szybkie powołanie komisji pod nadzorem ministra sprawiedliwości". "Planowane jest przyjęcie projektu przez Radę Ministrów 21 maja br. i skierowanie na najbliższe posiedzenie Sejmu" – poinformował Siemoniak.

Przekazał on też, że to gremium "wysłuchało informacji o skierowaniu przez Ministra Koordynatora Służb Specjalnych próśb do I Prezes Sądu Najwyższego, Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego i Prokuratora Generalnego o podjęcie współpracy nad nowymi regulacjami w zakresie ochrony informacji niejawnych w wymiarze sprawiedliwości".

Ponadto kolegium "zapoznało się z raportem Komendanta Głównego Straży Granicznej na temat sytuacji na granicy polsko-białoruskiej oraz najbliższymi planowanymi działaniami służb państwowych w tym zakresie".

W sprawie tego spotkania wcześniej głos zabrał już premier Donald Tusk. "Przedstawiciel Prezydenta na posiedzeniu Kolegium zadeklarował gotowość współpracy na rzecz wyjaśnienia kwestii wpływów wschodnich służb w Polsce. Będą wnioski do prokuratury. Po wysłuchaniu Komendanta Straży będę jutro rano na granicy z Białorusią u funkcjonariuszy i żołnierzy" – napisał w serwisie X.

Czytaj także: https://natemat.pl/555356,sprawa-wasina-z-kgb-ciazy-kaczynskiemu-i-pis-polacy-reaguja-jednoznacznie