Dziecko rozbiło eksponat w muzeum. Niewiarygodne co zrobiła matka

Karolina Kurek
28 sierpnia 2024, 10:32 • 1 minuta czytania
Podczas zwiedzania muzeów zdarzają się wypadki, w wyniku których cenne eksponaty ulegają zniszczeniu. Taka sytuacja wydarzyła się w Muzeum Hecht Uniwersytetu w Hajfie, gdzie pięcioletni chłopiec przypadkowo rozbił 3500-letni dzban. Przerażona matka, obawiając się konsekwencji, szybko uciekła z muzeum. Teraz dyrekcja obiektu szuka rodziny, ale nie w celu jej ukarania — wręcz przeciwnie.
Dziecko rozbiło eksponat w muzeum. Niewiarygodne co zrobiła matka. Fot. Karol Porwich/East News/Zrzut ekranu/X/@NewsIn60Mins

Dziecko rozbiło 3500-letni dzban w muzeum w Hajfie

Zagraniczne media informują o incydencie, który miał miejsce w Muzeum Hecht Uniwersytetu w Hajfie w Izraelu. Według doniesień serwisu informacyjnego "Ynet" pięcioletni chłopiec, podczas wycieczki po muzeum, przypadkowo rozbił starożytny dzban. Artefakt liczył sobie 3500 lat i został odkryty przez archeologów podczas wykopalisk na Zachodnim Brzegu. Dzban był częścią kolekcji Muzeum Hecht od 35 lat.


Okazuje się, że fakt, iż artefakt był bardziej dostępny dla zwiedzających, a nie umieszczony za specjalną gablotą, co jest rzadkością jeśli chodzi o zabezpieczanie eksponatów.

– To starożytny dzban ze środkowej epoki brązu. To rzeczywiście rzadkość, ale zdecydowaliśmy się wystawić go bez ochronnych szklanych paneli – przyznała dyrektorka muzeum, dr Inbal Rivlin, w rozmowie z "Ynet".

Dyrektorka wyjaśniła, że decyzja o umieszczeniu dzbana bez osłony była zgodna z wizją założyciela muzeum, dr Reubena Hechta, który pragnął, aby muzeum było bardziej dynamiczne i interesujące dla odwiedzających, by nie przypominało mauzoleum ani grobowca. Muzeum Hecht, z darmowym wstępem dla zwiedzających, stara się być bardziej interaktywne i dostępne.

Tak zachowała się matka chłopca

Po incydencie matka chłopca, obawiając się konsekwencji, szybko opuściła muzeum, zabierając syna. Dr Rivlin wyraziła chęć skontaktowania się z rodziną i zaproszenia ich na kolejną wycieczkę z przewodnikiem, zapewniając, że muzeum nie zamierza podejmować żadnych działań przeciwko dziecku ani jego matce. Takie wypadki nie są częste, ale niestety się zdarzają.

Dzban zostanie poddany procesowi konserwacji i odtworzeniu, który będzie nagrany, a po zakończeniu eksponat wróci na swoje miejsce, by kolejni odwiedzający mogli go podziwiać w pełnej krasie.

Apel do rodzin z dziećmi i nowa inicjatywa muzeum

Dr Rivlin zwróciła się z apelem do rodziców, aby przed wizytą w muzeum tłumaczyli dzieciom, że jeśli przy eksponacie nie ma jasnego komunikatu zezwalającego na dotykanie, oznacza to, że artefaktów nie wolno dotykać.

Muzeum planuje również wprowadzenie nowych rozwiązań, aby uczynić zwiedzanie bardziej interaktywnym dla dzieci. Eksponaty z gliny będą drukowane w technologii 3D, aby najmłodsi mogli bez przeszkód dotykać ich w przyszłości, rozwijając w ten sposób wszystkie zmysły, które pomagają im lepiej zrozumieć otoczenie.

– Zostanie umieszczony znak z napisem „Dotykanie dozwolone tutaj”. Dzieci używają wszystkich zmysłów, nie tylko wzroku, a tego potrzebują. Jesteśmy świadomi tej potrzeby i zapewnimy to doświadczenie – powiedziała dr Inbal Rivlin.

Muzeum Hecht na Uniwersytecie w Hajfie jest jednym z najważniejszych muzeów archeologicznych w Izraelu, znanym z wyjątkowej kolekcji starożytnych artefaktów.

Czytaj także: https://natemat.pl/562349,wroblewski-karlowicz-wyczolkowski-wystawa-tatry