Zastanawiacie się kiedy spadnie pierwszy śnieg? On już się w Polsce pojawił
Jeszcze niedawno narzekaliśmy na upały, ale teraz czas na ochłodzenie i ulewne deszcze. A po nich nadejdzie już prawdziwa jesień. W tym kontekście wiele osób zaczyna się więc zastanawiać nad tym, kiedy w Polsce spadnie śnieg. Jak się okazuje, nie trzeba na to czekać – spadł już w Polsce pierwszy śnieg.
W Polsce spadł już pierwszy śnieg
Z najnowszych informacji meteo wynika, iż w szczytowych partiach Sudetów pojawiły się opady deszczu ze śniegiem i śniegu.
Z kolei w Karkonoszach występują opady śniegu z deszczem i śniegu, a przejściowy przyrost pokrywy śnieżnej wynosi do 10 cm, punktowo dosypało aż 20 cm świeżego puchu. Także w nocy z piątku na sobotę wysoko w Sudetach wystąpią opady deszczu ze śniegiem przechodzące w deszcz.
To jednak właśnie deszcz, a nie śnieg napędzić ma w weekend Polakom kłopotów. Jak tłumaczy IMGW, nad północnymi Włochami doszło do rozwoju ośrodka niskiego ciśnienia, którego centrum znajduje nad Niziną Padańską.
"W kolejnych godzinach niż będzie przemieszczał się na północ, przez rejon wschodnich Alp oraz Karpat, a w drugiej części nocy z piątku na sobotę dotrze do południowo-wschodniej części Polski, stopniowo się pogłębiając" – wyjaśniają synoptycy.
W weekend do Polski przyjdą ulewne deszcze
Dalsza wędrówka niżu zostanie zablokowana przez rozległy wyż znad Rosji. "Dodatkowo nad północno-zachodnią częścią Francji rozbuduje się kolejny ośrodek wysokiego ciśnienia, który doprowadzi do zwiększenia się gradientu barycznego nad południowo-zachodnią częścią Polski" – wskazano.
Sytuacja przyczyni się do wystąpienia silnego wiatru z kierunków północnych oraz napływu ciepłej i wilgotnej masy powietrznej nad obszar naszego kraju.
W Polsce szczególnie niebezpiecznie ma być na południu kraju. Na deszczowy żywioł szykują się duże miasta jak Wrocław czy Katowice.
I tak już w czwartek władze Wrocławia podały m.in., że Zarząd Dróg i Utrzymania Miast czyści wpusty kanalizacji deszczowej, aby jak najlepiej przygotować się na nadmiarowe opady deszczu w mieście.
Wrocławskie władze samorządowe podjęły też inne działania zapobiegawcze, takie jak spuszczanie wody ze zbiorników retencyjnych, aby zminimalizować ryzyko podtopień. Do akcji wkroczyły również Wody Polskie, które poinformowały o przygotowaniach zbiorników przeciwpowodziowych w regionie, takich jak Tresna czy Porąbka.