Tusk wściekł się na kolejne "weto" Dudy. "Prosiłem – wszystko jak krew w piach"

Mateusz Przyborowski
10 października 2024, 08:49 • 1 minuta czytania
Donald Tusk skomentował w czwartek rano blokowanie nominacji ambasadorskich przez Andrzeja Dudę. Szef rządu grzmi w najnowszym wpisie w mediach społecznościowych, że prezydent zachowuje się "skrajnie nieodpowiedzialnie". Duda odpowiedział na zaczepkę niemal natychmiast. "Ambasadorzy RP z USA i Ukrainy są, bo nie zostali odwołani" – stwierdził.
Donald Tusk jest wściekły na Andrzeja Dudę. Chodzi o polskich ambasadorów Fot. Filip Naumienko / REPORTER

Nic nie wskazuje na to, by spór na linii Ministerstwo Spraw ZagranicznychAndrzej Duda o powoływanie ambasadorów miał się szybko zakończyć. Prezydent do tej pory nie podpisał nominacji Bogdana Klicha do Waszyngtonu czy Ryszarda Schnepfa do Rzymu. Jan Tombiński zaś objął placówkę dyplomatyczną w Berlinie, ale występuje tam jednak w randze charge d'affaires, czyli jako pełniący obowiązki ambasadora.


Polska od kilku lat nie ma także ambasadora w Izraelu, a placówką dyplomatyczną w tym kraju również kieruje chargé d'affaires. Podobnie jest w przypadku Ukrainy. W czwartek rano sytuację dobitnie skomentował premier Donald Tusk.

Donald Tusk jest wściekły na Andrzeja Dudę. Chodzi o polskich ambasadorów

"To, że prezydent Duda wciąż blokuje nominacje ambasadorskie w takich krajach jak USA, Izrael, Ukraina czy przy NATO jest skrajnie nieodpowiedzialne. Prosiłem, tłumaczyłem – wszystko jak krew w piach" – napisał szef rządu w serwisie X.

W dalszej części odniósł się do czasu, jaki pozostał Dudzie na stanowisku głowy państwa. "Wiem, zostało tylko 299 dni, ale to o 299 za dużo. Bezpieczeństwo, Prezydencie!" – stwierdził premier.

Duda z odpowiedzią nie czekał zbyt długo i już skomentował wpis Tuska. Zarzucił w pierwszym zdaniu, że "premier manipuluje". "Ambasadorzy RP z USA i Ukrainy są, bo nie zostali odwołani. Tylko prezydent RP może to zrobić, a ja nigdy nie podjąłem takiej decyzji" – czytamy w jego wpisie.

"Problem w tym, że Donald Tusk i MSZ zmusili ich do opuszczenia ambasad i uniemożliwiają im wykonywanie zadań. A to istotna różnica. Za nieobecność ambasadorów RP w USA, Ukrainie i szeregu innych państw odpowiedzialność ponosi wyłącznie Donald Tusk i MSZ" – dodał.

Tak w PiS mieli sabotować politykę rządu ws. ambasadorów

Jak pisaliśmy w naTemat.pl, również czołowi politycy Prawa i Sprawiedliwości mieli ostatnio sabotować politykę obecnego rządu ws. ambasadorów. Latem "Gazeta Wyborcza" opisywała, że podczas spotkania Mateusza Morawieckiego i Giorgi Meloni były premier miał nalegać, by włoski rząd nie wydał tzw. agrément Ryszardowi Schnepfowi, który ma zostać ambasadorem w Rzymie.

– Nie spotkałem się z sytuacją, by polityk opozycji wykorzystywał w tak destrukcyjny sposób swoje kontakty międzynarodowe. To sabotaż – powiedział "GW" jeden z polskich dyplomatów znający kulisy sprawy.

Włoskie źródła przekazały natomiast, iż Meloni odmówiła, natomiast o sprawie poinformowała włoskie MSZ i kancelarię prezydenta Sergia Mattarellę (to oni akredytują ambasadorów).

W PiS chcieliby utrącić również kandydaturę senatora Bogdana Klicha na ambasadora w Waszyngtonie. Politycy partii Jarosława Kaczyńskiego obwiniają go bowiem o katastrofę smoleńską (Klich był w 2010 roku szefem MON).

"Politycy PiS i urzędnicy prezydenta w rozmowach z politykami Partii Republikańskiej przekonują, że kandydaturę Klicha należy utrącić dla dobra relacji polsko-amerykańskich" – mogliśmy przeczytać w "GW".

Przypomnijmy, że w marcu minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podjął decyzję o "zakończeniu misji przez ponad 50 ambasadorów oraz o wycofaniu kilkunastu kandydatur zgłoszonych do akceptacji przez poprzednie kierownictwo resortu". Odpowiedź Dudy również wtedy przyszła błyskawicznie.

– Nie da się żadnego ambasadora polskiego powołać ani odwołać bez podpisu prezydenta – stwierdził prezydent, już wtedy dając jasny sygnał premierowi i szefowi MSZ, że nie odpuści w kwestii polskich dyplomatów.