Zmarł Leszek Moczulski. Był wybitnym działaczem opozycji z czasów PRL
Leszek Moczulski zmarł 10 października w Warszawie. Miał 94 lata. W czasach PRL poświęcił się walce o zmianę ustroju w Polsce.
Moczulski również założycielem Konfederacji Polski Niepodległej (KPN), organizacji, która odegrała kluczową rolę w walce o suwerenność Polski. To także historyk i polityk.
Biografia Leszka Moczulskiego
Robert Leszek Moczulski urodził się 7 czerwca 1930 roku w Warszawie. Pochodził z patriotycznej rodziny. Babcia Moczulskiego była aktywistką Organizacji Bojowej Polskiej Partii Socjalistycznej (PPS) pod wodzą Józefa Piłsudskiego.
W 1904 roku uczestniczyła w jednej z najważniejszych akcji zbrojnych PPS na Placu Grzybowskim w Warszawie. Matka Moczulskiego również była aktywnie zaangażowana w działania podziemia, służąc w Armii Krajowej podczas II wojny światowej.
W 1945 roku rodzina przeniosła się do Sopotu, gdzie młody Leszek zaangażował się w działalność konspiracyjną.
Początki działalności opozycyjnej
Po powrocie do Warszawy i ukończeniu studiów prawniczych oraz historycznych na Uniwersytecie Warszawskim Moczulski początkowo wstąpił do Polskiej Partii Robotniczej (PPR), jednak szybko został z niej usunięty za "odchylenia prawicowo-nacjonalistyczne". Jego krytyczny stosunek do władzy PRL doprowadził do pierwszego aresztowania w 1957 roku pod zarzutem szkalowania władz w prasie zagranicznej.
W latach 70. Moczulski zaczął prowadzić bardziej zorganizowaną działalność opozycyjną. W 1976 roku napisał "Program 44", który stał się jednym z fundamentów ideowych dla powstałej w 1979 roku Konfederacji Polski Niepodległej (KPN).
Założenie KPN stanowiło kluczowy moment w działalności Moczulskiego. Moczulski wzywał m.in. do współpracy społeczeństwa w budowie "Trzeciej Rzeczypospolitej", co wówczas wydawało się utopią, ale z czasem zyskało na znaczeniu.
Wobec Moczulskiego władze stosowały represje. Był wielokrotnie aresztowany, a w 1982 roku został skazany na 7 lat więzienia za działalność na rzecz obalenia ustroju PRL.
III RP i późniejsze lata działalności Moczulskiego
Po 1989 roku Leszek Moczulski nie zaprzestał działalności politycznej. W latach 1991–1997 pełnił mandat posła na Sejm RP, a jego działalność parlamentarna skupiała się na rozliczeniu z przeszłością PRL i dążeniu do pełnej dekomunizacji.
W latach 90. Moczulski przestrzegał przed postkomunizmem, kładąc nacisk na konieczność głębokich reform ustrojowych i budowę silnej pozycji Polski w międzynarodowej polityce. Opowiadał się za koncepcją Międzymorza, widząc w niej szansę na stworzenie silnego bloku państw Europy Środkowo-Wschodniej.
W późniejszych latach Moczulski zajął się działalnością naukową. Był autorem wielu prac z zakresu historii i geopolityki. Jego publikacje to m.in. "Geopolityka. Potęga w czasie i przestrzeni" i "Narodziny Międzymorza".
Radosław Sikorski żegna Moczulskiego
Moczulskiego pożegnał m.in. szef MSZ Radosław Sikorski. "Byłeś inspiracją dla pokoleń patriotów" – napisał w serwisie X.
Nie podano jeszcze informacji o pogrzebie byłego opozycjonisty.