Zmiana czasu z letniego na zimowy. Będziemy spać dłużej, od kiedy dokładnie?

Karolina Kurek
22 października 2024, 09:34 • 1 minuta czytania
W wielu rejonach naszego kraju możemy cieszyć się pięknem polskiej złotej jesieni. Jednak słońce zachodzi coraz szybciej, a wieczory stają się dłuższe. To oznacza, że zima zbliża się nieubłaganie, a wkrótce nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy. Kiedy dokładnie przestawimy zegarki?
Zmiana czasu z letniego na zimowy: Będziemy spać dłużej, od kiedy dokładnie? Fot. East News

Każdego roku dwukrotnie przestawiamy zegarki ze względu na zmieniającą się porę roku. Te zmiany mają miejsce wiosną i jesienią. Współczesne urządzenia elektroniczne w większości przypadków automatycznie synchronizują się i wyświetlają nową, poprawną godzinę. Mimo to wiele osób nadal korzysta z innych sprzętów, w których konieczne jest ręczne ustawienie czasu.


W tym roku zmiana czasu letniego na zimowy przypada na 27 października, czyli w najbliższy weekend. Zegarki przestawimy dokładnie w nocy z soboty na niedzielę. O godzinie 3:00 cofniemy wskazówki o jedną godzinę, ustawiając je na 2:00.

Ta zmiana czasu w praktyce daje nam dodatkową godzinę snu. Celem przestawienia zegarów jest lepsze dopasowanie rytmu dnia do zmieniających się pór roku, co pozwala na oszczędność energii elektrycznej dzięki dłuższemu wykorzystaniu naturalnego światła słonecznego.

Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Przejście na czas zimowy sprawia, że wieczory stają się dłuższe, a zmrok zapada szybciej. W praktyce oznacza to, że wiele osób zimą wstaje jeszcze przed wschodem słońca, a po pracy lub szkole wraca do domu, gdy na zewnątrz panuje już ciemność. Ograniczony dostęp do naturalnego światła w ciągu dnia może negatywnie wpływać na samopoczucie, co dla niektórych osób bywa szczególnie trudne.

"Zima oficjalnie zaczyna się dopiero 21 grudnia, ale wraz z wydłużającymi się nocami i rzadszym dostępem do światła słonecznego, sezonowe zaburzenie afektywne (SAD) staje się coraz powszechniejsze. SAD to rodzaj depresji, który występuje późną jesienią i wczesną zimą, a często ustępuje wiosną lub wczesnym latem. Choć dokładna przyczyna SAD jest nieznana, badania wskazują na brak światła jako główny czynnik" - można przeczytać na stronie Harvard Health Publishing.

Chociaż zmiana czasu na zimowy teoretycznie oznacza dodatkową godzinę snu, w rzeczywistości często prowadzi do pogorszenia jakości wypoczynku. Nasz organizm potrzebuje czasu, aby dostosować się do nowego rytmu. Przestawienie zegara może prowadzić do zaburzeń snu i uczucia niewyspania. Wynika to z faktu, że nasz wewnętrzny zegar biologiczny, który reguluje się na podstawie światła dziennego, zostaje zakłócony, co może wpłynąć na rytm snu i czuwania.

Kiedy ostatnia zmiana czasu w Polsce?

Jak pisaliśmy w naTemat.pl, o rezygnacji ze zmiany czasu w Polsce mówi się już od kilku lat. Planowano to na 2021 rok, jednak na szczeblu unijnym nie udało się przyjąć dyrektywy, która pozwalałaby na zniesienie tego zwyczaju, który dla wielu osób wydaje się przestarzały.

Wielu ludzi zadaje sobie pytanie, czy zmiana czasu rzeczywiście zostanie zlikwidowana. Temat ten często powraca w rozmowach polityków krajowych oraz europejskich. W Polsce zmiana czasu odbywa się na podstawie rozporządzenia wydawanego przez Prezesa Rady Ministrów co pięć lat, które określa zasady na ten okres. Decyzja o przestawieniu zegarów ogłaszana jest na podstawie komunikatu Komisji Europejskiej.

Ostatnie takie rozporządzenie dotyczy lat 2022-2026. Jeśli zapadnie decyzja o rezygnacji ze zmiany czasu, nastąpi to nie wcześniej niż w 2027 roku.

Czytaj także: https://natemat.pl/573829,pogoda-na-1-listopada-2024