IMGW wydało prognozę zagrożeń. W wielu regionach będą ulewy i wichury

Antonina Zborowska
28 października 2024, 19:04 • 1 minuta czytania
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał alerty dotyczące zbliżającego się załamania pogody na przełomie października i listopada. Oczekiwane są silne porywy wiatru oraz intensywne opady deszczu, które mogą wystąpić w wielu regionach kraju. Szczególną ostrożność należy zachować w północnej części Polski, gdzie wiatr może osiągnąć prędkość do 90 km/h.
IMGW wydało ostrzeżenie. Będzie deszczowo, a w wielu rejonach mocno zawieje. Fot. TOMASZ GOLLA/AGENCJA SE/East News

Końcówka października oraz początek listopada przynoszą znaczące zmiany w polskiej pogodzie. W najbliższych dniach prognozy wskazują na przelotne opady deszczu oraz ochłodzenie, co może wpłynąć na plany wielu osób.


W związku z tym Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał prognozę zagrożeń, z której wynika, że za kilka dni w północnej części Polski zacznie bardzo mocno wiać.

Będzie pochmurno i deszczowo. IMGW ostrzega przed silnym wiatrem

Zapowiadana przez IMGW pogoda może znacząco wpłynąć na organizację uroczystości związanych z Dniem Wszystkich Świętych, które przyciągają wiele osób na cmentarze. Przystrojenie grobów wieńcami i stroikami, będące nieodłącznym elementem katolickiego święta, może okazać się przy tak silnym wietrze nie lada wyzwaniem. Warto więc sprawdzić pogodę na poszczególne dni, aby odpowiednio się przygotować.

We wtorek, 29 października, dominować będzie duże zachmurzenie. W całym kraju wystąpią opady deszczu, a temperatury maksymalne będą sięgać od 11°C nad morzem do 16°C na południowym zachodzie. Wiatr przeważnie będzie słaby, jedynie nad samym morzem umiarkowany, wiejący z kierunków południowo-zachodnich i zachodnich.

Środa, 30 października, przyniesie powtórkę wtorkowych warunków. Będzie pochmurno, miejscami deszczowo, ale dość ciepło, z temperaturami w przedziale od 11°C do 16°C. Wiatr wzmoże się do umiarkowanego.

Ostatni dzień października, czwartek, także będzie pochmurny. W wielu regionach przewiduje się lokalne opady deszczu. Temperatura maksymalna wyniesie od 10°C do 15°C. Wiatr, wciąż umiarkowany nad resztą kraju, na północy może osiągnąć porywy do około 60 km/h, co będzie znacząco zwiększać uczucie chłodu.

Jaka pogoda na Wszystkich Świętych?

Piątek, 1 listopada, zapowiada się jako dość wietrzny dzień. Na niebie słońce przeplatać się będzie z chmurami, a w całym kraju wystąpią przelotne opady deszczu. Na północnym wschodzie mogą pojawić się pierwsze opady deszczu ze śniegiem.

W tym dniu temperatura maksymalna ma wynosić od 10°C na północnym wschodzie do 16°C na południowym zachodzie. Jednak odczuwalna temperatura będzie znacznie niższa z powodu porywistego wiatru, który w całym kraju osiągnie prędkość do 65 km/h, a na północy nawet do 85 km/h.

W sobotę, 2 listopada prognozy przewidują poprawę pogody, z wyjątkiem północno-wschodnich regionów, gdzie możliwe są przelotne opady deszczu lub deszczu ze śniegiem. Temperatury maksymalne znacząco spadną, wynosząc jedynie od 4°C do 9°C. Umiarkowany i porywisty wiatr sprawi, że uczucie zimna będzie dużo bardziej odczuwalne, co będzie wymagało od mieszkańców Polski cieplejszego ubioru.

Niedziela, 3 listopada, zapowiada się jako dzień z intensywnymi opadami deszczu. Na wschodzie kraju możliwe będą także opady deszczu ze śniegiem oraz, lokalnie, samego śniegu. Temperatura w ciągu dnia wyniesie od 5°C na wschodzie do 10°C na zachodzie, a wiatr znów może być silniejszy, co zwiększy uczucie chłodu.

Nowy alert IMGW

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał prognozy zagrożeń, wskazując na intensyfikację zmian pogodowych. W szczególności, w piątek i sobotę spodziewane są silne porywy wiatru, co może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa. Dla północnych regionów Polski planowane są ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem, osiągającym prędkość od 70 do 90 km/h.

W związku z tym zaleca się, aby mieszkańcy północnych rejonów zachowali ostrożność i śledzili prognozy, szczególnie planując aktywności na świeżym powietrzu. Zmieniająca się aura wymagać będzie odpowiedniego przygotowania, zarówno w kwestii ubioru, jak i ewentualnych utrudnień w ruchu.