Nie zapomnij o tym elemencie garderoby na Sylwestra. Zapewni szczęście w 2025 roku
Od kilku lat coraz więcej mówi się o zwyczaju, który swoje korzenie ma we Włoszech. Według tej tradycji, podczas sylwestrowej nocy należy założyć czerwoną bieliznę, co ma przynosić szczęście i pomyślność.
Historia tego przesądu sięga czasów cesarza Oktawiana Augusta. O północy Włosi składają sobie życzenia "Felice Anno Nuovo", a Włoszki wierzą, że noszenie bielizny w innym kolorze w tę noc przynosi pecha przez cały rok.
Dalszy ciąg artykułu pod naszą zbiórką – pomóżcie seniorom razem z nami!
Czerwona bielizna w Sylwestra zapewni szczęście
Nie ma znaczenia, jak planujesz spędzić Sylwestra – czy wybierasz się na elegancką kolację, imprezę z przyjaciółmi, rodzinne spotkanie, czy zamierzasz zostać w domu, w wygodnym dresie, oglądając Netflixa lub transmisję sylwestrową w telewizji. Czerwona bielizna zawsze może być częścią Twojego stroju.
Czerwone majtki symbolizują miłość i namiętność. Ważne, aby były nowe lub otrzymane w prezencie – wtedy, według wierzeń, zapewnią szczęście w relacjach z płcią przeciwną. Istnieje także przesąd, że nowa, czerwona bielizna przynosi dobrobyt i powodzenie w nadchodzącym roku.
Ten zwyczaj zyskał na popularności w Sylwestra
Sylwester to również czas na praktykowanie innych tradycji, które mają zapewnić pomyślność w nowym roku. Jak pisaliśmy w naTemat.pl, jednym z najpopularniejszych w ostatnich latach zwyczajów jest hiszpański rytuał jedzenia 12 winogron.
Tuż przed północą, między 23:59 a 00:00, należy zjeść 12 winogron – po jednym na każdy miesiąc nowego roku. Zgodnie z przesądem, ma to przynieść miłość, sukcesy i dobrobyt. Kluczowe jest zjedzenie winogron w odpowiednim czasie, niezależnie od miejsca czy pozycji. Inna wersja mówi, że winogrona należy zjeść stojąc na lewej nodze, ponieważ prawą wkroczymy w Nowy Rok.
Dawniej winogrona spożywano w rytm uderzeń zegara. Dziś, gdy zegary wahadłowe rzadko goszczą w domach, można dostroić się do dzwonów kościelnych lub obejrzeć transmisję wydarzenia 'Las 12 campanadas" z placu Puerta del Sol w Madrycie. Meksykańska wersja tej tradycji mówi natomiast o zjedzeniu winogron pod stołem, co ma zapewnić szczęście w miłości.