nt_logo

EMA podniosła alarm. Połączenie tych popularnych leków śmiertelnie niebezpieczne

Michał Koprowski

05 października 2022, 21:20 · 2 minuty czytania
Europejska Agencja Leków ostrzega przed lekami, które jednocześnie zawierają kodeinę oraz ibuprofen. W Europie odnotowano przypadki zgonów związane z długotrwałym stosowaniem takich środków przeciwbólowych.


EMA podniosła alarm. Połączenie tych popularnych leków śmiertelnie niebezpieczne

Michał Koprowski
05 października 2022, 21:20 • 1 minuta czytania
Europejska Agencja Leków ostrzega przed lekami, które jednocześnie zawierają kodeinę oraz ibuprofen. W Europie odnotowano przypadki zgonów związane z długotrwałym stosowaniem takich środków przeciwbólowych.
EMA alarmuje: Połączenie tych leków jest śmiertelnie niebezpieczne Fot. Łukasz Gdak / East News
  • W Europie odnotowano kilka przypadków zgonów w następstwie długotrwałego stosowania leków zawierających kodeinę oraz ibuprofen
  • Połączenie opioidu i środka przeciwzapalnego jest stosowane w leczeniu bólu
  • Europejska Agencja Leków ostrzega, że zażywanie takich medykamentów może prowadzić do nadużywania i uzależnienia z uwagi na zawartość kodeiny

Nadużywanie tych leków może doprowadzić do uszkodzenia nerek

Połączenie kodeiny z ibuprofenem stosowane w większych dawkach lub przez dłuższy okres może prowadzić do uszkodzenia nerek, które nie będą zdolne do właściwego usuwania kwasów z krwi.

Zobacz też: Powinno się mówić: kocham całą nerką. Przewlekła choroba nerek zagraża też nieśmiertelnym 30-latkom

EMA tłumaczy ponadto, że niewydolność nerek może spowodować hipokaliemię – bardzo niski poziom potasu we krwi. Wówczas mogą wystąpić takie objawy jak zawroty głowy i osłabienie mięśni.

EMA z apelem do firm farmaceutycznych

Europejska Agencja Leków apeluje do firm farmaceutycznych, aby dodały wspomniane zagrożenia do listy zawierającej skutki uboczne w ulotkach. Komitet ds. Oceny Ryzyka w ramach Nadzoru nad Bezpieczeństwem Farmakoterapii (PRAC) zauważył, że część leków zawierających oba związki, w niektórych krajach Europy można dostać bez recepty.

Właśnie w nich odnotowano większość zgonów. Komitet działający przy EMA uznał, że nadanie statusu leku wydawanego jedynie za okazaniem recepty mógłby skutecznie zminimalizować ryzyko dotyczące uzależniania i nadużywania medykamentów z kodeiną oraz ibuprofenem.

Kodeina to naturalny składnik opium

Europejska Agencja Leków zaleca szczególną ostrożność przy stosowaniu specyfików, w których jednym ze składników jest kodeina, gdyż ma ona ogromny wpływ na ośrodkowy układ nerwowy. Wielu naukowców jest zdania, że może być niebezpieczna, nieefektywna i potencjalnie uzależniająca dla milionów ludzi przyjmujących ją regularnie.

Kodeina to naturalny składnik opium, którą pozyskuje się z morfiny, występujący w syropach na kaszel oraz lekach przeciwbólowych. Naukowcy przestrzegają przed szerokim zastosowaniem tych środków – badania DNA pokazały, że osoby z różnym podłożem genetycznym na różne sposoby reagują na opioid, który jest nieaktywny, dopóki nie zostanie przetworzony w organizmie w wysoce uzależniającą morfinę.

Może Cię zainteresować: Ozempic w końcu będzie w aptekach? Minister zdrowia zgodził się na import

Czynniki genetyczne wpływające na wskaźnik rozkładu kodeiny przez wątrobę są na tyle różnorodne, że reakcja organizmu na związek jest nieprzewidywalna. Wszystkie genetyczne zróżnicowania mają potencjalnie poważne kliniczne konsekwencje.

Nieprawidłowa kombinacja może skutkować toksycznym poziomem morfiny, nawet w przypadku konwencjonalnych dawek kodeiny. W przypadku niemowląt i dzieci w szczególności może się to skończyć tragicznie, ponieważ wiek jest kluczowym czynnikiem w podatności na niekorzystny wpływ morfiny.