Michał Koprowski
Połączenie kodeiny z ibuprofenem stosowane w większych dawkach lub przez dłuższy okres może prowadzić do uszkodzenia nerek, które nie będą zdolne do właściwego usuwania kwasów z krwi.
Zobacz też: Powinno się mówić: kocham całą nerką. Przewlekła choroba nerek zagraża też nieśmiertelnym 30-latkom
EMA tłumaczy ponadto, że niewydolność nerek może spowodować hipokaliemię – bardzo niski poziom potasu we krwi. Wówczas mogą wystąpić takie objawy jak zawroty głowy i osłabienie mięśni.
Europejska Agencja Leków apeluje do firm farmaceutycznych, aby dodały wspomniane zagrożenia do listy zawierającej skutki uboczne w ulotkach. Komitet ds. Oceny Ryzyka w ramach Nadzoru nad Bezpieczeństwem Farmakoterapii (PRAC) zauważył, że część leków zawierających oba związki, w niektórych krajach Europy można dostać bez recepty.
Właśnie w nich odnotowano większość zgonów. Komitet działający przy EMA uznał, że nadanie statusu leku wydawanego jedynie za okazaniem recepty mógłby skutecznie zminimalizować ryzyko dotyczące uzależniania i nadużywania medykamentów z kodeiną oraz ibuprofenem.
Europejska Agencja Leków zaleca szczególną ostrożność przy stosowaniu specyfików, w których jednym ze składników jest kodeina, gdyż ma ona ogromny wpływ na ośrodkowy układ nerwowy. Wielu naukowców jest zdania, że może być niebezpieczna, nieefektywna i potencjalnie uzależniająca dla milionów ludzi przyjmujących ją regularnie.
Kodeina to naturalny składnik opium, którą pozyskuje się z morfiny, występujący w syropach na kaszel oraz lekach przeciwbólowych. Naukowcy przestrzegają przed szerokim zastosowaniem tych środków – badania DNA pokazały, że osoby z różnym podłożem genetycznym na różne sposoby reagują na opioid, który jest nieaktywny, dopóki nie zostanie przetworzony w organizmie w wysoce uzależniającą morfinę.
Może Cię zainteresować: Ozempic w końcu będzie w aptekach? Minister zdrowia zgodził się na import
Czynniki genetyczne wpływające na wskaźnik rozkładu kodeiny przez wątrobę są na tyle różnorodne, że reakcja organizmu na związek jest nieprzewidywalna. Wszystkie genetyczne zróżnicowania mają potencjalnie poważne kliniczne konsekwencje.
Nieprawidłowa kombinacja może skutkować toksycznym poziomem morfiny, nawet w przypadku konwencjonalnych dawek kodeiny. W przypadku niemowląt i dzieci w szczególności może się to skończyć tragicznie, ponieważ wiek jest kluczowym czynnikiem w podatności na niekorzystny wpływ morfiny.