Czesi dopuścili do obrotu nowy lek. Ma pomóc chorym na koronawirusa

Monika Piorun
Przeciwwirusowy remdesvir produkowany przez Amerykanów będzie mógł być wykorzystywany do pomocy chorym na covid-19 w Czechach. Władzom zależy, by jak najszybciej podać go pacjentowi, którego stan jest "poważny, ale stabilny". Zapotrzebowanie na lek zgłosił jeden z praskich szpitali zakaźnych. Premier Babiš ogłosił, że władze są gotowe na wysłanie samolotu wojskowego, który mógłby dostarczyć odpowiedni zapas preparatu. Jak wygląda leczenie zakażonych SARS-CoV-2 w Czechach? Rząd sprowadził 150 tys. szybkich testów na koronawirusa z Chin, a znanej badaczce oferującej za darmo autorskie testy diagnostyczne... zabroniono oferowania ich chętnym.
Czesi dopuszczają do tymczasowego obrotu remdesvir. Przeciwwirusowy lek może być wykorzystywany do pomocy chorym na covid-19. Fot. rochu2008/123RF

Remdesvir będzie wykorzystywany do leczenia covid-19 w Czechach

Remdesvir, który dotąd sprawdzał się w walce z takimi wirusami jak Ebola, SARS czy MERS, będzie oficjalnie dopuszczony do obrotu w Czechach. Amerykański preparat był już wcześniej testowany wraz z lekami przeciwmalarycznymi przez chińskich naukowców do leczenia chorych na covid-19 w kilkunastu placówkach w Wuhan. Zezwolenie wydane przez czeski rząd jest tymczasowe. Na razie będzie ważne przez najbliższych 6 miesięcy.

O eksperymentalny lek zabiegają lekarze z jednego ze szpitali zakaźnych w Pradze. Ich zdaniem może pomóc pacjentowi z SARS-CoV-2. Jak potwierdza Maria Hermankowa, rzeczniczka czeskiego Ministerstwa Zdrowia, jego stan jest "poważny, ale stabilny". Przebywa on w Klinice Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Nie może samodzielnie oddychać.


Czytaj także: Lek na malarię pokona koronawirusa? Są nowe badania

Czeskie władze tłumaczą, że nie są w stanie od razu otrzymać zamówionego preparatu. Najpierw muszą zwrócić się do firmy Gilead, która produkuje remdesvir i złożyć zapotrzebowanie dla konkretnych chorych. Po zapoznaniu się z wnioskiem firma może włączyć chorego do odpowiedniego programu i dopiero wtedy zapewnić mu zalecaną dawkę leku.

Koronawirus a leki. Kto będzie mógł być leczony remdesvirem?

Ministerstwo Zdrowia wyjaśniło, kto będzie mógł skorzystać z leczenia eksperymentalnym preparatem.

Remdesvir w Czechach będzie przeznaczony dla osób:

⦁ u których zdiagnozowano covid-19,

⦁ przebywających w szpitalu, których stan zdrowia wymaga podłączenia do respiratora.

Szpitale, które zdecydują się podać pacjentom nowy lek, będą musiały wcześniej uzyskać odpowiednią zgodę od pacjentów. Wszystko wskazuje na to, że remdesvir będzie oferowany chorym bezpłatnie w ramach badań klinicznych.

Czytaj także: Lek na reumatyzm pomoże na koronawirusa? Stan zakażonych poprawia się w ciągu doby

W Czechach do tej pory zanotowano 434 przypadki zakażenia koronawirusem i przeprowadzono 6 302 testy na SARS-CoV-2. 3 osoby, u których wcześniej potwierdzono covid-19, udało się już wyleczyć. Na razie nie ma żadnych ofiar śmiertelnych. 3 pacjentów (2 mężczyzn i 1 kobieta oddychająca za pomocą respiratora) jest w poważnym, ciężkim lub krytycznym stanie. Lekarze sądzą, że jednemu z pacjentów mógłby pomóc remdesvir.

Koronawirus – nowe, eksperymentalne leki na covid-19.

Szpitale będą musiały uzyskać specjalną zgodę pacjentów na podawanie preparatu eksperymentalnego, który nie został jeszcze oficjalnie zatwierdzony.

Stosowanie nowego leku pomocnego w walce z koronawirusem w Czechach wymaga jeszcze zatwierdzenia przez Państwowy Instytut Kontroli Leków (SKUL), który oceni jego bezpieczeństwo i skuteczność na podstawie:

⦁ informacji od producenta,

⦁ opinii amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA),

⦁ stanowiska Europejskiej Agencji Leków (EMA).

Testy na koronawirusa w Czechach

Premier Andriej Babiš podczas konferencji prasowej ogłosił, że czeskie władze są gotowe na wysłanie wojskowego samolotu, który mógłby dostarczyć zapas remdesviru. W środę do Czech drogą lotniczą z Chin ma trafić 150 tys. tzw. szybkich testów na koronawirusa.

Wśród pionierów badań w tej dziedzinie jest m.in. dr Soña Pek, czeska badaczka, która jest jednym z najbardziej cenionych biologów molekularnych w Europie. Udało się jej opracować testy diagnostyczne, które już po godzinie mogą określić, czy jesteśmy zakażeni SARS-CoV-2.


Co ciekawe, dr Pek zaoferowała swój autorski test za darmo wszystkim laboratoriom na świecie. Kiedy zaczęła regularnie go stosować i udało jej się wykryć 2 przypadki covid-19 u ludzi, władze... zabroniły jej samodzielnego pomagania w ten sposób innym.

Najnowsze informacje na temat koronawirusa:

Gdzie jest koronawirus w Polsce? Interaktywna mapa zachorowań na covid-19 [pomiar na żywo]

To ona jest pierwszą osobą na świecie, która testuje szczepionkę na covid-19

Te leki mogą szkodzić przy covid-19. Francuski minister ostrzega przed popularnymi środkami


źródło: irozhlas.cz/TA3/expats.cz