Lista polskich reprezentantów na Eurowizji wygląda jak zapowiedź "taniej imprezy techno". O co tutaj chodzi?

Roksana Pindor zdobyła już internetową popularność. Teraz chce zawojować Eurowizję.
Roksana Pindor zdobyła już internetową popularność. Teraz chce zawojować Eurowizję. Materiały promocyjne Universal Music Polska
TVP podała listę wykonawców, którzy 3 marca zawalczą o możliwość reprezentowania Polski w czasie 63. finału Konkursu Piosenki Eurowizji w Lizbonie. Choć zawsze wydawało mi się, że Eurowizja jest już pewnego rodzaju przeżytkiem, miejscem, które raczej kojarzy się z paździerzem, to jednak jest sporo ludzi rokrocznie zajmujących miejsce przed telewizorem.

Liczby nie kłamią - zeszłoroczny finał z udziałem Kasi Moś obejrzało niemal 3 mln Polaków. Dlatego stwierdziliśmy, że warto zapoznać się z twórcami, mającymi szansę reprezentować nas w stolicy Portugalii 8, 10 i 12 maja. Zwłaszcza, że line-up Krajowych Eliminacji Eurowizji wygląda ja lista DJ-ów jakiejś tajnej imprezy techno - czytasz te wszystkie ksywki oraz nazwiska i prawie nikogo nie znasz. Bo poza medialnymi osobowościami pokroju Future Folk, których Robert Janowski już kilka dobrych razy zdążył spytać "jaka to melodia?" i uczestniczkami popularnych talent show w osobach Moniki Urlik, Marty Gałuszewskiej i Mai Hyży, reszta pozostaje nieznana. Przynajmniej mi.

Saszan

Pierwsza artystka na liście - pierwsze zaskoczenie. No bo jakim cudem mogła nam umknąć wokalistka, którą na Facebooku śledzi ponad 170 tys użytkowników? Powiedzielibyśmy, że to wszystko przez to, iż parę lat wcześniej skończyliśmy podstawówkę, ale to bardzo nieśmieszny żart. Na tle swoich konkurentów 22-letnia Roksana Pindor wychodzi na największą gwiazdę, bo poza internetową popularnością ma na swoim koncie wydany w 2014 roku pełnoprawny debiut w postaci krążka „RSP” (zadebiutował na 2 miejscu listy OLiS!), a także wsparcie ze strony majorsa Universal Music Polska. Na Krajowych Eliminacjach Eurowizji wykona numer „Nie Chcę Ciebie Mniej”, do którego niedawno zaprezentowała teledysk z udziałem Marcela Sabata.

Monika Urlik

Bardzo chcieliśmy usłyszeć "Momentum" Moniki Urlik - utwór, który artystka ma zaprezentować na Krajowych Eliminacjach Eurowizji, ale w niejasnych okolicznościach zniknął z odmętów YouTube. 34-letnia wokalistka przewinęła się przez kilka talent show emitowanych w polskiej telewizji. Najpierw była "Szansa na sukces", potem TVN i "Droga do gwiazd", a później powrót do Telewizji Polskiej i "The Voice of Poland" oraz "Bitwa na głosy". W międzyczasie Monika zdobyła nagrodę Prezydenta Miasta Sopot na festiwalu TOP Trendy. Ma niesamowity głos, lubi klimaty zahaczające o soul, pop, czy R&B. Co ciekawe, w 2010 roku wraz z Hubertem Bisto próbowała swoich sił na preselekcjach Eurowizji w Irlandii. Na tegorocznych KEE wystąpi ze wspomnianym "Momentum".

Isabell Otrebus

Urodzona w Sztokholmie 20-letnia Isabell Otrębus-Larsson już w zeszłym roku próbowała się przebić do kijowskiego finału piosenką "Voiceless". 3 marca zaprezentuje się przed jury i publicznością krajowych preselekcji numerem "Delirium", wydanym nakładem szwedzkiego Warnera. Isabell jest młoda, potrafi nieźle modulować głosem, a dodatkowo nie brakuje jej odwagi (choć może się okazać, że to zwykła buta). Zaczynając swój popowy numer słowami z miejsca przywodzącymi na myśl jeden z największych hitów Destiny’s Child ("Say My Name"), można przestrzelić sobie kolano. Czego oczywiście nie życzymy.

Ifi Ude

Miło by nam było, gdyby ta polsko-nigeryjska wokalistka zdobyła prawo do reprezentowania naszego kraju w Lizbonie. Jej "Love is Stronger" wyróżnia się na tle pozostałych, zakwalifikowanych utworów swoim etno-ambientowym klimatem. Bije od niego lekkość i świeżość. Niestety już z samego tego tytułu, najprawdopodobniej jest skazany na utonięcie w popowo-tanecznej zalewajce. Artystka ma na swoim koncie debiutancki, imienny krążek z 2013. Od tamtej pory wystąpiła na Openerze, Etno Jazz Festiwalu we Wrocławiu i na Przystanku Woodstock. Jakie powody nie kierowałyby Dianą Ifeomą Ude w jej udziale w Krajowych Eliminacjach Eurowizji, mocno ściskamy kciuki.

Future Folk

Sebastiana Karpiela-Bułecki i towarzyszących mu Matta Kowalsky’ego i Szymona Chyca-Magdzina chyba nie trzeba nikomu szerzej przedstawiać. Panowie niejednokrotnie pojawiali się na ekranach telewizorów, goszcząc w świątecznych edycjach "Jakiej to melodii", czy przy okazji innych telewizyjnych widowisk TVP. Karpiel-Bułecka wziął również udział w emitowanym przez TVN programie "Azja Express". W swojej muzyce Future Folk łączą ze sobą góralski folklor i elektronikę. Na Krajowych Eliminacjach Eurowizji pojawią się z niepublikowanym dotąd numerem "Krakowiacy i górale".

Gromee feat. Lukas Meijer

Duet polski DJ - szwedzki wokalista ma już za sobą udaną współpracę w postaci numeru "Without You", który od 5 grudnia zgarnął już niemal 6,5 mln wyświetleń na YouTube. To chyba wystarczy, by uznać że 39-letni Andrzej Gromala może liczyć na realne wsparcie ze strony fanów, kiedy przyjdzie do wysyłania sms-ów. Tworzona przez niego muzyka wyczerpuje wszystkie przesłanki przymiotnika "masowa", co w przypadku Eurowizji można mu poczytać za atut. W marcu panowie zaprezentują się w TVP z nowym singlem "Light Me Up".

Marta Gałuszewska

Marta to zwyciężczyni ostatniej edycji "The Voice od Poland", gdzie pod swoje skrzydła wziął ją reprezentant Polski na 61. finale Konkursu Piosenki Eurowizji w 2016 roku - Michał Szpak. Gałuszewska pochodzi z Elbląga, ma 23 lata i podobnie jak Saszan wydaje w Universal Music Polska. Na polskich preselekcjach wystąpi z nieopublikowanym dotąd utworem "Why don’t we go". Miesiąc temu zaprezentowała klip do singla "Nie mów mi nie”" w którym brakuje jedynie…młodej Avril Lavigne.

Maja Hyży

28-letnia Maja jest byłą żoną wokalisty Grzegorza Hyżego. Widzowie programu X-Factor mogą pamiętać to muzykalne małżeństwo, które wystąpiło w III edycji talent show TVN. Piosenkarka ma w swoim dorobku wydany w 2015 roku album "W chmurach". Na Krajowych Eliminacjach Eurowizji usłyszymy jej nadchodzący singiel "Skin".

Listę zamykają Happy Prince z "Don’t let go" oraz Pablosson z utworem "Sunflower", lecz niestety w internecie nie udało nam się znaleźć żadnych informacji o tych artystach. Być może, któryś z bardziej znanych twórców kryje się pod tymi pseudonimami. Rogera Nelsona i Sebastiana Marroquina możemy jednak od razu wykluczyć.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...