Żalek chce zostać prezydentem Białegostoku. Ale czy tam go w ogóle znają? Zapytaliśmy

Młodzi mieszkańcy Białegostoku najczęściej nie znają posła Jacka Żalka. Wśród pozostałych zdania o tym polityku i jego działalności są podzielone.
Młodzi mieszkańcy Białegostoku najczęściej nie znają posła Jacka Żalka. Wśród pozostałych zdania o tym polityku i jego działalności są podzielone. Fot. naTemat
Spośród wszystkich parlamentarzystów z województwa podlaskiego to on wydaje się politykiem najbardziej znanym w całej Polsce. A przynajmniej ostatnio zrobiło się o nim bardzo głośno za sprawą jego bezceremonialnych opinii na temat rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych. Wiceszef klubu Prawa i Sprawiedliwości poseł Jacek Żalek jest kandydatem tej partii na prezydenta Białegostoku. Zapytaliśmy więc mieszkańców miasta o opinie na jego temat.


"Zwyrodniali rodzice" i "dzieci w beczkach"
Pojechaliśmy z kamerą do Białegostoku, by sprawdzić, co w mieście Jacka Żalka mówi się o tym polityku i jakie są reakcje na jego niedawne wypowiedzi. Poseł uznał, że rządzący nie powinni ulegać presji osób protestujących w Sejmie i wygłosił myśl o "zwyrodniałych rodzicach".
Jacek Żalek
Porozumienie

Po tym, jak oni się zachowują opiekunowie w Sejmie, jestem przekonany, że nie można dać im tej gotówki. Bo jeżeli jako żywe tarcze traktują swoje dzieci, to cóż dopiero dzieje się w domu, a mogą zdarzyć się niestety zwyrodniali rodzice. Dzieci te czasami nie mają głosu. Bo są zamknięte, bo nie chodzą do szkoły.

wypowiedź dla portalu tokfm.pl
Gdy po tych słowach zrobił się szum, Żalek próbował się z nich wytłumaczyć, mówiąc, iż jego słowa zostały zmanipulowane, ale tylko bardziej się pogrążył. – To jest niestety rzeczywistość. Wokandy są pełne tego typu spraw, gdzie nie tylko chore dzieci, ale i zdrowie dzieci, są mordowane w beczkach – w ten sposób w Radiu Zet polityk partii Porozumienie Jarosława Gowina powiązał sprawy kryminalne z protestem opiekunów osób niepełnosprawnych. Gdy inni politycy PiS zdecydowanie odcięli się od wypowiedzi Jacka Żalka w protestujący rodzice zapowiedzieli przeciw autorowi skandalicznej wypowiedzi pozew, ten zdecydował się pójść do nich z kwiatami i przeprosić.


"Nie daj Boże"
Jak białostoczanie odbierają to wydarzenie? "Wstyd dla miasta" – oceniło wielu napotkanych przez nas przechodniów. Tak mówili ci, którzy są pewni, że na Jacka Żalka jesienią nie zagłosują. "Ten człowiek nie rozumie ludzkich, ciężkich spraw, czyli mało uczulony jest na ludzką krzywdę" – powiedział nam białostoczanin, którego spotkaliśmy w centrum miasta poruszającego się o kuli, dodając: "Nie daj Boże, żeby został prezydentem".


Zupełnie inaczej do kwestii wypowiedzi posła Żalka podchodzą ci, którzy deklarują, iż najpewniej na niego jesienią zagłosują w wyborach samorządowych. "Akurat nie oglądałam tego programu" – stwierdziła jedna z uczestniczek sondy, pytana, czy słyszała słowa o rodzicach osób niepełnosprawnych. Inny mieszkaniec Białegostoku, który o słowach Jacka Żalka słyszał, uważa, że nie powinna go przekreślać "jedna niefortunna wypowiedź". Jeszcze inna pani stwierdziła, że w wyborach samorządowych opinia Żalka w sprawie protestujących w Sejmie nie ma większego znaczenia, bo przecież "dużo zrobił dla Białegostoku". Ale gdy poprosiliśmy o choć jeden przykład tego, co zrobił dla miasta, żaden nie przyszedł do głowy.


Najwięcej jednak było takich osób, które - gdy im pokazywaliśmy zdjęcie posła Jacka Żalka - stwierdzały, czasem w mocnych słowach, że o kimś takim rozmawiać nie chcą. Młodzi ludzie zaś zazwyczaj w ogóle nie byli w stanie rozpoznać, kto jest na zdjęciu. "Bo nie oglądam telewizji", "bo mnie polityka w ogóle nie interesuje" – tłumaczyli. Można uznać, że to szczęściarze - ile to nerwów mniej, gdy się nie ma pojęcia, co się dzieje w polityce! Gorzej będzie, gdy to polityka się zainteresuje nimi...
O jesiennych wyborach samorządowych rozmawialiśmy też anonimowo z lokalnymi politykami z Białegostoku. W podlaskim Prawie i Sprawiedliwości aż wrze ze względu na to, że to Jacek Żalek został wyznaczony jako oficjalny kandydat partii na prezydenta stolicy województwa. Samorządowcy przyznają jednak, że Żalek nie jest bez szans i może bardzo utrudnić reelekcję obecnemu prezydentowi miasta Tadeuszowi Truskolaskiemu.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

NIE TYLKO POLITYKA

WYWIAD 0 0W Sejmie się jej boją. Justyna Dobrosz-Oracz szczerze o "pościgach" za politykami
WYBORY2019 0 0Pierwszy sondaż prezydencki z Kidawą-Błońską! Zaskakujący wynik
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Gliński weźmie artystów za twarz, jak w PRL? Prawda może was zaskoczyć
WYBORY 2019 0 0"Wyborcza": opozycja ma szansę odsunąć PiS od władzy. Jest nowy sondaż

MOTO

0 0Niektórzy wysiadali, bo już nie mieli siły. To najlepsze szkolenie samochodowe w Polsce
0 0Znalazłeś korzystniejsze ubezpieczenie OC? Oto jak bez problemów zmienić firmę ubezpieczeniową
0 0Krótka ławka PiS. Nowy minister finansów debiutował jeszcze u Tuska
O TYM SIĘ MÓWI 0 0"Władza tworzy nam nowy styl życia". Raczek o skandalu z filmem, który przeszkadza PiS-owi
FELIETON 0 0Krucjata krzyżowa Prezesa Kaczyńskiego. Wiem, dlaczego to robi