Tak PiS maskuje skok na Sąd Najwyższy. Akurat 3 lipca bardzo dużo się dzieje i nie chodzi tylko o sędziów

W sądnym dniu dla Sądu Najwyższego posłowie będą się zajmować innymi bardzo ważnymi ustawami
W sądnym dniu dla Sądu Najwyższego posłowie będą się zajmować innymi bardzo ważnymi ustawami Fot. Slawomir Kaminski / AG
Dzisiejszy blok głosowań w Sejmie jest specjalnie po to, żebyśmy nie byli przed Sądem Najwyższym – podkreślił Grzegorz Schetyna. – Nigdy się tak nie zdarza, żeby pierwszego dnia (trzydniowego) posiedzenia Sejmu było 4-5 godzin głosowań – tłumaczył. Blok głosowań planowo rozpocznie się o 19:00 i zgodnie z harmonogramem ma potrwać do godz 0:30. Wygląda to tak, jakby PiS odwracał w ten sposób uwagę od SN, dla którego 3 lipca to bardzo ważna data.


Przypomnijmy, że we wtorek wejdzie w życie najważniejsza część zmian w Sądzie Najwyższym – 3 lipca o północy na emeryturę zostanie przeniesionych pierwszych 11 sędziów Sądu Najwyższego, którzy ukończyli 65 lat. Skróceniu kadencji ulegnie także – wbrew Konstytucji – kadencja I prezes prof. Małgorzaty Gersdorf. Mimo tego, sędziowie w środę zamierzają przyjść do SN.

Podczas ostatniego nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu pod koniec czerwca posłowie, a później senatorowie błyskawicznie przeprowadzili zmiany w ustawie o IPN przedstawione przez premiera Mateusza Morawieckiego, a prezydent Duda równie błyskawicznie je podpisał. Czy w podobnym tempie rządzący przejmą Sąd Najwyższy, czy też czeka nas dwuwładza i paraliż pracy tej instytucji? Wiele będzie zależało od prezydenta Dudy, który ma wydać postanowienie, w którym wskaże datę przejścia I prezes SN w stan spoczynku oraz skutków prawdopodobnego zaskarżenia przez Komisję Europejską ustawy o SN do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu.

Jak podały "Fakty” TVN we wtorek na godz. 16 prof. Gersdorf została zaproszona do Pałacu Prezydenckiego. Z kolei marszałek Sejmu Marek Kuchciński poinformował, że na godz. 17.30 I prezes SN została zaproszona na Wiejską gdzie miałaby przedstawić informację z działalności sądu za ubiegły rok.


Ale PiS-owi nie jest na rękę, by dużo mówiło się o zmianach w SN. Chce też zapewne zniechęcić ludzi do wyjścia na ulice w obronie jego niezależności. Dlatego wtorkowe posiedzenie Sejmu zostało wręcz naszpikowane ważnymi punktami w porządku obrad. Z drugiej strony w cieniu dyskusji o SN można łatwo przepchnąć inne ważne ustawy. Czym zajmą się dzisiaj posłowie? Oto, jak PiS odwraca uwagę od meritum zamachu na niezależność Sądu Najwyższego.

1. Nowelizacja ordynacji do Europarlamentu

Sejm rozpocznie we wtorek prace nad nowelizacją ordynacji wyborczej do Europarlamentu. Zgodnie z harmonogramem ma dojść do I czytania zgłoszonego przez PiS projektu, który wzmacnia duże ugrupowania, czyli PiS oraz PO i de facto pozbawi szans na mandaty mniejsze partie. Nowa ordynacja będzie miała fundamentalne znaczenie dla kształtu sceny politycznej przed zbliżającym się maratonem wyborczym. O założeniach projektu pisaliśmy tutaj, a o jego autorze tutaj.

2. Wniosek o odwołanie marszałka Sejmu

Także we wtorek Sejm będzie debatował nad wnioskiem opozycji o odwołanie marszałka Marka Kuchcińskiego. Wniosek złożyli posłowie PO, Nowoczesnej i PSL-UED. Jako powód, szefowie tych klubów podawali sposób prowadzenia przez marszałka obrad w czasie głosowań nad zmianami w ustawach sądowych. Do głosowania nad odwołaniem Kuchcińskiego dojdzie zapewne także dzisiaj.

3. "Konstytucja dla nauki” Gowina

Posłowie rozstrzygną we wtorek także przyszłość tzw. Konstytucji dla nauki, czyli sztandarowej ustawy wicepremiera oraz ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina. Choć prezes PiS Jarosław Kaczyński poparł zmiany, to opozycja wobec projektu Gowina jest bardzo silna, także w samym PiS. Publicznie krytykowała go tzw. grupa "profesorska”, czyli m.in. Ryszard Terlecki, Włodzimierz Bernacki oraz Krystyna Pawłowicz. 

4. Komisja śledcza ds. wyłudzeń VAT

Sejmowa komisja ustawodawcza rozpatrzy we wtorek poprawki zgłoszone w trakcie II czytania do projektu uchwały ws. powołania komisji śledczej ds. VAT. Poseł Marcin Horała, rekomendowany przez klub PiS na przewodniczącego komisji, zapowiadał, że jej prace i przesłuchania ruszą jeszcze w czerwcu. Tak się nie stało, być może dzisiaj poznamy konkrety.

5. Wrócił projekt "Zatrzymać aborcję”

Akurat teraz (po raz kolejny) wrócił projekt "Zatrzymać aborcję” Kai Godek, który ściągnął pod Sejm przeciwników aborcji i zwolenników liberalizacji tego prawa. Sejmowa komisja Rodziny i Polityki Społecznej zdecydowała o utworzeniu podkomisji nadzwyczajnej, która zajmie się projektem. Decyzja Komisji - podjęta głosami PiS - może oznaczać dalsze wstrzymanie prac. Kaja Godek zapowiedziała, że zorganizuje kampanie informacyjną w okręgach posłów, którzy jej zdaniem w poniedziałek byli "przeciwko dzieciom nienarodzonym".

6. "Opozycja chce politycznego przewrotu”

Przy okazji sądnego dnia Sądu Najwyższego media związane z PiS odwracają kota ogonem i znowu straszą puczem opozycji. "Opozycja chce politycznego przewrotu i stworzenia polskiego majdanu” – grzmiały poniedziałkowe "Wiadomości” TVP. Na potwierdzenie takiego scenariusza odtworzono niefortunną wypowiedź byłego prezydenta Lecha Wałęsy o posiadaniu broni.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
Reserved 0 0Reserved pokazuje inną twarz lat 80. Wieczorowa kolekcja bierze z nich to, co najlepsze
T-mobile 0 0Zachwyciła go postać epizodyczna. Tomasz Raczek zwraca uwagę na szczegóły kultowego już filmu
Renault 0 0Łatwiejsza jazda. W tym modelu kierowca poczuje, co to znaczy prawdziwe wsparcie
INNPoland 0 0Wielka awaria w popularnym banku. Niektórym klientom wyzerowało konta
Żółty Tydzień 0 0Jeden organ, 500 funkcji. Taka jest wątroba. Jakie choroby mogą ją zniszczyć?
0 0Chorujesz na jaskrę i uwielbiasz jogę? To połączenie może nie być dobre dla oczu