"Zimną wojnę" nokautuje jej największy konkurent. Polacy wracają do domu bez statuetki

"Zimna wojna" była nominowana w 2019 roku do trzech statuetek Oscara
"Zimna wojna" była nominowana w 2019 roku do trzech statuetek Oscara Fot. Instagram.com/opusfilm/
Niestety, tym razem Polacy wrócą z USA z pustymi rękami. "Zimna wojna" była nominowana w 2019 roku w trzech kategoriach, ale nie wygrała statuetki Oscara w żadnej z nich. Pokonał ją jej największy konkurent - "Roma" Alfonso Cuarona.


Polacy od miesięcy żyli nadzieją na zdobycie prestiżowej nagrody, ale ostatecznie musieli obejść się smakiem. Wyniki tegorocznych Oscarów faktycznie pokryły się ze Złotymi Globami, do których "Zimna wojna" nawet nie otrzymała nominacji. Liczyliśmy chociaż na "plan minimum", czyli statuetkę za najlepszy film nieanglojęzyczny. I w tej kategorii "Roma" okazała się lepsza.


Paweł Pawlikowski już przed galą nie miał zbyt wielkich oczekiwań. – Po prostu jest bardzo mocna konkurencja w tym roku, bardzo mocna konkurencja też w PR-rze. Tyle pieniędzy poszło z różnych źródeł... To nie jest to samo, co europejskie nagrody, gdzie członkowie akademii wybierają bez żadnych wpływów – wyjaśniał reżyser "Zimnej wojny". Na promocję "Romy" Netflix wyłożył 30 mln dolarów, czyli dwa razy więcej niż budżet produkcji samego filmu.
Oscara za najlepsze zdjęcia, reżyserię i film nieanglojęzyczny dostał więc Alfonso Cuaron i jego "Roma". Pięć lat temu jego "Grawitacja" przyniosła mu 7 statuetek. Dobry humor jednak nie opuszczał polskiej ekipy na gali - już i tak sama nominacja do Oscara to ogromne wyróżnienie (i gratisy od sponsorów). A obecność wśród hollywoodzkich sław w Dolby Theatre jest niemałym powodem do radości.
Rok temu Oscara za najlepsze zdjęcia otrzymał Roger Deakins za film "Blade Runner 2049", najlepszym reżyserem był Guillermo del Toro ("Kształt wody"), a filmem nieanglojęzycznym "Fantastyczna kobieta" (Chile).

Przypomnijmy, że Polacy triumfowali w kategorii nieanglojęzycznej w 2015 roku - najlepszym filmem okazała się wtedy "Ida" w reżyserii Pawlikowskiego. Pełną listę zwycięzców Oscarów w 2019 roku znajdziecie tutaj.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...