Protest przed ratuszem przeciw LGBT i nagle... dziwny komunikat. "Mentalnie PRL"

"Warszawski Protest Rodzin" – demonstracja przeciwko deklaracji LGBT+ podpisanej przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego.
"Warszawski Protest Rodzin" – demonstracja przeciwko deklaracji LGBT+ podpisanej przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Pomyłka ludzka rzecz – przytrafić się może każdemu. Ta jednak zabrzmiała szczególnie wymownie. I to oceniając to z różnych punktów widzenia. Z jednej strony – zabrzmiała ona niczym dowód, że elektorat PiS zdaje sobie sprawę, jaką rolę odgrywają dziś "Wiadomości" TVP. Z drugiej – może świadczyć o tym, że ci, którzy w poniedziałek przyszli przed stołeczny ratusz, myślą wciąż tak, jakby nadal trwał PRL. Ale po kolei...


Na scenie m.in. Anna Siarkowska, Kaja Godek, Dominika Figurska czy Robert Winnicki. Na transparentach hasła "Wara od naszych dzieci" czy "Rodzina tak, deprawacja nie", a z głośników słowa protestu przeciwko "tęczowemu terrorowi, który chce seksualizować nasze dzieci od małego".


Tak w skrócie przebiegała poniedziałkowa demonstracja na pl. Bankowym w Warszawie zorganizowana m.in. przez Ordo Iuris. W pewnym momencie z megafonów popłynął komunikat: "Bardzo proszę, żeby tutaj pomiędzy sceną a kamerami zrobić przejście, ponieważ za chwilkę wchodzimy na żywo do Dziennika Telewizyjnego".


"Freudowska pomyłka", "PRL w pełnej krasie", "Prawdę chłop gada", "Czyli mentalnie jednak PRL", "Maski opadły" – to tylko niektóre z komentarzy pod nagraniem. Trudno się dziwić – obecne "Wiadomości" pod rządami PiS są nader często porównywane do PRL-owskiego "Dziennika Telewizyjnego".

Wypada zatem przypomnieć, że "Dziennik Telewizyjny" został przekształcony w "Wiadomości" w listopadzie 1989 r., czyli niedługo po tym, jak utworzono rząd Tadeusza Mazowieckiego. Zmiana oznaczała zerwanie z niechlubną przeszłością "Dziennika". Od tego momentu w tym roku minie 30 lat, więc można byłoby się już przyzwyczaić.


Choć jedną z ostatnich prowadzących "Dziennik Telewizyjny" w PRL była Aleksandra Jakubowska, późniejsza posłanka SLD. Dziś zaś... jedna z twarzy prawicowej telewizji wPolsce.pl braci Karnowskich.

Filmik z demonstracji zachował się dzięki transmisji prowadzonej na żywo przez Polskie Radio 24 (słowa padają na samym początku transmisji, zanim demonstracja się na dobre zaczęła, w trzeciej minucie nagrania).