nt_logo

Stoltenberg stanowczo o wejściu Ukrainy do NATO. "Nie jest częścią planu"

Alan Wysocki

23 marca 2022, 15:45 · 3 minuty czytania
W czwartek odbędzie się szczyt NATO, podczas którego zapadną decyzje o dalszym wzmacnianiu wschodniej flanki. Sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg zapowiedział "daleko idące konsekwencje", jeśli Rosja użyje broni chemicznej w Ukrainie. Także władze Chin będą musiały zmierzyć się z presją Zachodu za ciche poparcie dla Putina.


Stoltenberg stanowczo o wejściu Ukrainy do NATO. "Nie jest częścią planu"

Alan Wysocki
23 marca 2022, 15:45 • 1 minuta czytania
W czwartek odbędzie się szczyt NATO, podczas którego zapadną decyzje o dalszym wzmacnianiu wschodniej flanki. Sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg zapowiedział "daleko idące konsekwencje", jeśli Rosja użyje broni chemicznej w Ukrainie. Także władze Chin będą musiały zmierzyć się z presją Zachodu za ciche poparcie dla Putina.
Szef NATO Jens Stoltenberg o ryzyku użycia broni chemicznej przez Putina Fot. Thomas Coex / AFP / East News

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google

  • Jens Stoltenberg poinformował, w jaki sposób NATO wzmacnia wschodnią flankę od 24 lutego. W Europie stacjonuje obecnie 140 000 żołnierzy całego Sojuszu.
  • – Musimy wzmocnić reakcję na możliwość zagrożenia użycia broni chemicznej, biologicznej i jądrowej – ogłosił.
  • Podczas czwartkowego szczytu NATO w trybie zdalnym wystąpi także prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
  • Szef Sojuszu wspomniał także o działaniach Chin w obliczu inwazji. – Pekin wspiera politycznie Rosję, rozpowszechniając kłamstwa – podkreślił.

Szef NATO Jens Stoltenberg o inwazji Rosji na Ukrainę

Sekretarz generalny NATO powiedział o wzmacnianiu suwerenności krajów zagrożonych. – Musimy bronić Gruzji oraz Bośni i Hercegowiny – powiedział. Jens Stoltenberg zaapelował także do Chin, których postawa w obliczu konfliktu wciąż nie jest jasna.

Czytaj także: "Chiny nie przypuszczały, że Zachód jest w stanie odpowiedzieć na wojnę uderzeniem w styl życia"

Pekin wspiera politycznie Rosję, rozpowszechniając kłamstwa. Niewykluczone, że Chiny mogą wesprzeć materialnie lub finansowo inwazję rosyjską. Apelujemy o odstąpienie od tego postępowania i połączenie wysiłków z Zachodem – dodał.

Stoltenberg wezwał również Białoruś, by nie zgadzała się na agresję Rosji. Jak pisaliśmy w naTemat, bierność Alaksandra Łukaszenki miała skłonić otoczenie Władimira Putina nawet do opracowania planu zamachu stanu w Mińsku.

Przedstawiciel Paktu Północnoatlantyckiego odniósł się do słów Joe Bidena o zagrożeniu wykorzystania broni chemicznej przez Rosję. – Musimy wzmocnić reakcję na możliwość zagrożenia użycia broni chemicznej, biologicznej i jądrowej – powiedział.

Czytaj także: Rządowy doradca przyznał, że "misja Kaczyńskiego" może zakończyć się "gradem rakiet" na Polskę

– Wykorzystanie broni chemicznej radykalnie zmieni tę sytuację. To będzie złamanie prawa międzynarodowego. Jakiekolwiek wykorzystanie takiej broni jest nie do zaakceptowania i będzie miało daleko idące konsekwencje – ostrzegł.

Sekretarz generalny NATO odpowiedział na pytanie o starania Ukrainy na rzecz przystąpienia do sojuszu militarno-politycznego. Na wstępnie przypomniał, że Zachód stale przekazuje do Kijowa amunicję oraz systemy obrony przeciwpancernej i przeciwlotniczej.

– Sojusznicy NATO zwiększają wsparcie dla Ukrainy od wielu lat. Nasi sojusznicy wspierają żołnierzy ukraińskich od 2014 roku. Członkostwo w NATO nie jest częścią naszego planu, ale tego typu kwestie omówimy jutro – zapowiedział.

Stoltenberg wyliczył, jak wzmocniono wschodnią flankę NATO

Szef NATO ponownie zaapelował do Władimira Putina o zatrzymanie inwazji i zaangażowanie się w działania dyplomatyczne. – Działamy szybko, jesteśmy zjednoczeni, broniąc naszych sojuszników. Ta inwazja to ogromne koszty dla Rosji, a w stanie gotowości mamy kilka tysięcy wojsk NATO – powiedział. Jak dodał Stoltenberg, w Europie stacjonuje 100 tysięcy żołnierzy USA. Poza Stanami Zjednoczonymi na wschodzie NATO działa 40 tysięcy żołnierzy różnych innych sojuszników. – Podczas szczytu NATO zadecydujemy o wzmocnieniu Sojuszu na wschodniej flance, na ziemi, morzu i w powietrzu – ogłosił.

Czytaj także: 45 dyplomatów Rosji zostanie wyrzuconych z Polski. Rosyjski ambasador na dywaniku

W Bułgarii na Węgrzech, Rumunii i Słowacji umieszczone zostaną cztery jednostki bojowe. – W krajach bałtyckich, aż do Morza Czarnego, mamy osiem jednostek międzynarodowych – zaznaczył.

Stoltenberg wyjaśnił, że Ukraina zgodnie z Kartą ONZ może liczyć na wsparcie swoich sojuszników. – Wzmocniliśmy wsparcie w zakresie obrony powietrznej statków bezzałogowych, amunicji, a także zaproponowaliśmy systemy ochrony przeciwlotniczej – dodał.

Szef NATO zwrócił uwagę na konieczność wzmocnienia obrony w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Czytaj także: https://natemat.pl/403013,28-dzien-inwazji-rosji-w-ukrainie-tragiczna-sytuacja-mariupola-live