TikTok to obecnie jedna z najpopularniejszych aplikacji internetowych – miesięcznie korzysta z niego ponad miliard użytkowników (dane na sierpień 2022)Możliwość nagrywania krótkich filmików spodobała się internautom, a piosenki z TikToka szybko stają się hitamiTikTok to jednak nie tylko piosenki, ale również krótkie dźwięki, które używane są w wielu filmikach, jak hitowe "Jestem w Stegnie na plaży" autorstwa polskiej użytkowniczki TikToka o nicku @sarusia55Skąd pochodzą dźwięki z TikToka? Oto 10 dźwięków popularnych w aplikacji w ostatnich miesiącach "Witam was, jestem w Stegnie na plaży. Cześć. Cześć, na plaży jestem w Stegnie. Drugi dzień w Stegnie na plaży. Serdecznie was pozdrawiam ze Stegny, z Morza Bałtyckiego" – powiedziała do kamery swojego telefonu Iwona Gosia Wojciechowska, która odpoczywała na plaży w tej nadmorskiej miejscowości nad Zatoką Gdańską. Błyskawicznie stała się viralem, a "jestem w Stegnie" @sarusi55 zaczęło pojawiać się dosłownie wszędzie, o czym w naTemat pisała Joanna Stawczyk.
TikTok ma to do siebie, że najbardziej niepozorny dźwięk czy piosenka może stać się prawdziwym przebojem. Popularne audio zaczyna pojawia się w kolejnych filmikach, a często staje się nawet tłem nowego trendu czy tiktokowego tańca. Często nie mamy nawet pojęcia, skąd wzięła się dana melodia czy tekst. Wzięliśmy pod lupę 10 popularnych dźwięków z TikToka – skąd się wzięły?
Wszystko zaczęło się od wywiadu. W lutym 2022 roku bohaterem jednego z odcinków "Chicken Shop Date with Amelia Dimoldenberg", serii rozmów na YouTube, był Louis Theroux, brytyjsko-amerykański dziennikarz i dokumentalista. W pewnym momencie 52-latek wspominał rapowy kawałek, który napisał do swojego programu "Louis Theroux's Weird Weekends" w 2000 roku. "My money don't jiggle, jiggle, it folds. / I like to see you wiggle, wiggle, for sure" – zaczyna rapować Theroux.
Jego wdzięczny, grzeczny rap zremiksował duet Duke & Jones, a wideo błyskawicznie stało się viralem, którego popularność zdziwiła samych twórców (do dziś obejrzano je ponad 79,5 miliona razy). "My Money don't Jiggle Jiggle" doczekało się nawet własnego tańca autorstwa dwóch przyjaciółek (@jessqualter, ponad 65 milionów wyświetleń). Sam dźwięk został wykorzystany ponad 7 milionów razy, a remix Duke'a & Jonesa doczekał się nawet wersji z Jasonem Derulo.
"Fab Five Freddy told me everybody's fly / DJ spinnin' I Said "My My" to kolejny nieoczywisty dźwięk z TikToka. To fragment utworu "Rapture" zespołu Blondie, którego nowa wersja pojawiła się w 3. sezonie serialu "The Boys". Kawałek, który wykonuje Soldier Boy (wciela się w niego Jensen Ackles) szybko zachwycił użytkowników TikToka i zmiksowany jest z fragmentem oryginalnej piosenki.
4. sezon "Stranger Things" był olbrzymi hitem i dał TikTokowi nową miłość: Eddiego Munsona, w którego wcielił się Joseph Quinn. Gdy w pierwszym odcinku jego szkolna koleżanka Chrissy zostaje opętana przez Vecnę, Eddie próbuje ją wybudzić. Jego desperackie nawoływania "Chrissy, wake up, i don't like it!" stały się kanwą piosenką "Chrissy, Wake Up" autorstwa The Gregory Brothers.
Melodia "Monkeys Spinning Monkeys", która przywodzi na myśl sympatyczną grę na smartfona albo tryb kupowania w grze "The Sims", to wciąż jeden z najpopularniejszych dźwięków na TikToku. Autorem figlarnej melodii, która jest tłem dla niezliczonych pranków, jest Kevin MacLeod. "Monkeys Spinning Monkeys" wykorzystano ponad 27 milionów razy i raczej nic nie wskazuje na to, że ta melodia może się znudzić użytkownikom.
Tę melodię z pewnością kojarzą wszyscy użytkownicy TikToka. Jest ona tłem do popularnych ostatnio filmików z metamorfozami: osoba słyszy miarowe pukanie w ścianę, przykłada do niej ucho, a po drugiej stronie znajduje się jej (seksowne lub mroczne) alter ego, sprawca całego hałasu. Autorem sugestywnego kawałka zatytułowanego "Beat Automotivo Tan Tan Tan Viral" jest WZ Beat. Melodię wykorzystano ponad 4,3 miliona razy.
Ten krótki, niewybredny tekst stał się kanwą filmów, które wyświetlono na TikToku ponad 4,5 miliona razy. Tekst "a co to za g*wno" jest dla polskich użytkowników aplikacji idealnym komentarzem w sytuacji, gdy coś nie do końca spełnia nasze oczekiwania. Skąd wzięło się już to ikoniczne pytanie? Otóż z kopalni złotych tekstów, czyli serialu "Świat według Kiepskich", w którym wypowiedział je nieodżałowany Marian Paździoch (nieżyjący już Ryszard Kotys) w tej scenie.
"Wow. Crazy. You crazy girl" to przykład podobnej tiktokowej kariery dźwięku, która spotkała "Jestem w Stegnie". To sarkastyczna reakcja Maggie Stetson na wideo użytkowniczki TikToka Nicole Elizabeth, która je burrito z kurczakiem w swoim samochodzie. "Mogę tego żałować, ale spróbuję umoczyć moje burrito z kurczaka w sosie serowym do nachosów" – mówi, na co leżąca w łóżku Maggie odpowiada sarkastycznym tonem "Wow. Szalone. Jesteś szalona, dziewczyno". Jej słowa stały się tłem tysięcy sarkastycznych (a czasami szczerych) filmików.
Użytkownik TikToka Louis Rodriguez (@louisrodriguez12) zrobił na TikToku furorę swoim magnetycznym tańcem brzucha do wpadającej w ucho piosenki "Dum Tek Tek Dum Tek". Zachęcony sukcesem Rodriguez wiele razy powtórzył swój taniec, który kopiowali też niezliczeni tiktokerzy. Ale skąd pochodzi melodia, do której tańczy mężczyzna (oraz początkowe odliczanie)? To fragment tutorialu na YouTube, w którym Artem Uzunov uczy internautów gry na darbuce, instrumencie, który jest rodzajem arabskiego bębna.
Tę melodię znają wszyscy, którzy choć raz natknęli się na filmik z efektem "fal". Komicznie powyginani ludzie kołyszą się do pierwszych taktów utworu "Cumbia Buena", którego autorem jest Grupo La Cumbia. Melodia została wykorzystana na TikToku ponad 4 miliony razy i wyjątkowo pozytywnie się kojarzy.