Wygląda na to, że przeszłością są już tarcia na linii Kijów-Berlin. W sylwestra Wołodymyr Zełenski opublikował w mediach społecznościowych wymowny wpis skierowany do Olafa Scholza. Prezydent Ukrainy dziękuje za niemieckie wsparcie w walce z putinowskim okupantem.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Niedługo po przejęciu władzy Olaf Scholz poleciał do Moskwy, aby podjąć ostatnią próbę zapobieżenia wybuchowi wojny w Ukrainie. Później Niemcy jednoznacznie potępiły inwazję, kosztem własnego bezpieczeństwa energetycznego zaczęły zrywać interesy z rosyjskimi spółkami i są w gronie państw najhojniej wspomagających Kijów. Z jakiegoś powodu przez wiele miesięcy Ukraińcy często jednak uderzali w Niemców i używali roszczeniowej narracji.
Jak wielokrotnie informowaliśmy w naTemat.pl, szczególną rolę odgrywał w tym ówczesny ambasador Ukrainy w RFN Andrij Melnyk. Niemiecką opinię publiczną oburzał on atakami na intelektualistów wzywających do zawieszenia broni czy zwymyślaniem samego kanclerza słowami "obrażona wątrobianka".
W ostatnich miesiącach na ukraiński front trafiły m.in. nowoczesny system obrony przeciwlotniczej Iris-T, wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet Mars II, samobieżne haubicoarmaty PzH 2000, samobieżne działa przeciwlotnicze Gepard, opancerzone wozy zabezpieczenia Bergepanzer 2, pojazdy opancerzone Dingo, ciężarówki Oshkosh, różnego rodzaju pojazdy wspomagające ochronę granic, czy mosty czołgowe Biber. Pełną listę oficjalnie przekazanej pomocy na bieżąco aktualizuje niemiecki resort obrony.
Zełenski dziękuje Scholzowi za niemiecką pomoc w walce z Rosją
Za to wszystko, a także wielomilionową pomoc finansową, humanitarną i dach nad głową dla ukraińskich uchodźców postanowił teraz podziękować prezydent UkrainyWołodymyr Zełenski.
"Dostawy broni, ochrona dla ponad miliona Ukrainek i Ukraińców, prezydencja w G7 zorientowana na Ukrainę, pomoc finansowa i techniczna, status kandydata do Unii Europejskiej. Dziękuję za Zeitenwende Panie Kanclerzu! Obyśmy dopełnili tego w 2023 roku naszym wspólnym zwycięstwem" – napisał.
Wspomniane "Zeitenwende" (po polsku tłumaczone zwykle jako "punkt zwrotny") to określenie, którego kanclerz Niemiec Olaf Scholzużył podczas przemówienia wygłoszonego w Bundestagu 27 lutego 2022 roku. Trzy dni po wybuchu wojny następca Angeli Merkel ogłosił, iż RFN musi porzucić dotychczasowe pacyfistyczne podejście i zapowiedział bezprecedensowy po II wojnie światowej program zbrojeń o wartości 100 mld euro.
W urzędzie kanclerskim do kosza trafił dopiero co wynegocjowany z koalicjantami plan, który zakładał istotne zmniejszenie eksportu broni. Zamiast tego zdecydowano, że dla Ukrainy uczyniony zostanie wyjątek i niemiecka zbrojeniówka pierwszy raz dostarczy broń w strefę trwającego konfliktu zbrojnego. Kilka dni temu ujawniono, że wartość wyeksportowanego tam sprzętu to już co najmniej 2,24 mld euro.