44,7 proc. Polaków jest zdecydowanych, by wziąć udział w referendum PiS. To i dużo, i mało, bowiem Jarosław Kaczyński musi uzyskać aż 50 proc. frekwencji, by wyniki tego głosowania były obowiązujące. Duża grupa zapewnia zaś, że nie zamiaru pobierać karty z pytaniami – wynika z sondażu IBRiS dla RMF FM i "Rzeczpospolitej".
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Sondaż – co Polacy zrobią z referendum Kaczyńskiego? PiS może mieć problem z frekwencją
Pracownia IBRiS na zlecenie RMF FM i "Rzeczpospolitej" zapytała Polaków o to, czy w wyborach 15 października mają zamiar pobrać od komisji także kartę referendalną. Przypomnijmy, że tylko odmówienie jej przyjęcia sprawia, że nie bierzemy udziału w głosowaniu.
Zsondażu wynika jasno, że Jarosław Kaczyńskimoże mieć problem z przekroczeniem 50 proc. frekwencji w referendum. Tymczasem to niezbędne, by wyniki były obligujące dla rządu. W przeciwnym wypadku te będą pełniły jedynie funkcję opinii.
Wszystko wisi na włosku, bowiem 44,7 proc. ankietowanych jest zdecydowanych na wzięcie udziału w referendum. "Raczej", ale na pewno, udział będzie chciało wziąć 12,4 proc. badanych.
Równolegle 25,4 proc. osób już wie, że nie pobierze karty referendalnej, a 13,1 proc. "raczej" tego nie zrobi. 4,3 proc. badanych jeszcze nie podjęło decyzji w sprawie udziału w głosowaniu zarządzonym przezPrawo i Sprawiedliwość.
Jak pisaliśmy w naTemat jeszcze w ostatnich dniach sierpnia, tuż po ujawnieniu wszystkich pytań referendalnych, pracownia SW Research zrealizowała sondaż dla "Rzeczpospolitej", z którego wynika, że pozytywnie pytania referendalne oceniło zaledwie 24,6 proc. osób. Negatywną opinię wyraziło zaś aż 48,4 proc. respondentów.
Nawet organizacja referendum równolegle z wyborami do Sejmu i Senatu może nie przynieść oczekiwanego skutku. W 2019 roku przy urnach stawiło się bowiem 61,74 proc. Polaków. W 2015 roku zaś udział w wyborach wzięło 50,92 proc. uprawnionych obywateli.
Z tego wynika, że tylko niewielka grupa musi odmówić przyjęcia karty referendalnej, by uniemożliwić nadawanie głosowaniu statusu wiążącego.
Oto pytania referendalne Jarosława Kaczyńskiego. Tym PiS mobilizuje do wyborów 15 października
"Czy popierasz wyprzedaż państwowych przedsiębiorstw?", "Czy jesteś za podwyższeniem wieku emerytalnego wynoszącego dziś 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn?" – to pierwsze dwa pytania referendalne.
Kolejna dwa brzmią: "Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzuconym przez biurokrację europejską?", "Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?".
– Pozwolę sobie postawić pytanie – co wspólnego z rzeczywistością ma projekt tego referendum? W takiej sytuacji, gdy pytania są banalne i powodują, że obywatele są tylko po jednej stronie sporu... Takie referendum jest bez sensu – powiedział.