Gen. Rajmund Andrzejczak i gen. Tomasz Piotrowski podali się do dymisji. Pierwszy z nich był szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, drugi dowódcą operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Sprawa jest poważna, bo to najważniejsze stanowiska w polskiej armii. Wyjaśniamy, na czym polegają ich kompetencje.
Reklama.
Trzęsienie ziemi w polskiej armii. Najważniejsi dowódcy rezygnują
Tego szef MON Mariusz Błaszczak, prezydent Andrzej Duda i cały rząd PiS z Mateuszem Morawieckim i Jarosławem Kaczyńskim na czele raczej się nie spodziewali. Na kilka dni przed wyborami parlamentarnymi gruchnęła wiadomość o rezygnacji dwóch najważniejszych dowódców w polskiej armii.
Media i eksperci wojskowi nie mają wątpliwości, że powodem rezygnacji generałów jest konflikt z Mariuszem Błaszczakiem, który trwa od kilku miesięcy. Jak pisaliśmy wielokrotnie w naTemat, w połowie maja szef MON obwinił publicznie dowódcę operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Piotrowskiego o zaniedbania w przekazywaniu informacji o rosyjskiej rakiecie, która 16 grudnia 2022 naruszyła polską przestrzeń powietrzną. W odpowiedzi gen. Andrzejczak powiedział, że wszystkie szczegóły przekazywał przełożonym. I to od razu po incydencie.
Eksperci ds. obronności, wojskowi i politycy opozycji grzmią, że to powodująca chaos katastrofa dla polskiego rządu i osobista porażka Mariusza Błaszczaka. Krzysztof Gawkowski dodał wręcz, że we wtorek rano "na Kremlu wystrzeliły korki od szampanów".
W końcu szef Sztabu Generalnego i dowódca operacyjny to najważniejsze stanowiska w polskim wojsku. Jakie są ich kompetencje?
Kim jest szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego?
Sztab Generalny Wojska Polskiego (powstał w 1918 roku) to najwyższe dowództwo Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Pod względem organizacyjnym SG WP wchodzi skład Ministerstwa Obrony Narodowej.
Oficjalnie szef SG WP to trzecia osoba w strukturze polskiej armii – zaraz po prezydencie, który jest najwyższym zwierzchnikiem Sił Zbrojnych RP, oraz ministrze obrony narodowej, któremu podlega wojsko. Jednak prezydent i minister obrony są cywilami, a nie wojskowymi. To Sztab Generalny Wojska Polskiego faktycznie kieruje i dowodzi siłami zbrojnymi w czasie pokoju, kryzysu i wojny.
Szef SG WP ma oczywiście więcej zadań. Współuczestniczy w opracowywaniu koncepcji rozwoju Sił Zbrojnych i planuje ten rozwój. Kieruje kompleksowym planowaniem mobilizacyjnym i strategiczno-operacyjnym rozwinięcia i użycia Sił Zbrojnych. Utrzymuje w Siłach Zbrojnych gotowość bojową i mobilizacyjną.
Odpowiada za organizację i przygotowanie do działań organu dowodzenia i stanowiska dowodzenia Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych. Do tego kieruje szkoleniem wojsk, planuje szkolenia bojowe i taktyczne, wykonuje zadania zlecone przez szefa MON i te wynikające z ustaw i innych przepisów.
Od 1990 roku Sztab realizuje podstawowe cele interoperacyjności oraz kompatybilności ze strukturami NATO. Szczególną uwagę zwraca się na wyzwania i problemy wspólnego działania zgłoszonych do Sojuszu sztabów i wojsk, jak i standaryzację oraz unifikację wyposażenia technicznego.
Kim jest Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych?
Czwarty w strukturze polskiej armii jest Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych (od tego roku gen. Wiesław Kukuła). Kolejnym jest Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych.
Podlega on bezpośrednio ministrowi obrony narodowej i dowodzi częścią sił zbrojnych podporządkowanych mu na podstawie decyzji szefa MON. Jego zadania skoncentrowane są wokół planowania, organizowania i prowadzenia operacji w ramach użycia Sił Zbrojnych w czasie pokoju, w sytuacji kryzysowej lub w czasie wojny.
Podczas wojny DORSZ dowodzi jednostkami wojskowymi, które nie podlegają Dowództwu Operacyjnemu Rodzajów Sił Zbrojnych. Odpowiada także za szkolenie dowództw oraz sztabów wojsk i rezerw osobowych.
Podczas wojny dowodzi jednostkami wojskowymi, które nie podlegają Dowództwu Operacyjnemu Rodzajów Sił Zbrojnych. Ma również za zadanie zapewnić bezpieczeństwo obywateli oraz wsparcie międzynarodowego pokoju w ramach zobowiązań sojuszniczych.