Nowe wyróżnienie dla Hołowni. W sondażu zdetronizował Dudę i Trzaskowskiego
Nina Nowakowska
30 listopada 2023, 14:00·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 30 listopada 2023, 14:00
Mamy istotne zmiany na podium rankingu zaufania do polityków. W listopadowym badaniu CBOS respondenci wskazali, że to Szymon Hołownia budzi ich największe zaufanie. Za marszałkiem Sejmu, znalazł się dotychczasowy lider tej klasyfikacji, prezydent Andrzej Duda. Na trzecie miejsce awansował szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, który prześcignął Rafała Trzaskowskiego.
Reklama.
Reklama.
Najnowszy sondaż dotyczący zaufania zaserwował nam więc spore roszady. Dotąd pierwsze dwa miejsca w rankingu na zmianę zdobywali Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski. Teraz jest inaczej.
Wśród polityków uwzględnionych w sondażu CBOS, największym zaufaniem cieszy się obecnie marszałek Sejmu, Szymon Hołownia. Szefowi Polski2050 ufa ponad połowa dorosłych Polaków (52 proc.). To aż o 12 punktów procentowych więcej, niż Hołownia notował przed październikowymi wyborami.
Hołownia nowym liderem rankingu zaufania do polityków
Drugie miejsce przypadło dotychczasowemu liderowi rankingu, prezydentowiAndrzejowi Dudzie. Głowa państwa niezmiennie budzi zaufanie u 51 proc. ankietowanych.
Na trzecim miejscu rankingu społecznego zaufania uplasował się szef ludowców, Władysław Kosiniak-Kamysz. Kandydatowi na wicepremiera w rządzie Tuska, ufa 48 proc. badanych. To o 13 punktów procentowych więcej niż miesiąc temu.
Na czwartym miejscu znalazł się prezydent WarszawyRafał Trzaskowski. Zaufanie do wiceprzewodniczącego PO deklaruje 45 proc. uczestników sondażu. To wzrost o 3 punkty procentowe, w porównaniu z ubiegłym miesiącem.
Tusk i Morawiecki idą "łeb w łeb"
Na piątej pozycji zestawienia pojawili się ex aequo obecny premier Mateusz Morawiecki i kandydat opozycji na premiera, Donald Tusk. Obydwu politykom ufa 40 proc. Polaków. Warto zaznaczyć, że zarówno w stosunku do Morawieckiego, jak i Tuska przeważającym nastawieniem pozostaje nieufność. Szefowi rządu PiS nie ufa ponad połowa badanych (51 proc.), a liderowi PO niewiele mniej (46 proc.).
W porównaniu z październikiem, notowania Morawieckiego pozostały prawie niezmienne. Z kolei Tusk, przez ostatni miesiąc wyraźnie zyskał w oczach Polaków. W zestawieniu z październikiem zaufanie do lidera KO wzrosło o 7 punktów procentowych.
Polacy nie ufają Kaczyńskiemu
Jarosław Kaczyńskimoże się dziś cieszyć zaufaniem zaledwie 1/3 badanych (33 proc). Oznacza to, że w porównaniu z październikowym sondażem, prezesowi PiSubyło nieco sympatyków (spadek o 3 punkty proc.).
Według CBOS "dominującym nastawieniem wobec lidera Zjednoczonej Prawicy niezmiennie pozostaje nieufność". Politykowi nie ufa obecnie ponad połowa ankietowanych (56 proc.), o 1 punkt proc. więcej niż miesiąc temu.
Wyborcy PiS chcą żeby Kaczyński ustąpił z funkcji prezesa?
Jak pisaliśmy w naTemat, badanie CBOS to nie jedyny sondaż, który odzwierciedla polityczne problemy Kaczyńskiego. Z najnowszego badania United Surveys dla Wirtualnej Polski wynika, że słabnie również poparcie dla jego prezesury w Prawie i Sprawiedliwości. Analiza pokazała, że nawet część wyborców PiS twierdzi, że 74-latek powinien już ustąpić z funkcji.
Ankietowani United Surveys usłyszeli pytanie, czy uważają, że przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi oraz europejskimi, Jarosław Kaczyński powinien ustąpić ze stanowiska szefa partii.
Większość badanych (57,9 proc.) uważa, że właśnie tak powinno się stać.42,4 proc. osób odpowiedziało "zdecydowanie tak", a 15,5 proc. "raczej tak".
Za pozostaniem prezesa PiS na stanowisku, opowiedziało się jedynie 27 proc. uczestników sondażu. Z tego 10,7 proc. zaznaczyło opcję "raczej nie", a kolejne 16,3 proc. "zdecydowanie nie". 15,1 proc. ankietowanych nie miało zdania.
Wśród elektoratu Prawa i Sprawiedliwości, aż 18 proc. jest zdania, że Kaczyński powinien ustąpić (2 proc. "zdecydowanie tak", a 16 proc. "raczej tak").