W poniedziałek czeka nas pierwsze takie widowisko po 1989 roku: jednego dnia w Sejmie pojawi się aż dwóch premierów. Choć zakończenie tej historii zdaje się przesądzone – i jest to mianowanie Donalda Tuska na szefa Rady Ministrów – to bez wątpienia czeka nas gorący polityczny dzień. Poniżej przedstawiamy krok po kroku, co dokładnie wydarzy się w Sejmie 11 grudnia.
Oficjalny początek obrad zaplanowany jest na godzinę 10 rano, jednak w Sejmie będzie się działo już wcześniej. Przed posiedzeniem tradycyjnie odbędzie się spotkanie Prezydium Sejmu i Konwentu Seniorów, na którym podjęte zostaną ostateczne decyzje co do kształtu harmonogramu.
Nowy marszałek Szymon Hołownia przyzwyczaił nas też do tego, że przed rozpoczęciem obrad spotyka się z dziennikarzami na briefingu prasowym. Najpewniej tak samo będzie 11 grudnia – transmisję z konferencji marszałka Hołowni będzie można obejrzeć przed godziną 10 na kanale Sejmu na YouTube.
Po rozpoczęciu obrad o godzinie 10 na mównicę wyjdzie premier Mateusz Morawiecki, który wygłosi swoje exposé – najpewniej znów będzie usiłował przekonać większość sejmową do swojej Koalicji Polskich Spraw ponad podziałami politycznymi.
Nie wiadomo, ile potrwa wystąpienie premiera. Zazwyczaj exposé polskich premierów trwają około godziny – tyle też miał deklarować Morawiecki w rozmowie z marszałkiem Hołownią. Przypomnijmy, że najdłuższe exposé w historii III RP trwało aż 3 godziny i wygłosił je Donald Tusk 23 listopada 2007 roku.
Po wystąpieniu Morawieckiego zaplanowana jest debata nad wotum zaufania dla jego rządu. Najpierw wygłoszone będą 10-minutowe oświadczenia w imieniu klubów oraz 5-minutowe oświadczenie w imieniu koła poselskiego. Najprawdopodobniej, jak to w Sejmie bywa, wywiąże się też dodatkowa dyskusja.
O godzinie 15 odbędzie się głosowanie nad wnioskiem o udzielenie wotum zaufania dla rządu Mateusza Morawieckiego.
Następne punkty poniedziałkowego harmonogramu prac Sejmu napisane są kursywą – co oznacza, że ich wprowadzenie jest warunkowe. W tym przypadku chodzi o to, czy rząd Morawieckiego otrzyma wotum zaufania. Choć arytmetyka sejmowa jest nieubłagana, prezydium Sejmu musi wstrzymać się z "oficjalnym" ogłoszeniem następnych kroków.
Jak wiadomo, premier PiS najprawdopodobniej nie otrzyma 231 głosów potrzebnych do tego, żeby dalej rządził. Po odrzuceniu jego wniosku o wotum zaufania ogłoszona zostanie przerwa do godz. 17:15. W tym czasie zgłoszona zostanie kandydatura Donalda Tuska na prezesa Rady Ministrów w tzw. drugim kroku konstytucyjnym.
Około 18:45 posłowie rozpoczną debatę nad wyborem Donalda Tuska na nowego premiera. Tak samo, jak wcześniej, zapowiedziane są 10-minutowe oświadczenia w imieniu klubów i 5-minutowe oświadczenie w imieniu koła. Na godzinę 19:15 zaplanowane jest głosowanie nad kandydaturą Donalda Tuska na premiera RP.
Na tym punkcie zakończy się poniedziałek w Sejmie. Swoje exposé lider KO ma rozpocząć we wtorek o godzinie 9 rano.