Włochy, Grecja i kraje Półwyspu Bałkańskiego – w środku wakacji rośnie liczba pożarów w krajach Europy. Od początku roku ogień strawił prawie 530 tysięcy hektarów zieleni. W zasadzie kwestią czasu było kiedy zagrożenie niebezpiecznymi zjawiskami dotrze także do Polski.
Reklama.
Reklama.
Europejski System Informacji o Pożarach Lasów (EFFIS) wskazuje na wzrost liczby pożarów względem średniej dla ostatnich 17 lat. Jak mogliśmy przeczytać w polskich i zagranicznych mediach, w ostatnim czasie ze szczególnie trudną sytuacją mierzyły się Włochy oraz kraje leżące na Bałkanach.
Tam służby mierzą się z przeciągającą się falą upałów, które regularnie przekraczają próg 40 stopni Celsjusza. Te z kolei przyczyniają się do znacznie łatwiejszego zaprószania się ognia oraz rozprzestrzeniania się żywiołu. Nic dziwnego, że w tych regionach strażacy interweniowali szczególnie często.
Pogoda. Seria pożarów w Europie. Zagrożenie dotarło także do Polski
W równie fatalnej sytuacji jest Grecja. Tam termometry również pokazują temperatury powyżej 40 stopni Celsjusza. Ogromne zagrożenie pożarowe doprowadziło do zamknięcia niektórych miejsc dla zwiedzających lub zmiany godzin otwarcia niektórych zabytków.
Szczególne ostrzeżenia wydano między innymi dla Attyki, Grecji Środkowej oraz części Peloponezu.
EFFIS podaje, że od 1 stycznia do 14 lipca 2024 roku w objętych monitoringiem krajach Europy wybuchło aż 3214 pożarów. To aż cztery razy więcej niż średnia z lat 2006-2023, która wynosi 710 zdarzeń.
Od początku roku ogień strawił aż 526 927 hektarów terenów zielonych. Tymczasem średnia wieloletnia wynosi 169 892,40 ha. 70 774 ha terenów zielonych spłonęło w samym okresie od 7 do 14 lipca.
Warto podkreślić, że zagrożenie występuje również w Polsce. Instytut Badawczy Leśnictwa regularnie aktualizuję mapę zagrożenia pożarowego naszych lasów. Jak widzimy, na 60 wydzielonych stref prognostycznych, tylko w 7 nie odnotowano ryzyka pożarów.
W przeważającej większości Polski obowiązuje średnie ryzyko pożarowe. Alerty obejmują regiony należące do województw: podlaskiego, lubuskiego, wielkopolskiego i poszczególnych powiatów Podkarpacia oraz Lubelszczyzny.