logo
Kandydaci na prezydenta wspierani przez partie parlamentarne. Od lewej: Magdalena Biejat (Nowa Lewica), Sławomir Mentzen (Konfederacja), Rafał Trzaskowski (Koalicja Obywatelska), Szymon Hołownia (Polska 2050), Karol Nawrocki (PiS). fot. Fo. Lukasz Kalinowski/East News; Grzegorz Wajda/REPORTER; Marysia Zawada/REPORTER; Tomasz Jastrzebowski/REPORTER; Jacek Slomion/REPORTER
Reklama.

Kandydaci w wyborach prezydenckich 2025

Lista kandydatów na prezydenta wydłuża się praktycznie z tygodnia na tydzień. W sondażach największe poparcie mają politycy, których wspierają największe partie, jednak wśród chętnych do zamieszkania w Pałacu Prezydenckim nie brakuje nazwisk zaskakujących czy nieoczywistych.

Kandydatami na prezydenta w nadchodzących wyborach formalnie zostaną wtedy, gdy zbiorą przynajmniej 100 tys. podpisów pełnoletnich obywateli.

logo
Magdalena Biejat, kandydatka na prezydenta (Nowa Lewica). fot. Anita Walczewska/East News

Magdalena Biejat

Kandydatka Nowej Lewicy. Urodzona w 1982 roku w Warszawie (43 lata). Wicemarszałkini Senatu od 2023 roku. Do niedawna współprzewodnicząca Partii Razem. Zanim weszła do polityki działała w organizacjach pozarządowych wspierających prawa człowieka i prawa obywatelskie. Ma męża i dwoje dzieci.

Katarzyna Cichos

Kandydatka, która chce zbudować partię polityczną o nazwie Platforma Rozwoju Polski. Urodzona w 1986 roku (39 lat). Była radna Siemianowic Śląskich. Z wykształcenia jest prawniczką. Swoje poglądy określa jako centrowo-prawicowe. Mówi, że ważne dla niej są takie wartości jak tradycja, religia, inwestycje i rozwój.

logo
Szymon Hołownia to kandydat na prezydenta wspierany przez partię Polska 2050. fot. Jacek Slomion/REPORTER

Szymon Hołownia

Kandydat Polski 2050. Urodzony w 1976 roku w Białymstoku (49 lat). Marszałek Sejmu od 2023 roku. Założyciel i przewodniczący partii Polska 2050. Zanim wszedł do polityki, pracował w mediach. Był współprowadzącym popularnego show TVN "Mam talent". Autor wielu książek o tematyce katolickiej i społecznej. Ma żonę i dwie córki.

logo
Marek Jakubiak kandyduje na prezydenta w ramienia Wolnych Republikanów. Do Sejmu dostał się z listy PiS. fot. Wojciech Olkusnik/East News

Marek Jakubiak

Kandydat koła poselskiego Wolni Republikanie. Urodzony w 1959 roku w Warszawie (66 lat). Od lat związany politycznie z Pawłem Kukizem, mandat w Sejmie zdobył z listy Prawa i Sprawiedliwości. Jest przedsiębiorcą z branży alkoholowej. Ma żonę i syna, a także dwoje dzieci z poprzedniego małżeństwa.

logo
Sławomir Mentzen, kandydat na prezydenta (Konfederacja). fot. Adam Burakowski/East News

Sławomir Mentzen

Kandydat Konfederacji. Urodzony w 1986 roku w Toruniu (39 lat). Od 2023 roku poseł, a także współprzewodniczący Konfederacji Wolność i Niepodległość. Z wykształcenia jest ekonomistą. Założyciel kancelarii podatkowej, właściciel sklepu z bronią. Jest żonaty, ma troje dzieci.

logo
Karol Nawrocki to kandydat PiS na prezydenta. fot. Grzegorz Wajda/REPORTER

Karol Nawrocki

Kandydat Prawa i Sprawiedliwości. Urodzony w 1983 roku w Gdańsku (42 lata). Od 2021 roku prezes Instytutu Pamięci Narodowej, były dyrektor Muzeum II Wojny Światowej za rządów PiS. Nie ma doświadczenia parlamentarnego. Z wykształcenia jest historykiem. Ma żonę i troje dzieci.

logo
Piotr Szumlewicz, kandydat na prezydenta. fot. Pawel Wodzynski/East News

Piotr Szumlewicz

Kandydat niezależny. Urodzony w 1976 roku w Warszawie (49 lat). Od 2019 roku przewodniczący Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa, wcześniej związany z OPZZ. Nie ma doświadczenia parlamentarnego. Dziennikarz, publicysta i autor książek o tematyce antyklerykalnej i ateistycznej.

logo
Rafał Trzaskowski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta. fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Rafał Trzaskowski

Kandydat Koalicji Obywatelskiej. Urodzony w 1972 roku w Warszawie (53 lata). Prezydent Warszawy od 2018 roku. Politolog. Zanim intensywnie zaangażował się w politykę pracował jako tłumacz i nauczyciel języka angielskiego. Były minister administracji i cyfryzacji. Sprawował mandat posła i europarlamentarzysty.

logo
Marek Woch, kandydat na prezydenta (Bezpartyjni Samorządowcy). fot. Jakub Kaminski/East News

Marek Woch

Kandydat Bezpartyjnych Samorządowców. Ma 46 lat. Prawnik, biegły sądowy. Specjalizuje się w ochronie zdrowia. Na swojej stronie internetowej przedstawia się między innymi jako instruktor i posiadacz prawa jazdy wielu kategorii. Deklaruje, że bliskie mu wartości to bezpieczeństwo, przedsiębiorczość i ekologia.

logo
Adrian Zandberg, kandydat na prezydenta (Partia Razem). fot. Lukasz Gdak/East News

Adrian Zandberg

Kandydat Partii Razem. Urodzony w 1979 roku w duńskim Aalborgu (46 lat). Historyk, nauczyciel akademicki i programista. Współzałożyciel i współprzewodniczący Partii Razem od 2022 roku. W Sejmie zasiada już drugą kadencję, mandat zdobył z listy Nowej Lewicy. Jest żonaty, ma dwoje dzieci.

Kto może startować w wyborach prezydenckich?

Są trzy warunki, które należy spełnić, by kandydować w wyborach prezydenckich. Po pierwsze, wiek: kandydat na prezydenta ma mieć ukończone 35 lat nie później niż w dniu wyborów. Po drugie chętny do objęcia najwyższego urzędu w państwie musi cieszyć się pełnią praw wyborczych do Sejmu. I wreszcie, po trzecie, jeśli spełnia dwa poprzednie warunki, potrzebuje przynajmniej 100 tys. podpisów obywateli uprawnionych do głosowania, by zgłosić swoją kandydaturę.