Ks. Lemański po zakazie wypowiadania się w mediach: W Kościele katolickim w Polsce skandali jest aż nadto

Ks. Lemański po zakazie wypowiadania się w mediach: W Kościele katolickim w Polsce skandali jest aż nadto.
Ks. Lemański po zakazie wypowiadania się w mediach: W Kościele katolickim w Polsce skandali jest aż nadto. Fot. Jędrzej Wojnar / Agencja Gazeta
Ks. Wojciech Lemański, mimo nałożonego przez arcybiskupa Henryka Hosera zakazu wypowiadania się w mediach, rozmawiał na antenie Radia Zet z Moniką Olejnik. Jak wyjaśnił, odwołał się od nałożonych sankcji i dlatego było to możliwe. Nie usłyszał konkretnych zarzutów, bo "są one powszechnie znane".


24 maja arcybiskup Henryk Hoser nałożył na ks. Wojciecha Lemańskiego zakaz wypowiadania się w mediach. Wcześniej bloger naTemat wystąpił w programie Tomasza Lisa, gdzie dyskutował z Tomaszem Terlikowskim o in vitro.

(Nie)konkretne sankcje

Mimo nałożonych sankcji duchowny był dziś gościem programu Moniki Olejnik w Radiu Zet. – Ja się od tej sankcji odwołałem.(...) Do czasu uprawomocnienia mamy prawo zachowywać się, tak jakby tej sankcji nie było. Dlatego mogę z panią rozmawiać – wyjaśnił ks. Lemański.


W uzasadnieniu decyzji arcybiskupa Hosera pojawiło się m.in. deprecjonowanie posługi biskupów, podważanie dobrego imienia osób trzecich. Olejnik dopytywała księdza o konkretne zarzuty. – Droga Pani nie ma konkretu – odpowiedział ks. Lemański. Wyjaśnił, że kiedy zapytał arcybiskupia o konkretne przykłady niewłaściwej postawy, usłyszał, że "są one powszechnie znane". Chodzi przede wszystkim o podważanie nauczania Konferencji Episkopatu Polski zawartego w dokumencie bioetycznym, który jednoznacznie potępia metodę in vitro, która powoduje, że dziecko staje się "produktem". – Nie dystansuję się od tego nauczania, nie jestem zwolennikiem procedury in vitro – zaznaczył ksiądz Lemański i przypomniał, że swoje stanowisko podkreślał już kilkukrotnie.


Te argumenty nie przekonały jednak arcybiskupa Hosera, który stwierdził, że ksiądz Lemański jest zbyt inteligenty, żeby wprost powiedzieć to, co myśli. – Ksiądz powiedział to, ale myślał inaczej – usłyszał bloger naTemat od arcybiskupa. – Z myślami biskupa walczyć trudno – skomentował ks. Lemański. Ksiądz Lemański nie obawia się ekskomuniki, bo wie, że nie można jej nakładać z powodu czyjegoś "widzimisię". Są konkretne kanony określające, kiedy można ekskomunikę nałożyć, a kiedy człowiek popada w nią sam. – Nie można nikogo wykluczyć z Kościoła dlatego, że ktoś tak uważa – powiedział ks. Lemański.


Państwo kontra Kościół

Kapłan odniósł się również do dyskusji o wyższości prawa stanowionego nad prawem bożym. – Jeżeli są różne wyznania, różne religie, różne światopoglądy trudno powiedzieć, że jest jedno wspólne prawo obowiązujące wszystkich. Nas chrześcijan obowiązuje prawo boże, ale nic nie daje nam prawa, żeby je narzucać – podkreślił. Zapytany, które prawo powinno być najważniejsze dla polityka, odpowiedział: – Dla polityka najważniejsze jest sumienie, dobrze ukształtowanie sumienie.

Według ks. Lemańskiego, jeśli politycy będą mieli sumienia ukształtowane na bazie prawa bożego, będą podejmować właściwe decyzje, a nie przyjmować te, narzucane przez kogoś. Duchowny zwrócił uwagę, że stanowisko przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskupa Józefa Michalika w kwestii in vitro podziela wielu innych biskupów. Jest też zgodne z nauką Kościoła. – Ja też się do tej nauki przychylam. Jednym z argumentów przeciwko tej metodzie jest to, że Kościół się nie zgodzi, żeby jakiekolwiek zapłodnione zarodki poświęcić w drodze do płodności – tłumaczy.

Bloger naTemat zwrócił uwagę, że arcybiskup Michalik mówiąc o kompromisie, wcale nie twierdził, że to Kościół zmieni swoje stanowisko. – Powiedział, że potrzebny jest kompromis i od razu dodał, że my na ten kompromis nie pójdziemy – skomentował bloger naTemat. Zaapelował tym samym, żeby parlamentarzyści ustanowili najlepsze możliwe w tej chwili prawo, bo obecny stan bezprawia jest najgorszy.

Kosztem Ewangelii


Monika Olejnik zapytała księdza, czy on sam jest za czy przeciw tej metodzie. – Wszyscy dobrze wiemy, że taki zakaz nie zostanie w Polsce uchwalony. Jestem księdzem Kościoła katolickiego, więc jestem przeciwny – oświadczył. Dodał jednak, że jest również przeciwny słownictwu i formie dyskusji, która została rozpętana. Ks. Lemański uważa, że wielu przeciwników tej metody ma bardzo krzywdzącą retorykę – łatwiej jest im stwierdzić, że zwolennicy to mordercy setek, dziesiątek, tysięcy istnień ludzkich, niż tłumaczyć, że powinni się chronić każde pojawiające się życie. – Ludzie przez to słownictwo odwracają się od Kościoła – dodał.

Kapłan uważa, że Kościół w wielu ważnych sprawach nie wypowiada się jednoznacznie. Chodzi m.in. o przypadek księdza, który nakłonił kobietę do aborcji czy przypadki pedofilii. To sprawy, które ludzi bulwersują, które znają i czekają na stanowisko Kościoła, ale bardzo często go brakuje, mimo że są podejmowane kroki, które mają tę sytuację jakoś rozwiązać. – Według mnie dziś w Kościele katolickim w Polsce skandali jest aż nadto – powiedział ksiądz Lemański. Przez te skandale na dalszy plan schodzi głoszenie Ewangelii, bo w kazaniach księża mówią np. o "Komoruskim, o Tusku, zabójcach pana prezydenta". – Kiedy w kazaniu zamiast komentarza do Ewangelii ludzie słyszą takie rzeczy, nie znajdują czegoś, czego oczekują, czyli Dobrej Nowiny – podsumował.


Czytaj także:


Przez 17 lat starali się o dziecko. Kiedy przyszło na świat, ksiądz powiedział, że nie ochrzci "dziecka z in vitro"

Abp Henryk Hoser: Prawo Boże jest nadrzędne. Zaprzeczać temu, to tworzyć prawa niesprawiedliwe i niebezpieczne

Ks. Wojciech Lemański musi milczeć. Komu przeszkadza otwarty na świat duchowny?

Arcybiskup Michalik mówi o kompromisie z in vitro, a Terlikowski już na posterunku. "To nie jest droga chrześcijanina"

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0"Daleko mi do ideału, ale lubię pomagać ludziom". Rinke Rooyens o nowym programie i ojcostwie
0 0Julia Wieniawa pokazała się bez makijażu. Fani nie dowierzają: "Kogo chcesz okłamać?"
0 0Komendant policji stracił stanowisko. Powód? Rozsyłał memy wyśmiewające PiS
0 0"Cierpią w samotności". Codziennie 12 polskich mężczyzn popełnia samobójstwo
KRUK 0 0Walka z długiem. Tak postępuj, gdy do twoich drzwi puka firma windykacyjna
0 0Proste rozwiązanie problemów z elektroniką. Działa również w przypadku tego urządzenia
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Nie obchodzą cię zmiany klimatu za 50 lat? Wiemy, jak będzie wyglądała pogoda w Polsce za dekadę
DADHERO.PL 0 0Mieliśmy polskiego Raya Charlesa. Genialny Dawid Ogrodnik w filmie "Ikar. Legenda Mietka Kosza"
0 0Joanna Przetakiewicz w nagiej sesji. "Zapisuję sobie pani zdjęcia w telefonie"

DADHERO.PL

0 0Nie masz pojęcia, jak wychować swoją córkę? Tato, oto 10 złotych rad specjalnie dla Ciebie
0 0Dobry zegarek nie musi być "Swiss Made". Fajne czasomierze powstają i w innych krajach Europy