To oni stoją za sukcesem Viki Gabor na Eurowizji. "Muzyka powstała w jeden dzień"

Bartosz Godziński
Polska wygrała dwa razy z urzędu Eurowizję Junior. Do tej pory nie udało się to nikomu. W zeszłym roku najlepsza okazała się piosenka śpiewana przez Roksanę Węgiel "Anyone I Want to Be", a w tym - "Superhero" Viki Gabor. Oba utwory łączą nazwiska autorów tekstów. To popularni muzycy młodego pokolenia.
Osoby stojące za sukcesem "Superhero" na Eurowizji. Od lewej: Minu, Viki Gabor, Ladberry, Patryk Kumór Fot. instagram.com/lanberry
Nad przebojami pracował sztab ludzi, ale tylko dwie osoby brały udział przy produkcji zeszłorocznego i tegorocznego zwycięskiego kawałka. Mowa tu o Małgorzacie Uściłowskiej, znanej jako Lanberry, oraz o Patryku Kumórze.

Tekściarze z popowym rodowodem
Wpływ na zwycięstwo w konkursie Eurowizji ma wiele czynników. Nie ukrywajmy, że bez dobrego numeru nawet najbardziej lubiany kraj Starego Kontynentu nie ma szans na wygraną. Słuchając zarówno "Superhero", jak i "Anyone I Want to Be", nie jesteśmy zszokowani decyzjami jury i widzów - to kawał solidnego popu podążający za współczesnymi trendami. Nie dziwi to, bo nazwiska tekściarzy są dobrze znane słuchaczom stacji radiowych i użytkownikom YouTube'a.


Obecnie 32-letnia Lanberry w 2015 roku zdobyła popularność za sprawą singla "Podpalimy świat". Później próbowała swoich sił w eliminacjach do "dorosłej" Eurowizji, ale nie przeszła do finału. Występowała w Opolu, supportowała Tove Lo, nagrała z Feel singiel do filmu "Gotowi na wszystko. Exterminator". Ma na koncie dwie płyty - za ostatnią, "miXturę", była nominowana czterokrotnie do Fryderyków.

Z kolei 37-letni Patryk Kumór pochodzi z zupełnie innej bajki. Zaczynał od grania na klawiszach w metalowych kapelach Darzamat oraz Division by Zero, ale porzucił je na rzecz kariery solowej. Uczestniczył w "Must Be the Music", ma na koncie aż trzy albumy studyjne i mnóstwo singli orz klipów z milionowymi wyświetleniami na YouTube. Jest bardzo płodnym artystą - w samym 2018 roku zostało wydanych 26 utworów jego autorstwa lub współautorstwa. W tym eurowizyjny hit "Anyone I Want to Be".
Geneza eurowizyjnych hitów
Historia piosenki, którą Roxie wygrała w zeszłym roku dziecięcą Eurowizję, jest dość nietypowa. Nie została napisana na konkurs, ale kilka lat przeleżała w szufladzie kompozytora Cutfathera (współpracował m.in. z Kylie Minogue, Demi Lovato, The Pussycat Dolls). Utworem interesowała się nawet sama Rita Ora i Iggy Azalea, ale ostatecznie trafiła do polskiej artystki.

– Właściwie to zapomniałem o tej piosence. Zgodziliśmy się na jej użycie i od tej pory nie miałem na jej temat żadnych wieści. Ale kiedy zobaczyłem informacje z tytułem "Eurowizja Junior", nagle zadzwonił telefon – wyznał Cutfather. Polsko-angielski tekst napisali z kolei Lanberry oraz Kumór.
"Superhero" nie jest już starą piosenką autorstwa zagranicznego producenta, ale ma troje twórców: Małgorzatę "Lanberry" Uściłowską, Patryka Kumóra oraz Dominika Buczkowskiego-Wojtaszka - łódzkiego muzyka znanego jako Minu, członka m.in. z zespołu Young Stadium Club.

Utwór, który dał Viki Gabor zwycięstwo na tegorocznej Eurowizji Junior ma proekologiczne przesłanie zainspirowane dziecięcymi aktywistami. Tekst opowiada o tym, że wszyscy jesteśmy tytułowymi superbohaterami mogącymi uratować świat. Lanberry opowiedziała mi o tym, jak powstała piosenka "Superhero". Jaki jest przepis na hit?
O ile utwór dla Roksany Węgiel miał kilka lat, o tyle kompozycja dla Viki Gabor powstała o wiele szybciej. Wszystko za sprawą trzyosobowego teamu, który na co dzień współpracuje ze sobą przy pisaniu piosenek dla poszczególnych jego członków, a "odświętnie" robi dla innych.

– W naszym teamie mamy specjalistę od "portretu psychologicznego": Patryka. Kiedy piszemy piosenkę dla innej osoby, to staramy się jak najwięcej dowiedzieć o wykonawcy. Tak, by mógł być wiarygodny dla słuchaczy i był w stanie obronić ją na scenie. W przypadku Viki wzięliśmy pod uwagę to, że kocha "karaibskie" motywy w stylu Rihanny. Ma też niesamowitą skalę głosu. Chcieliśmy też przekazać element słowiańskości w brzmieniu – mówi w rozmowie z naTemat.

Po skomponowaniu muzyki przyszła kolej tekst. – Razem z Patrykiem zasiedliśmy do niego zdalnie. Podobnie jak w zeszłym roku, moim zadaniem było napisanie części angielskiej. Robiłam to w ciekawych okolicznościach. Usiadłam w moim ukochanym miejscu, na skraju lasu, gdzie poczułam natchnienie – opowiada. W przypadku zeszłego roku Patryk i Lanberry mieli do napisania "tylko" tekst "Anyone I Want to Be". Zrobili to w ekspresowym tempie, bo w zaledwie jeden wieczór. W tym roku było podobnie. Muzyka powstała w jeden dzień. Nie przyszło to jednak od razu. – Pracowaliśmy nad nią cały dzień, musieliśmy wszystko to sobie ułożyć w naszych głowach. Co będzie idealne dla Viki? Potem przez kolejne dni pisaliśmy tekst, a na koniec poskładaliśmy to w jedną całość – wspomina Lanberry.

– Piosenki w naszym teamie powstają naprawdę szybko. Niektórzy są z tego powodu mocno zdziwieni. Zapewniam, że w jeden dzień może powstać pełnoprawny i pełnowartościowy utwór. Nie zawsze trzeba zbierać wenę przez trzy lata. Czasem wystarczy wizja oraz odpowiednia chemia i energia w zespole. Większość moich piosenek powstaje w krótkim czasie. Mój najnowszy singiel "Zew" również został skomponowany w jeden dzień wraz ze znakomitym producentem Oscarem Bellem – przyznaje Lanberry.
Czy pisanie piosenki dla kogoś jest wyzwaniem? – Zawsze podkreślam, że to tylko drugoplanowa odnoga mojej działalności. Priorytetem jest pisanie piosenek dla siebie. Jednak jeśli tylko znajdę czas i motywację, a artysta mnie urzeknie, to podejmuję się zadania – dodaje.

Po sukcesach na Eurowizji Junior rodzi się pytanie, czy Lanberry nie wystartuje ponownie w eliminacjach do konkursu. Artystka odpowiada: "nigdy nie mów nigdy".