"Zwykły błąd". Tak PRL-owski generał, u którego pracowała pani Basia, uniknął procesu
To sprawa owiana wyjątkową tajemnicą. A właściwie - całą siecią tajemnic. W ubiegłym roku światło dzienne ujrzała informacja, że jeden z twórców stanu wojennego uniknął procesu, bo dziwnym trafem uznano go za zmarłego, choć wówczas żył i miał się zupełnie dobrze. Teraz okazuje się, że śledztwo w sprawie tego "dziwnego trafu" zostało właśnie umorzone.
Gen. Janiszewski uniknął procesu dlatego, że prokurator uznał go za zmarłego. W rzeczywistości generał żył jeszcze blisko 10 lat – zmarł w roku 2016. Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, iż w czasach PRL sekretarką gen. Janiszewskiego była Barbara Skrzypczak, czyli słynna pani Basia z centrali PiS przy Nowogrodzkiej w Warszawie.
Gdy tylko te informacje ujrzały światło dzienne, ówczesny poseł PO Krzysztof Brejza zawiadomił prokuraturę.
Śledztwo - jak podaje TVN24 - zostało umorzone przez gliwicką prokuraturę. Pod decyzją o umorzeniu podpisała się prokurator Edyta Hraciuk-Tomecka. W uzasadnieniu zaś mowa jest o tym, że do uznania gen. Michała Janiszewskiego za zmarłego przez prokuratora IPN Piotra Piątka doszło w wyniku "zwykłego błędu" i "braku skupienia".
Ten brak skupienia jest tu niezmiernie istotny, bowiem już na sali rozpraw w 2008 r. gen. Wojciech Jaruzelski wymieniał liczne - jego zdaniem - błędy prokuratury z aktu oskarżenia. I mówił o tym, że Janiszewski żyje! Jednak prokurator Piątek dziś sobie tego nie przypomina.
2008 rok – Wojciech Jaruzelski, Stanisław Kania, Tadeusz Tuczapski i Florian Siwicki na ławie oskarżonych wz. z wprowadzeniem stanu wojennego. Gen. Janiszewski oskarżenia uniknął.•Fot. Robert Kowalewski / Agencja Gazeta
Tymczasem gen. Michał Janiszewski był prominentną osobą na szczytach władzy PRL i jego rola we wprowadzeniu stanu wojennego nie była poślednia. – To tajemnicza postać. Kluczowym faktem w jego życiorysie jest to, że przez kilkadziesiąt lat był bardzo bliskim współpracownikiem Wojciecha Jaruzelskiego – mówił naTemat Tomasz Leszkowicz, redaktor działu naukowego magazynu Histmag.org, specjalizujący się w patriotyzmie wojskowym PRL-u.
źródło: tvn24.pl