Nie pal tego! GIS ostrzega przed silnie halucynogennym "sztucznym haszyszem"

Monika Piorun
Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące plastycznej masy do palenia, nazywanej potocznie "Hasan" i dostępnej przede wszystkim na terenie województwa łódzkiego. Stosowanie tego środka może być śmiertelnie niebezpieczne!
Uwaga! GIS poinformował, że na terenie województwa łódzkiego pojawił się "sztuczny haszysz", którego spożywanie może prowadzić nawet do zgonu (zdjęcie ilustracyjne). Fot. Dominik Sadowski / Agencja Gazeta
Według informacji udostępnionych przez GIS, "fake hasz" ostatnio pojawił się w okolicach Łodzi. Wśród dilerów funkcjonuje pod nazwą "Hasan". Sprzedawany jest w niepozornych woreczkach strunowych, bez żadnych etykiet. Zwykle występuje w 3 kolorach: czarnym, brunatnym i żółtym. Niestety wiele osób może nie być świadomych, czym grozi wypalenie zawartości foliowego opakowania.
Przykładowy woreczek foliowy zawierający niebezpieczny "sztuczny haszysz".Fot. GIS

Jak szkodzi "fake hasz"?

Specjaliści z Głównego Inspektoratu Sanitarnego tłumaczą, że plastyczna masa do palenia (czyli popularny "szcztuczny haszysz" lub "Hasan") ma właściwości odurzające, działa bezpośrednio i dużą siłą na ośrodkowy układ nerwowy. Jego zażywanie może w pierwszej kolejności prowadzić do poważnych zatruć, a w skrajnych przypadkach grozi nawet śmiercią.


W próbkach, które znajdują się w dyspozycji Głównego Inspektoratu Sanitarnego, zidentyfikowano obecność syntetycznego kannabinoidu, który nawet w bardzo małym stężeniu działa dużo silniej niż np. marihuana. Palenie takiego "sztucznego haszyszu" może być niebezpieczne dla zdrowia. Powoduje przede wszystkim takie dolegliwości jak:
silne pobudzenie,
napady agresji,
stany lękowe,
psychozy,
problemy gastryczne,
uczucie splątania,
drastyczne przyspieszenie pracy serca,
ostrą niewydolność nerek.

Systematyczne sięganie po "fake hasz" grozi nie tylko uzależnieniem, ale także poważnymi chorobami psychicznymi.

Pierwsza pomoc osobie, która zażyła syntetyczne narkotyki

W przypadku wystąpienia pierwszych oznak świadczących o pojawieniu się powyższych dolegliwości u naszego dziecka, kogoś, kto jest nam bliski lub u innych osób, należy:
⦁ niezwłocznie wezwać ratowników medycznych dzwoniąc pod numer 112,
⦁ w miarę możliwości przystąpić do udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej,
⦁ do czasu przybycia ratowników powinno się zadbać o bezpieczeństwo (własne i poszkodowanego).

UWAGA!

GIS alarmuje, że osoby sięgające po takie środki, zwykle nie zdają sobie sprawy z tego, jak naprawdę działają syntetyczne preparaty tego typu. Zdarza się, że nie mają nawet pojęcia o nazwie wypalanej substancji, co może znacząco utrudniać służbom medycznym udzielenie im pierwszej pomocy. Niestety w skrajnych przypadkach takie sytuacje mogą prowadzić do zgonu.
Palenie "sztucznego haszyszu" powoduje halucynacje, znacząco przyspiesza akcję serca i może prowadzić nawet do zgonu.Fot. GIS
Czytaj także:
Nastolatki mają odlot po "nowym" zabójczym narkotyku. "Wdychają go przez skarpetkę"
Co robi policja z narkotykami po konfiskacie? Wszystkie procedury prowadzą zawsze do tego samego
6-latek w szpitalu po zażyciu narkotyków. Ojciec chłopca miał plantację marihuany

źródło: Główny Inspektorat Sanitarny