Sprawdź, czy masz objawy zakażenia koronawirusem! [TEST ONLINE]

Monika Piorun
Na jakiej podstawie możemy stwierdzić, że możemy być zakażeni wirusem SARS-CoV-2, jeśli nie mamy dostępu do testów diagnostycznych, które mogłyby to jednoznacznie potwierdzić? Rządowy serwis pacjent.gov.pl przygotował kilka pytań, które warto sobie zadać zanim zaczniemy szukać profesjonalnej pomocy – w razie zaistnienia takiej potrzeby.
Odpowiedzi na kilka prostych pytań mogą ułatwić nam właściwe rozpoznanie ryzyka zakażenia koronawirusem. Fot. bimdeedee/123RF

Jak sprawdzić, czy możemy być zakażeni koronawirusem? [ANKIETA]

Bezpłatna i anonimowa ankieta przygotowana przez specjalistów z resortu zdrowia ma pomóc nam ustalić, czy wymagamy specjalistycznej opieki w czasie pandemii covid-19. Odpowiedzi na kilka prostych pytań mają rozwiać wątpliwości osób, które nie są pewne, czy mają objawy, które kwalifikują je do podjęcia leczenia. Jak to wygląda w praktyce?

Na stronie pacjent.gov.pl wypełniamy specjalną ankietę dla pacjentów. W tym celu musimy podać swój wiek oraz określić naszą płeć. W dalszej kolejności zostaniemy poproszeni o wskazanie, czy zostały u nas zdiagnozowane takie problemy jak:


⦁ przewlekła choroba płuc

⦁ niewydolność serca

⦁ choroba nowotworowa

⦁ przewlekła choroba wątroby

⦁ przewlekła choroba nerek

Korzystając z wirtualnego narzędzia do rozpoznawania objawów covid-19 zostaniemy także zapytani o przyjmowanie leków obniżających odporność oraz o to, czy wymagaliśmy korzystania z długoterminowego pobytu w domu opieki.

Czytaj także: Objawy koronawirusa dzień po dniu. Jak covid-19 atakuje ludzki organizm?

W dalszej kolejności zostaniemy poproszeni o wskazanie symptomów, które u siebie rozpoznajemy. O covid-19 mogą świadczyć:

OBJAWY PODSTAWOWE:

⦁ gorączka,

⦁ kaszel,

⦁ duszność.

OBJAWY DODATKOWE:

⦁ osłabienie,

⦁ bóle mięśni,

⦁ dreszcze,

⦁ ból głowy,

biegunka,

⦁ mdłości,

⦁ ból gardła

Warto dodać, że wśród objawów, które zdaniem rządowego serwisu mogą wskazywać na covid-19, brakuje najnowszych symptomów potwierdzanych przez lekarzy opiekujących się zakażonymi (tj. utrata węchu i smaku, zapalenie spojówek, objawy neurologiczne, zmiany skórne).

Czytaj także: Covid-19 – choroba, którą wywołuje koronawirus. Co trzeba o niej wiedzieć?
Czytaj także: Wystarczy próbka śliny, by sprawdzić, czy mamy covid-19. Jest nowy test

Na sam koniec zostaniemy zapytani o to, czy w ciągu ostatnich 14 dni mieliśmy kontakt z osobą podejrzaną o zakażenie koronawirusem.

Po zakończeniu ankiety system przeanalizuje nasze odpowiedzi i udzieli nam wskazówki na temat dalszego postępowania w przypadku ryzyka zakażenia koronawirusem. Za każdym razem będziemy zachęcani do postępowania zgodnie z zaleceniami epidemiologicznymi. Zostaniemy też pouczeni, że jeżeli przekroczyliśmy granicę Polski lub zamieszkujemy z osobą skierowaną po 31 marca 2020 roku na kwarantannę, to również będziemy musieli przejść podobny proces (tzw. "automatyczną kwarantannę").

Jeśli nasze objawy będą wskazywać na możliwość zakażenia koronawirusem, zostaniemy poproszeni o postępowanie zgodne z obecnymi wskazaniami dla osób z grupy ryzyka covid-19.

Najnowsze informacje na temat koronawirusa:

Diody LED są kluczem do pokonania pandemii? Mogą usuwać koronawirusa w 99% [Nowe odkrycie]

Bieganie i poruszanie się w czasie pandemii. Naukowcy obalili mit o dystansie od innych ludzi

Ekologiczny pochówek sposobem na pandemię? Z prochów zmarłych mogą powstawać... drzewa


źródło: pacjent.gov.pl