Co zrobić, jeśli mamy pozytywny wynik testu na COVID? Sanepid podał nowe zasady postępowania

Monika Piorun
Jeśli podejrzewasz, że Twój organizm zaatakował wirus SARS-CoV-2 lub masz podstawowe objawy infekcji (gorączkę, kaszel, duszność lub utratę węchu i smaku), powinieneś wykonać test na obecność koronawirusa. Główny Inspektorat Sanitarny podał szczegółowy schemat postępowania w takiej sytuacji. Do kogo się wtedy zgłosić, gdzie dzwonić i co robić krok po kroku?
Co zrobić, jeśli mamy pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa? GIS podał nowe wytyczne. Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Gazeta
⦁ Po pierwsze — nie idź do pracy i nie narażaj na zakażenie innych osób z twojego otoczenia. Jeśli mieszkasz z innymi osobami, odizoluj się od nich i przestrzegaj reżimu sanitarnego (dbaj o higienę, myj ręce, czyść powierzchnie, z których korzystasz).

⦁ Sanepid radzi, by w takich przypadkach pozostać w domu i telefonicznie umówić termin teleporady (w podlegającej NFZ najbliższej poradni dla twojego miejsca zamieszkania) lub porady u wybranego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), który po rozmowie z nami podejmie decyzję o skierowaniu na test na obecność koronawirusa.


Szczegółowe informacje można znaleźć klikając w poniższy link.

Lista poradni i gabinetów lekarskich podstawowej opieki zdrowotnej w Polsce (podlegających NFZ).

NUMER INFOLINII SANEPIDU do kontaktu w sprawie koronawirusa: +48 22 25 00 115 (czynny całą dobę)

⦁ Zawiadom pracodawcę o nieobecności, jeśli lekarz POZ zdecyduje, że powinieneś wykonać test na covid-19 (na czas izolacji w oczekiwaniu na wynik testu przysługuje nam zwolnienie lekarskie).

⦁ Badanie diagnostyczne na obecność SARS-CoV-2 można wykonać w jednym z 465 mobilnych punktów pobrań w całej Polsce (jeśli nasz stan zdrowia na to pozwala, dotarcie do tych miejsc pozostaje w naszym zakresie, zaleca się jednak, by unikać korzystania z komunikacji zbiorowej).
⦁ W szczególnych sytuacjach lekarz na podstawie wywiadu z pacjentem może zdecydować o wysłaniu specjalnej karetki wymazowej (ich liczba jest jednak bardzo ograniczona, np. w woj. łódzkim oraz śląskim funkcjonuje zaledwie 6 tzw. zespołów wymazowych).

⦁ Przed testem warto zadzwonić do wybranego przez nas mobilnego punktu pobrań, ponieważ każdy przypadek podejrzenia obecności wirusa SARS-CoV-2 zgłaszany jest do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej i niezbędne jest wypełnienie wielu formularzy (bez zatwierdzenia tej procedury możemy mieć problem z wykonaniem badania). Lepiej upewnić się, że nie ma przeszkód do wykonania nam testu.

⦁ Jeśli skorzystamy z punktów drive thru, nie będziemy musieli nawet wychodzić z samochodu (wymaz z nosogardzieli zostanie pobrany poprzez otwarte okno naszego auta i przesłany do analizy laboratoryjnej).

⦁ Samo wykonanie testu jest bezpłatne. Musimy na nie zabrać dokument ze zdjęciem oraz podać numer PESEL. O wyniku badania będziemy poinformowani poprzez Internetowe Konto Pacjenta.
Rezultat trafi też do naszego lekarza POZ (który także powinien nas powiadomić telefonicznie) oraz systemu EWP, który ewidencjonuje osoby objęte kwarantanną.

Test na covid-19: jak interpretować wyniki?

Po zalogowaniu się na Internetowe Konto Pacjenta powinniśmy otrzymać jeden z czterech możliwych wyników:

negatywny — oznacza, że mamy ujemy wynik testów i nie wykryto u nas koronawirusa (nadal jednak powinniśmy zachowywać podstawowe środki ostrożności w czasie pandemii).

pozytywny — oznacza, że mamy dodatni wynik testów i w naszym organizmie wykryto obecność wirusa SARS-CoV-2. Osoby, które przebywały w naszym otoczeniu lub pozostawały z nami w bliskim kontakcie, powinny przejść kwarantannę.

niediagnostyczny — oznacza, że pobrany od nas materiał okazał się niezdatny do badania i należy powtórzyć test na obecność koronawirusa.

nierozstrzygający — oznacza, że uzyskany przez nas wynik jest na granicy czułości testu i wymaga pobrania kolejnej próbki po upływie 1-2 dni (należy wtedy powtórzyć test na SARS-CoV-2).

Czytaj także: 28 dni – tak długo koronawirus może utrzymywać się na tych powierzchniach [NOWE BADANIA]

Jak się zachować, jeśli wynik testu na covid-19 jest dodatni?

⦁ Jeśli testy potwierdzą, że zostaliśmy zainfekowani wirusem SARS-CoV-2, lekarz musi zdecydować, czy nasz stan zdrowia pozwala na to, by otrzymać skierowanie na dalsze leczenie w szpitalu, czy też możemy izolować się samodzielnie we własnym domu (o czym należy bezwzględnie poinformować sanepid).

⦁ Służby sanitarne mają obowiązek wszczęcia procedury identyfikacji osób na podstawie przedstawionej przez nas listy kontaktów (część z nich będzie objęta nadzorem epidemiologicznym lub będzie musiała odbyć 10-dniową kwarantannę (podobnie jak wszystkie osoby, które z nami mieszkają).

⦁ W przypadku pozytywnego wyniku testu na obecność koronawirusa, powinniśmy złożyć pracodawcy specjalne oświadczenie o przebywaniu na kwarantannie (informację tę można potwierdzić w sanepidzie) i ustalić dalsze zasady współpracy (jeśli nasz stan zdrowia na to pozwala i np. przechodzimy infekcję bezobjawowo). ⦁ Jeśli wykonaliśmy komercyjny test na obecność koronawirusa, a jego wynik jest dodatni, to musimy skontaktować się z lekarzem POZ, który zdecyduje o dalszym schemacie postępowania (albo będziemy odbywać domową kwarantannę, albo zostaniemy hospitalizowani).

Czytaj także: COVID można mieć ponownie. Już wiadomo, jak długo zakażeni chronieni są przed reinfekcją [BADANIA]

Kwarantanna domowa. Jak korzystać z rządowej aplikacji?

⦁ Osoby, które przebywają na kwarantannie, są zobowiązane do korzystania z aplikacji KWARANTANNA DOMOWA.

Można ją pobrać z App Store lub Google Play (rejestracja wymaga podania naszego numeru telefonu).


⦁ O miejscu odbywania naszej kwarantanny musimy poinformować sanepid za pomocą specjalnego oświadczenia (można je złożyć drogą elektroniczną lub np. na policji).

⦁ Jeśli nasz stan zdrowia się nie pogorszy, kwarantanna powinna zakończyć się po 10 dniach. W przeciwnym wypadku lekarz może zdecydować o przedłużeniu okresu izolacji domowej lub ewentualnej hospitalizacji.

Jeśli nagle dojdzie do nasilenia objawów covid-19, mamy prawo do wezwania pomocy medycznej (kontaktując się z naszym lekarzem POZ lub dzwoniąc na numery ratunkowe 112 lub 999).

Podczas rozmowy z dyspozytorem NIE POWINNIŚMY ukrywać, że jesteśmy zakażeni koronawirusem, ponieważ w takich przypadkach dalsze postępowanie wymaga zastosowania odpowiednich procedur (zatajając prawdę możemy zaszkodzić zarówno sobie, jak i innym).

Co musisz wiedzieć o koronawirusie?

Koronawirus nie lubi wilgoci. W suchych pomieszczeniach łatwiej się rozprzestrzenia [NOWE BADANIA]

Rosjanie mają już... drugą szczepionkę na koronawirusa. Putin chwali się preparatem EpiVacCorona

Jak odzyskać węch utracony przez koronawirusa? Pomóc może "trening zapachowy" 4 olejkami eterycznymi

źródło: gov.pl