Wirus grypy na skórze przetrwa ponad 1,5 godziny. Koronawirus — 5 razy dłużej [NOWE BADANIA]

Monika Piorun
Japońskim naukowcom udało się wykazać, że wirus SARS-CoV-2 może utrzymywać się na ludzkiej skórze niemal 5 razy dłużej niż wirus grypy typu A. Oba patogeny giną jednak w ciągu 15 sekund od zastosowania 80-proc. etanolu. Dezynfekowanie dłoni płynami do rąk z alkoholem może mieć istotne znaczenie zarówno w czasie pandemii, jak i w trakcie kolejnego sezonu grypowego.
Naukowcy z Japonii zbadali różnicę pomiędzy tym, jak długo wirus SARS-CoV-2 utrzymuje się na ludzkiej skórze w porównaniu do wirusa grypy. Fot. Unsplash.com/@enginakyurt
Wirusolodzy z Uniwersytetu Kioto na łamach prestiżowego czasopisma medycznego "Clinical Infectious Diseases" wykazali, że wirus grypy typu A (IAV) pozostaje aktywny na ludzkiej skórze przez około 108 minut (ponad półtorej godziny).

Koronawirus utrzymuje się na niej zaś do 5 razy dłużej (540 minut, czyli 9 godzin). W eksperymentach wykorzystano fragmenty ludzkiej skóry, które pobrano od osób zmarłych z powodu zakażenia koronawirusem.

Koronawirus na skórze człowieka przetrwa 5 razy dłużej niż wirus grypy

Badacze twierdzą, że wyraźnie dłuższy czas, w jakim SARS-CoV-2 jest w stanie przetrwać na powierzchni skóry człowieka (w porównaniu do wirusa wywołującego grypę), może być jedną z przyczyn szybkiego tempa rozprzestrzeniania się pandemii covid-19, która nakłada się na obecny sezon zachorowań na grypę (coraz częściej określany mianem tzw. twindemii).


Czytaj także: Ryzyko zgonu z powodu grypy jest 2 razy wyższe, jeśli zachorujemy na covid-19 (NOWE BADANIA)

W ciągu doby od zgonu naniesiono na nie między innymi pozostałości śluzu z górnych dróg oddechowych i zbadano w jaki sposób zachowuje się w takim środowisku wirus SARS-CoV-2 oraz wirus grypy typu A (IAV).

COVID kontra grypa — nowe badania

Choć koronawirus na skórze człowieka był aktywny pięciokrotnie dłużej niż wirus grypy, to skuteczny w unicestwieniu obu patogenów okazał się środek dezynfekujący zawierający 80-procentowe stężenie alkoholu (etanolu), który sprawił, że wirusy przestały być aktywne w ciągu zaledwie 15 sekund.

Zdaniem wirusologów z Kioto kolejny raz potwierdza to, jak duże znaczenie ma dbałość o higienę osobistą i częste dezynfekowanie rąk w czasie globalnej epidemii COVID.

Wcześniej naukowcom z Japonii udało się wykazać, że koronawirus w warunkach laboratoryjnych jest w stanie przetrwać prawie miesiąc.

Czytaj także: 28 dni – tak długo koronawirus może utrzymywać się na tych powierzchniach [NOWE BADANIA]

Okazuje się, że na takich powierzchniach jak stal nierdzewna, tkaniny bawełniane, papierowe banknoty czy szklane wyświetlacze smartfonów SARS-CoV-2 może być aktywny nawet przez 28 dni.

Choć na ludzkiej skórze koronawirus może być obecny zdecydowanie krócej (do 9 godzin), to jednak i tak ryzyko zakażenia w tym czasie poprzez dotyk jest dosyć spore (większe niż w przypadku wirusa grypy).

Japończycy podkreślają, że wyniki ich badań kolejny raz wskazują na to, że należy zwracać szczególną uwagę na higienę i częste dezynfekowanie rąk środkami z wysoką zawartością alkoholu.

Czytaj także: Jakie stężenie alkoholu w środkach do dezynfekcji rąk jest skuteczne w walce z SARS-CoV-2? [BADANIA]

Dowiedz się więcej o koronawirusie:

Już wiadomo, jak długo koronawirus może przetrwać w ludzkim organizmie

Koronawirus nie lubi wilgoci. W suchych pomieszczeniach łatwiej się rozprzestrzenia [NOWE BADANIA]

Dlaczego utrata węchu może mieć kluczowe znaczenie przy odróżnianiu COVID od grypy i przeziębienia?

źródło: Clinical Infectious Diseases;Medical X Press; [url=https://www.japantimes.co.jp/news/2020/10/18/national/science-health/coronavirus-skin-study]The Japan Times