Kim jest kandydat na nowego Rzecznika Praw Obywatelskich? Co wiemy o Bartłomieju Wróblewskim?

Adam Nowiński
Sejm wybrał na kandydata na Rzecznika Praw Obywatelskich Bartłomieja Wróblewskiego, posła z mocno konserwatywnego ramienia PiS (musi go zatwierdzić jeszcze Senat). Kim jest i czym się zasłużył poseł Wróblewski? Przedstawiamy jego krótką sylwetkę.
Kim jest Bartłomiej Wróblewski? Fot. Lukasz Cynalewski / Agencja Gazeta
Do tej pory Bartłomiej Wróblewski był dwukrotnie wybierany na posła i dwa razy dokonali tego wyborcy z Poznania. Oprócz wykonywania obowiązków posła pracuje także jako nauczyciel akademicki. Jest prawnikiem specjalizującym się w prawie konstytucyjnym.

Czytaj także: Kolejny policzek PiS wobec kobiet. Kandydatem na RPO autor wniosku do TK ws. aborcji

Jak już pisaliśmy w naTemat.pl, w obecnej kadencji Sejmu został członkiem Komisji Ustawodawczej, wiceprzewodniczącym Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach oraz przewodniczącym Podkomisji stałej do spraw nowelizacji prawa karnego.


Jako poseł aktywnie działa na rzecz upamiętniania żołnierzy wyklętych i poznańskich wydarzeń historycznych. Ale to tylko część działalności tego mocno konserwatywnego polityka PiS.

Wniosek do TK

Wróblewski jest bowiem autorem wniosku do Trybunału Konstytucyjnego, w którym wraz z innymi 119 posłami PiS chciał uznania za niezgodnym z konstytucją zapisu, który zezwala na aborcję w przypadku ciężkich i letalnych wad płodu. Jak wszyscy wiemy, Trybunał rozpatrzył wniosek i orzekł zgodnie z jego literą zakazując aborcji we wspomnianych okolicznościach.

Pamiętna stała się jego dyskusja w TK z sędzią Piotrem Pszczółkowskim. Pszczółkowski chciał np. wiedzieć, z czego może wynikać różnica w liczbie aborcji w 2002 i 2019 roku.

– Czy nie widzi pan poseł związku pomiędzy tym, że może to być skorelowane z możliwościami diagnostycznymi? Czy to wynika z niedoprecyzowanego prawa czy z tego, że więcej takich prawdopodobieństw jesteśmy w stanie stwierdzić? – dopytywał.

– Myślę, że tutaj przyczyn jest kilka. Moja ocena, że 13-krotny wzrost liczby przypadków aborcji eugenicznej wynika z liberalizacji kryteriów nie jest moją oceną, ale jest przyjęta na podstawie badań. Wiemy, że przez długi czas były wahania co do tego, czy Zespół Downa czy Turnera są sytuacjami, które kwalifikują ciążę do przerwania. Tych przyczyn może być kilka – odpowiadał Wróblewski.

W ogniu pytań sędziego TK poseł kilka razy używał stwierdzeń, że "nie jest lekarzem", "nie jest specjalistą".

"Stop pedofilii"

Bartłomiej Wróblewski szefuje także podkomisji, która zajmuje się obywatelskim projektem ustawy "Stop pedofilii", która zakłada istotne zmiany w Kodeksie karnym. To innymi rozwinięcie artykułu 200b, który penalizuje pochwalanie zachowań o charakterze pedofilskim.

Ale w projekcie znajduje się jeszcze rozszerzenie penalizacji o "pochwalanie podejmowania przez małoletniego obcowania płciowego lub innej czynności seksualnej w związku z wychowywaniem, edukacją, leczeniem małoletnich lub opieką na terenie szkoły".

Czytaj także: Po cichu ruszyły prace nad zakazem edukacji seksualnej. Za złamanie zakazu - więzienie

Takie przestępstwo miałoby być zagrożone karą do trzech lat więzienia. Posłowie PiS chcą pięciu lat. Z brzmienia projektu i jego uzasadnienia wynika, że chodzi o edukację seksualną.

Przepisy de facto zrównują więc edukację seksualną z pochwalaniem pedofilii, co jest ścigane przez kodeks karny. Projekt proponuje rozszerzenie zapisów kodeksu karnego o ściganie edukacji seksualnej dzieci i młodzieży.

Życie prywatne i zainteresowania

Barłomiej Wróblewski jest żonaty. Wszedł w związek małżeński 8 lipca 2017 roku z Martą Królikiewicz. Poseł jest także zapalonym alpinistą. między 1998 a 2014 rokiem zdobył koronę Ziemii – ostatni Mount Everest w 2014 roku. Bartłomiejowi Wróblewskiemu, który od lat jest członkiem Klubu Wysokogórskiego w Poznaniu, udało się wspiąć między innymi na:



Czytaj także: Drastyczna grafika Strajku Kobiet z politykiem PiS. "Ile dzieci z bezmózgowiem urodziłeś pośle Wróblewski"?