Kwarantanna dla domowników w praktyce. Co robić, jeśli mieszkamy z zakażonym koronawirusem?

Monika Piorun
Nawet jeśli nie mamy covid-19, to i tak możemy trafić na kwarantannę. Wystarczy, że u którejś, z osób, z którymi mieszkamy, zostanie potwierdzona obecność wirusa SARS-CoV-2, by automatycznie (bez żadnych oficjalnych powiadomień z sanepidu) zostać poddanym przymusowi odosobnienia we własnym domu. Wyjaśniamy, na czym polegają nowe zasady w takiej sytuacji.
Nowe zasady kwarantanny dla domowników, z którymi mieszkają osoby zakażone koronawirusem obowiązują od 3 listopada 2020 roku. Wyjaśniamy, na czym to polega. Fot. mohammed_hasan/Pixaby.com
Narodowa Kwarantanna, czyli całkowity lockdown polegający m.in. na zakazie wychodzenia z domu bez uzasadnionej przyczyny oraz wprowadzeniu kolejnych ograniczeń w handlu (zamknięciu galerii handlowych i sklepów oprócz sieci spożywczych oraz aptek) ma obowiązywać od soboty 7 listopada co najmniej do 29 listopada 2020.

Czytaj także: Potężne zmiany w życiu społecznym. Oto nowe obostrzenia epidemiczne w Polsce
Jednak zanim zdecydowano się na te zmiany, wprowadzono w życie nowe zasady dotyczące domowej kwarantanny dla osób mieszkających z osobami z covid-19 (u których choroba może przebiegać np. bezobjawowo).


Zgodnie z aktualnymi przepisami nie tylko zakażony koronawirusem, ale także każdy, kto mieszka z osobą, u której potwierdzono obecność wirusa SARS-CoV-2, musi poddać się automatycznej kwarantannie.

Czytaj także: Co zrobić, jeśli mamy pozytywny wynik testu na COVID? Sanepid podał nowe zasady postępowania Treść nowego rozporządzenia w tej sprawie głosi, że:

Osoba prowadząca wspólne gospodarstwo domowe z osobą, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2 lub z nią zamieszkująca, od dnia uzyskania przez osobę, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2, pozytywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, jest obowiązana poddać się kwarantannie trwającej do upływu 7 dni od dnia zakończenia izolacji osoby, z którą prowadzi wspólne gospodarstwo domowe lub zamieszkuje.

Decyzji organu inspekcji sanitarnej nie wydaje się.

Co to właściwie oznacza i w jaki sposób zmienia to dotychczasowe zasady postępowania w takiej sytuacji?

Zasady kwarantanny dla domowników osoby zakażonej koronawirusem

Zgodnie z danymi Ministerstwa Zdrowia obecnie na kwarantannie przebywa prawie pół miliona Polaków, a ponad 46 tys. znajduje się pod nadzorem epidemiologicznym.

Ze względu na gwałtowny wzrost liczby potwierdzonych infekcji SARS-CoV-2 w Polsce władze w porozumieniu ze służbami sanitarnymi zdecydowały się na wprowadzenie uproszczonej procedury przechodzenia na kwarantannę.

Do tej pory sanepid podejmował próbę skontaktowania się z osobą, która ma być objęta kwarantanną, a dopóki oficjalnie nie nałożono na nas obostrzeń, można było się swobodnie przemieszczać po mieście zachowując podstawowe zasady reżimu sanitarnego. Teraz w ramach digitalizacji inspekcji sanitarnej taka decyzja będzie przekazywana "automatycznie".

⦁ Komunikat o automatycznym objęciu danej osoby kwarantanną i umieszczeniu jej w bazie EWP (ewidencjonującej osoby na kwarantannie) nadawany jest z numeru: +48 22 10 43 705.
Treść informacji, jakiej możemy się spodziewać to:

Została nałożona kwarantanna. Proszę nie opuszczać miejsca zamieszkania i stosować się do zaleceń sanitarnych. Może się z Tobą skontaktować policja.

Potwierdzenie nałożenia kwarantanny możesz pobrać z Internetowego Konta Pacjenta.

Pobierz i aktywuj obowiązkową aplikację Kwarantanna domowa.

⦁ Próba podjęcia telefonicznego kontaktu z osobą, na którą nałożona jest kwarantanna podejmowana jest dwukrotnie w ciągu doby (pomiędzy godz. 9 a 20.30). Jeśli nie uda się nam odebrać połączenia, to można oddzwonić na nr tel. +48 22 10 43 705.

⦁ Decyzja o nałożeniu na daną osobę kwarantanny wraz z dokładnymi terminami jej obowiązywania pojawi się na naszym profilu na stronie pacjent.gov (dowie się o tym także policja, która może sprawdzić, czy znajdujemy w naszym aktualnym miejscu zamieszkania).

⦁ Jeśli mamy pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa, to możemy samodzielnie poinformować o objęciu kwarantanną osób, z którymi mieszkamy. Wystarczy skorzystać z oficjalnego formularza dostępnego po zalogowaniu się poprzez profil zaufany na stronie login.gov.pl lub zadzwonić na infolinię (nr tel: 48 22 25 00 115). ⦁ Z "automatu" kwarantanną obejmowane są także osoby skierowane na wykonanie testu na obecność wirusa SARS-CoV-2.

Automatyczna kwarantanna w praktyce. Jak to działa?

Zgodnie ze wcześniejszymi zasadami kwarantanna zaczynała obowiązywać dopiero po tym, jak zostaliśmy oficjalnie poinformowani o tym fakcie przez służby sanitarne.

Teraz Sanepid nadal może podjąć z nami próbę kontaktu (ciągle istnieje obowiązek przeprowadzania śledztwa epidemicznego), ale nowe przepisy automatycznie obligują do pozostania w domu wszystkich osób, z którymi mieszka osoba z pozytywnym wynikiem testów na obecność koronawirusa.

Dotyczy to nie tylko członków naszej najbliższej rodziny czy partnerów lub partnerki, ale także niespokrewnionych z nami współlokatorów, z którymi dzielimy mieszkanie.

Jeśli zlekceważymy nałożoną na nas kwarantannę i nie będzie nas w domu podczas ewentualnej kontroli policji, możemy zostać ukarani (kara administracyjna nałożona przez sanepid wynosi do 30 tys. zł).

Tylko osoby wykonujące zawody medyczne NIE MAJĄ obowiązku poddawania się domowej kwarantannie.

Pracownicy objęci kwarantanną ze względu na potwierdzenie obecności koronawirusa u któregoś z domowników powinni poinformować o tym swojego pracodawcę poprzez złożenie oświadczenia, w którym podaje się dokładne daty rozpoczęcia i zakończenia kwarantanny oraz wskazuje się osobę, która jest zakażona.

⦁ Z kolei pracodawca "albo podmiot obowiązany" może wystąpić do Państwowej Inspekcji Sanitarnej o potwierdzenie informacji zawartych w oświadczeniu o kwarantannie, jakie otrzyma od pracownika.

OŚWIADCZENIE O ODBYWANIU KWARANTANNY powinno zawierać:

— imię i nazwisko
— numer PESEL
— datę rozpoczęcia obowiązkowej kwarantanny i dzień jej planowanego zakończenia
— dane dotyczące osoby mieszkającej z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym, u której stwierdzono zakażenie koronawirusem
— podpis ubezpieczonego

⦁ Osoba, która ubiega się o zasiłek opiekuńczy na dziecko objęte kwarantanną, powinna złożyć oświadczenie o konieczności opieki nad dzieckiem lub członkiem rodziny, na którego nałożono takie obostrzenie.

⦁ Czas kwarantanny może być wydłużony (adekwatnie do terminu kwarantanny osoby, z którą mieszkamy).

CZEGO NIE WOLNO PODCZAS DOMOWEJ KWARANTANNY?

— wychodzić z domu / mieszkania / stałego miejsca pobytu (nawet do sklepu, na spacer z psem czy do lekarza)

— przyjmować gości ani odwiedzać inne osoby

Czego nie wolno podczas kwarantanny?Fot. Ministerstwo Zdrowia
Oprócz dbania o higienę osobistą podczas przebywania na kwarantannie należy stale monitorować swój stan zdrowia, a w razie zauważenia objawów zakażenia koronawirusem zgłosić się po pomoc.

Ministerstwo Zdrowia paradoksalnie zaleca w takich przypadkach... unikanie korzystania z transportu publicznego.
Co wolno robić podczas kwarantanny?Fot. Ministerstwo Zdrowia

Czym się różni kwarantanna od izolacji?

Zgodnie z aktualną definicją kwarantanna polega na odosobnieniu osoby zdrowej z powodu narażenie na zakażenie koronawirusem.

Z kolei izolacja rozumiana jest jako odosobnienie w przypadku dodatniego wyniku testu na obecność koronawirusa.

Pulsoksymetry dla zakażonych koronawirusem

Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało także sporo zmian dotyczących opieki nad osobami zakażonymi koronawirusem.

W przypadku pacjentów bezobjawowych lub skąpoobjawowych będzie prowadzony pilotażowy program z wykorzystaniem tzw. pulsoksymetrów mierzących natlenienie krwi, z których jako pierwsi będą mogli skorzystać mieszkańcy Małopolski.

Czytaj także: Zakażeni koronawirusem dostaną pulsoksymetry. Co to za urządzenia i do czego służą? [RANKING]

COVIDOWY PORADNIK DOMOWY

Popularny śląski lekarz, dr Maciej Jędrzejko z Instytutu Matki i Noworodka w Chorzowie w mediach społecznościowych przedstawił specjalny poradnik dla osób, które pozostają na domowej kwarantannie.

Jego zdaniem, jeśli stan pacjenta jest dobry i nie wymaga on hospitalizacji, to fundamentalnym elementem samoleczenia domowego jest SAMOKONTROLA parametrów życiowych poprzez:

⦁ pomiar temperatury ciała — nie powinno się obniżać gorączki zanim osiągnie 38,6 st

⦁ pomiar częstości oddechów (norma 16-20/min, niebezpiecznie robi się > 30/min)

⦁ pomiar ciśnienia tętniczego krwi i częstości pulsu (ciśnieniomierz elektroniczny, full automat z mankietem naramiennym (koszt 150-250 zł)

⦁ pomiar diurezy (pomiar ilości oddawanego moczu w ciągu doby, normą jest zgodny bilans płynów przyjmowanych i wydalanych minus płyny wyparowane, wzrost gorączki o każdy 1 st C — oznacza utratę dobową płynów przez parowanie o około 500 ml!)

⦁ pomiar saturacji (wysycenia krwi tlenem, SPO2- za pomocą pulsoksymetru (naprawdę warto kupić najprostszy napalcowy pulsokrymetr jeśli ma dodatni wynik testu, koszt ok 50 zł) norma > 92-95, poniżej 92 robi się niebezpieczne.

Lekarz zaleca także dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu, a także profilaktyczne przyjmowanie m.in. wit. z grupy B, cynku oraz witaminy D.

Czytaj także: Niedobór witaminy D może zwiększać ryzyko zakażenia koronawirusem [NOWE WYNIKI BADAŃ]

Koronawirus — dowiedz się więcej:

COVID można rozpoznać po... nagraniach dźwięku naszego kaszlu. Genialny wynalazek naukowców

Naukowcy z Oksfordu: Te skutki COVID można odczuwać nawet po 3 miesiącach od zakażenia

Polacy "rzucili się" na amantadynę. Czy lek (Viregyt-K 100 mg) rzeczywiście zwalcza COVID w 2 dni?