Skąd taki wzrost zakażeń koronawirusem? To wina nowej mutacji, która powstała latem w Hiszpanii

Monika Piorun
20A.EU1 — to nazwa nowego wariantu wirusa SARS-CoV-2, który zdaniem naukowców z Bazylei i Walencji rozprzestrzenił się w ciągu ostatnich miesięcy w Europie. Na dodatek stał się obecnie najbardziej powszechną mutacją, którą w czasie ostatnich wakacji roznieśli turyści po całym kontynencie.
Naukowcom udało się potwierdzić, za za ostania falę zakażeń odpowiada nowy wariant koronawiursa 20AEU1, który rozpoznano m.in. w Hiszpanii. Fot. Unsplash.com/@introspectivedsgn
Najnowsze wyniki badań szwajcarsko-hiszpańskiego zespołu naukowców, które opublikowano na łamach medRxIv.org wskazują, że nowa odmiana koronawirusa nazwana 20A.EU1 w tej chwili odpowiada aż za:

⦁ 90 proc. zakażeń wirusem SARS-CoV-2 w Wielkiej Brytanii,

⦁ 88 proc. przypadków COVID w Hiszpanii,

⦁ 60 proc. infekcji covid-19 w Irlandii,

⦁ 40 proc. zakażeń koronawirusem w Szwajcarii,

⦁ 35 proc. wszystkich zainfekowanych w czasie pandemii w Holandii.

Po porównaniu sekwencji genomu koronawirusa zebranego od pacjentów z różnych państw badacze wykazali, że choć po Europie nadal krąży kilka wariantów wirusa SARS-CoV-2, to mutacja 20A.EU1 zdaje się w tej chwili dominować na naszym kontynencie.


Do tej pory zdążyła się już pojawić między innymi w takich krajach jak: Francja, Belgia, Niemcy, Włochy, Łotwa, Norwegia i Szwecja. Hiszpański dziennik "El Pais" podaje z kolei, że mutacja 20A.EU1 pojawiła się już także na terenie Hongkongu oraz Nowej Zelandii.

Nowa mutacja koronawirusa (20A.EU1) rozprzestrzeniła się z Hiszpanii na Europę

Po raz pierwszy nowy wariant wirusa SARS-CoV-2 (20A.EU1) powstał w czerwcu 2020 roku. Zidentyfikowano go w Hiszpanii, w okolicach Saragossy w północno-wschodniej części kraju.

Do jego gwałtownego rozpowszechnienia mogła przyczynić się wysoka zachorowalność na covid-19 na Półwyspie Iberyjskim, a także turyści z wielu różnych europejskich krajów, którzy w tym roku spędzili tam wakacje i w szybkim tempie byli w stanie przenieść patogen do miejsc, w których mieszkają na stałe.

Warto przypomnieć, że koronawirusem zakaził się m.in. były minister zdrowia Łukasz Szumowski, który spędził urlop na należących do Hiszpanii Wyspach Kanaryjskich.

Czytaj także: Łukasz Szumowski ma koronawirusa. Wiadomo, gdzie mógł się zakazić
Naukowcy ze Szwajcarii i Hiszpanii odkryli nową mutację koronawirusa (20AEU1), która może odpowiadać za gwałtowny wzrost zakażeń koronawirusem w Europie.Fot. University of Basel/ University of Valencia / MedRxIv.org


Wirus SARS-CoV-2 dąży do replikacji i stale mutuje (wolniej niż wirus grypy). Na razie nie ma jednak żadnych dowodów na to, że wariant 20A.EU1 koronawirusa może być bardziej zaraźliwy od innych (do tej pory potwierdzono aż 6 różnych wersji tej odmiany).

Autorzy badania sugerują, że choć długoterminowe zamykanie granic może być problematyczne, to jednak ograniczenia w podróżowaniu, jakie wprowadzono latem w Europie, okazały się niewystarczające, by zapobiec kolejnej fali zakażeń covid-19.

Koronawirus — dowiedz się więcej:

Kwarantanna dla domowników w praktyce. Co robić, jeśli mieszkamy z zakażonym koronawirusem?

COVID można rozpoznać po... nagraniach dźwięku naszego kaszlu. Genialny wynalazek naukowców

Naukowcy z Oksfordu: Te skutki COVID można odczuwać nawet po 3 miesiącach od zakażenia

Polacy "rzucili się" na amantadynę. Czy lek (Viregyt-K 100 mg) rzeczywiście zwalcza COVID w 2 dni?

źródło: medRxIv.org /BMJ Yale