Nie wierzysz, że PiS doprowadzi do Polexitu? Brytyjski ekspert ma mniej wątpliwości

Jakub Noch
Hasło "nie straszcie PiS-em" trudno już usłyszeć w kontekście upadku praworządności czy przemocy służb, ale wciąż nie brakuje tych, którzy przekonują, iż nie należy "straszyć Polexitem". Być może ich opinię zmienią jednak słowa Bruno Waterfielda – brytyjskiego publicysty, który w działaniach PiS dostrzega podobieństwo do tego, co na Wyspach zakończyło się Brexitem.
Brytyjski publicysta i ekspert ws. Brexitu Bruno Waterfield przekonuje, że weto PiS wobec budżetu UE może być początkiem Polexitu. Fot. Jakub Porzycki / Agencja Gazeta
Bruno Waterfield to jeden z najważniejszych ekspertów brytyjskiej prasy od sprawy Brexitu. Brukselski korespondent renomowanego "The Times" procesem oderwania Wielkiej Brytanii od europejskiej wspólnoty zajmował się od samego początku aż do momentu, w którym Brytyjczycy opuścili Unię Europejską.

Czytaj także: Porażające wystąpienie Morawieckiego w Sejmie. Brzmiało jak expose ws. Polexitu

Teraz Waterfield w alarmujących słowach ocenia to, co w UE dzieje się z inspiracji polskiego Prawa i Sprawiedliwości oraz węgierskiego Fideszu. "Tej schizmy nie można lekceważyć – zwłaszcza, że zarówno Węgry, jak i Polska (głośno) przedstawiają ją jako wojnę kulturową" – ocenia. "Wiele podobieństw do grudnia 2011 roku, kiedy Cameron zawetował reformę strefy euro (w znacznie mniej ważnej kwestii), przygotowując grunt pod Brexit około pięć lat później. Podobnie jak w 2011 roku, niektóre państwa (Francja i Holandia) wzywają do zawarcia międzyrządowego traktatu omijającego węgierskie i polskie weto" – kontynuuje Waterfield.


W wielowątkowym komentarzu opublikowanym na Twitterze Bruno Waterfield udowadnia, iż ma wiedzę nie tylko na temat UE. Wykazuje także rozeznanie w nakręcających machinę Polexitu wewnętrznych sprawach Polski. "Polski sędzia, który krytykował rząd został pozbawiony immunitetu przez nowy organ sądowy, który zdaniem UE jest nielegalny. Polski premier Mateusz Morawiecki wygłosił w Sejmie burzliwe przemówienie, porównując UE do dawnego reżimu komunistycznego i potępiając 'europejską oligarchię'" – tłumaczy Waterfield zachodniej opinii publicznej.

Czytaj więcej o wecie Polski i Węgier ws. budżetu UE:

Sikorski o wecie PiS ws. budżetu UE: Polska realizuje interes Węgier, a nie swój

Minister finansów zaklina rzeczywistość. Nie wierzy, by z Unii przestały płynąć pieniądze

Błyskawiczna reakcja premiera Holandii na weto Polski i Węgier. Rutte znalazł wyjście