Amerykanie zatwierdzili pierwszy test na covid-19, który można wykonać samemu w domu. Jak to działa?

Monika Piorun
Kosztuje 50 dolarów (189,01 zł), jest dostępny wyłącznie na receptę i daje wynik w ciągu 15-30 minut. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków dopuściła do użytku pierwszy test na covid-19, który Amerykanie będą mogli wykonać samodzielnie w domu bez konieczności udawania się do specjalnego punktu pobrań wymazów i czekania dodatkowo na rezultat badań.
Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) pozwoliła na dopuszczenie do użytku pierwszego testu na covid-19, który można wykonywać samodzielnie w domu. Fot. Twitter.com/Lucira covid test/@ABC123
Pierwszy test na covid-19 do domowego użytku w USA nie wymaga pomocy żadnego specjalisty. Po otrzymaniu recepty od lekarza można zrobić go samodzielnie we własnym mieszkaniu. Wystarczy poczekać od kwadransa do pół godziny, by przekonać się, czy jesteśmy zakażeni koronawirusem.

Domowy test na covid-19 można już stosować w USA

Aparat wyprodukowany przez kalifornijską firmę Lucira Health działa na baterie i skierowany jest do stosowania w sytuacjach awaryjnych przez osoby powyżej 14. roku życia. Do jego przeprowadzenia niezbędne jest pobranie wymazu z nosa i włożenie próbki w odpowiednie miejsce, w którym jej skład jest jednorazowo analizowany przez sprzęt. Po 15-30 minutach na wyświetlaczu pojawi się nam nasz wynik.

FDA pozwala, by Amerykanie mogli samemu robić testy na covid-19 w domu

— Ta nowa opcja testowania jest ważnym postępem w diagnostyce, dzięki któremu można walczyć z pandemią odciążając punkty pobrań ograniczając kolejki pacjentów, którzy chcą sprawdzić, czy mają SARS-CoV-2 — tłumaczy dr Stephen Hahn, komisarz Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA), która niedawno dała zielone światło do szerszego dostępu do domowych testów diagnostycznych na obecność koronawirusa na terenie Stanów Zjednoczonych.
Jeśli rezultat badań wykonanych w ten sposób samodzielnie w domu okaże się pozytywny, należy skontaktować się z lekarzem i poddać dalszym procedurom medycznym wskazanym w reżimie sanitarnym.


O pomoc medyczną mogą także wystąpić osoby, które mimo negatywnego wyniku takiego testu nadal odczuwają podstawowe objawy zakażenia koronawirusem (od utraty węchu i smaku po gorączkę, kaszel czy problemy z oddychaniem).

Czytaj także: Objawy koronawirusa dzień po dniu. Jak covid-19 atakuje ludzki organizm?

Amerykanie nadal są pełni obaw w stosunku do nowej metody testów diagnostycznych w czasie pandemii covid-19. Wiele osób uważa, że kwestia zastosowania ich na szeroką skalę wymaga dalszych regulacji.

Sceptycy uważają, że osoby, które zaobserwują u siebie pozytywny wynik domowych testów na covid-19 bez określonych konsekwencji nie będą skłonne do tego, by samodzielnie zgłaszać się po pomoc medyczną (co może wiązać się np. z koniecznością ścisłej kwarantanny domowej i zakazem przemieszczania się).
Z nowego typu testów diagnostycznych na koronawirusa zgodnie z przepisami będą mogły także korzystać szpitale, gabinety lekarskie i punkty pobrań wymazów do badań laboratoryjnych.

Dowiedz się więcej:

Lekarz tłumaczy, jak zrobić samodzielnie w domu test na koronawirusa [INSTRUKCJA]

Kiedy będzie dostępna szczepionka na covid-19? Sprawdzamy terminy i ceny

Orbán znowu pod rękę z Putinem. Sprowadza dla Węgrów... rosyjską szczepionkę