Trump ma cechy dyktatora? Psycholodzy i psychiatrzy ostrzegali przed nim od początku

Monika Piorun
Donald Trump ma więcej cech psychopatycznych niż... Adolf Hitler — do takich wniosków doszedł dr Kevin Dutton z Uniwersytetu Oksfordzkiego w 2016 roku. Wybitni eksperci z dziedziny psychiatrii i psychologii od dawna alarmowali, że reprezentant republikanów jest niestabilny emocjonalnie i nie nadaje się do sprawowania demokratycznej władzy. Nikt ich wtedy nie brał na poważnie...
Od dawna czołowi specjaliści z dziedziny psychologii i psychiatrii ostrzegali przed dyktatorskimi zapędami Donalda Trumpa. Porównywano go nawet do... Hitlera. Fot. Twitter.com/Paddy Johnson/@artfcity


(Nie tylko) Polak mądry po szkodzie? Popularne w naszym kraju powiedzenie sprawdza się także w przypadku obywateli innych państw.

W 2017 roku, na samym początku pierwszej kadencji Trumpa, 33 czołowych amerykańskich specjalistów zajmujących się zdrowiem psychicznym na łamach "The New York Times" opublikowało list otwarty, w którym alarmowali, że Donald Trump jest "niezdolny do tolerowania poglądów innych niż własne" i ma cechy dyskwalifikujące go do obejmowania takiego stanowiska jak urząd prezydenta USA.
Nagłówek listu otwartego amerykańskich psychologów i psychiatrów, którzy w 2017 roku ostrzegali przed objęciem najwyższego stanowiska państwowego przez Donalda Trumpa.Fot. The New York Times

Trump to psychopata zbyt niestabilny emocjonalnie do sprawowania władzy?

Choć naukowcy zgodnie zarzucali Trumpowi głęboki brak empatii, niestabilność emocjonalną prowadzącą do napadów wściekłości oraz manię wielkości powodującą zniekształcanie faktów na swoją korzyść, to wtedy Amerykanie zdawali się nie traktować na serio ostrzeżeń badaczy, mimo że powszechnie kwestionowano zdolność tego polityka do akceptowania demokratycznych "reguł gry".


W Stanach rozpętała się dyskusja o to, czy psycholodzy i psychiatrzy mieli prawo do naruszenia tzw. zasady Goldwatera, zgodnie z którą nieetyczne jest diagnozowanie zaburzeń psychicznych u osób publicznych bez odpowiednich badań.

Wówczas medialną burzę przerwał dr Harold Bornstein, osobisty lekarz Donalda Trumpa, który zapewnił, że polityk "będzie najzdrowszą osobą, jaką kiedykolwiek wybrano na prezydenta". Na wielu uczelniach przez kolejne lata trwała jednak zażarta dyskusja na temat predyspozycji byłego biznesmena do sprawowania władzy.

Amerykański führer? Naukowcy ostrzegali przed dyktatorskimi zapędami Trumpa

Na Harvardzie, Yale i na wielu różnych uniwersytetach prowadzono akademickie dysputy dotyczące cech, jakie reprezentuje swoim zachowaniem Trump. Wielu badaczy wskazywało na to, że u polityka można zaobserwować skłonności psychopatyczne.

Na Uniwersytecie Cambridge pojawiło się nawet opracowanie wskazujące na analogie pomiędzy postacią Donalda Trumpa a samym... Adolfem Hitlerem.

Zarówno kandydat republikanów, jak i nazistowski przywódca odznaczali się wyjątkowymi umiejętnościami do wykorzystywania mediów pełniących kluczową rolę w rozpowszechnianiu informacji w ich czasach.

Radiowe przemówienia führera do dziś budzą grozę. Trump pokazał zaś zupełnie nowy poziom jeśli chodzi o kontrowersyjne zachowania na debatach TV i komunikaty udostępniane na Twitterze czy Facebooku. Choć opinie na temat porównań Trumpa do Hitlera były bardzo podzielone, to wielu badaczy wskazywało na zaskakujące podobieństwa pomiędzy cechami charakteru tych postaci. Nie brakowało też uczonych, którzy ostrzegali przed nowym "amerykańskim führerem" i alarmowali, że konsekwencje oddania władzy takiej osobie mogą być niebezpieczne.

Czytaj także: 4 ofiary zamieszek w Waszyngtonie. Kim była Ashli Babbitt i inni zmarli podczas starć na Kapitolu?

Iście bolszewickie sceny, jakie rozegrały się ostatnio na Kapitolu za sprawą osób ślepo podążających za politykiem nieakceptującym zasad obowiązujących w demokratycznym państwie, świadczą o tym, że naukowcy od dawna mogli mieć rację ostrzegając przed skutkami powierzania najwyższych stanowisk osobom z cechami dyskwalifikującymi ich do rządzenia społeczeństwem.

Psycholog z Oksfordu: Trump ma więcej cech psychopaty niż... Hitler?

Dokładną analizę różnych cech osobowości znanych postaci historycznych oraz współczesnych przywódców politycznych już w 2016 roku opublikował autor bestsellerowej książki "Mądrość psychopatów" — dr Kevin Dutton z Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Używając jedno z podstawowych narzędzi diagnostycznych do ocenienia skali natężenia cech psychopatycznych (czyli Inwentarza Osobowości Psychopatycznej) dr Dutton zbadał, jak pod tym względem prezentują się osoby sprawujące ważne funkcje państwowe.

Do wywierania wpływu na innych ludzi niezbędne są cechy, które w wielu przypadkach dominują wśród psychopatów. Predyspozycje te można wykorzystać zarówno w pozytywny, jak i w negatywny sposób.

Liderzy pełniący dominującą rolę w społeczeństwie biorą odpowiedzialność za innych. Psychopatów można zaś rozpoznać np. po głębokim braku empatii (niektórzy jednak potrafią to doskonale ukrywać i zręcznie manipulują otoczeniem).

Jakie cechy psychopatyczne można wyróżnić u różnych znanych postaci?

Okazuje się, że w porównaniu do Adolfa Hitlera Donald Trump wyprzedza go jeśli chodzi o skłonność do dominacji i odporność na stres. Ma też w sobie nieco więcej chłodu emocjonalnego niż nazistowski przywódca. Wypada za to odrobinę lepiej od niego pod względem impulsywności i skupienia na sobie.

Co ciekawe, ówczesna konkurentka Trumpa w wyścigu po urząd prezydenta USA w 2016 roku również przejawia sporo cech psychopatycznych. Hillary Clinton uplasowano w tej klasyfikacji pomiędzy Neronem a Napoleonem.
Jakimi cechami odznaczają się najważniejsi politycy i postaci historyczne? Dr Kevin Dutton z Uniwersytetu Oksfordzkiego dokładnie przeanalizował cechy charakteru. Okazuje się, że Donald Trump ma więcej cech psychopatycznych niż... Adolf Hitler.Fot. Dr Kevin Dutton / Uniwersytet Oksfordzki
Czy dało się przewidzieć, że po wyborczej porażce Donalda Trumpa amerykańska demokracja zachwieje się w posadach?

Sytuacja, jaka miała miejsce w ostatnich dniach w Waszyngtonie, z pewnością jest najczarniejszym scenariuszem, jaki można było zakładać.

Czytaj także: Ostatni raz Kapitol zajęto w 1814 roku. Co się wtedy zdarzyło? [HISTORIA]

Gdyby jednak w przeszłości wzięto na poważnie to, przed czym od dawna ostrzegali naukowcy, psycholodzy i inni badacze, można byłoby zapobiec wielu tragediom.

Dowiedz się więcej:

źródło: ⦁ Cambridge University Press /An American Führer? Nazi Analogies and the Struggle to Explain Donald Trump
University of Oxford: Presidential candidates may be psychopaths – but that could be a good thing