Mało wam Agnieszki Osieckiej? Oto 7 biografii, które próbują uchwycić ducha artystki
Jak zgłębić barwne życie Agnieszki Osieckiej? Czytając! W księgarniach znajdziemy 7 książek, które nie opisują życia Osieckiej na encyklopedyczną modłę, ale próbują uchwycić ducha wybitnej polskiej artystki.
- Na polskim rynku wydawniczym ukazało się już kilka biografii poświęconych Agnieszce Osieckiej - każda z nich prezentuje inne podejście w próbie przybliżenia jej niezwykłego życia i osoby
- Wśród nich znajdziemy m.in. książki z wywiadami z bliskimi i kochankami, a także zbiory jej wierszy, listów, piosenek i wspomnień budujące złożoną sylwetkę niesamowitej kobiety i artystki
1. Potargana w miłości. O Agnieszce Osieckiej (7,5 / 10)aut. Ula Ryciak / wyd. Wydawnictwo Literackie
Fot. Materiały prasowe
"Rzucają one światło na mało dotychczas znany czas dzieciństwa i wczesnej młodości poetki. Wyłania się z nich obraz dziewczyny bardzo czynnej i towarzyskiej, z ogromnym apetytem na życie, ale też świadomej swojej wyjątkowości" – czytamy w artykule Onetu.
Czytaj też: Najważniejsi mężczyźni w życiu Agnieszki Osieckiej. Niektórzy pojawili się w serialu TVP
Duża część książki, a jakże, skupia się na bogatym życiu uczuciowym artystki. Osiecka często łamała serca, ale i sama była porzucana. Z zawartych wypowiedzi jej przyjaciółki Magdy Umer wynika, że niemal każda jej piosenka była w pewien sposób autobiografią.
2. Osiecka. Tego o mnie nie wiecie (7,3 / 10)aut. Beata Biały / wyd. W.A.B.
Fot. Materiały prasowe
Czytaj też: Niezwykła relacja Hanny Bakuły z Agnieszką Osiecką. "Postanowiłyśmy wziąć ślub"
"Nie potrafię wskazać jednej, najważniejszej rozmowy. Wszystkie były bardzo osobiste, intymne, szczere. Rozmawiałam z tymi, którzy od zawsze są kojarzeni z Osiecką, jak np. Magda Czapińska czy Katarzyna Gärtner, ale też z tymi, którzy jeszcze się nie wypowiadali, a na jakimś etapie byli z poetką blisko, jak np. Michał Kott, który mieszka w Waszyngtonie, a kiedyś planował nawet z Osiecką ślub!" – mówiła wywiadzie dla Interii autorka, Beata Biały.
3. Koleżanka. Wspomnienia o Agnieszce Osieckiej (7,0 / 10)aut. Karolina Felberg-Sendecka / wyd. PWN
Fot. Materiały prasowe
4. Zachłanne na życie (6,7 / 10)aut. Sławomir Koper / wyd. Czerwone i Czarne
Fot. Materiały prasowe
Czytaj też: Przyjaźniła się z Osiecką, nazywali ją "polską Marilyn Monroe". Tragiczny los Elżbiety Czyżewskiej
5. Zdradziecka Agnieszka Osiecka (6,6 / 10)Piotr Derlatka / Instytut Wydawniczy Latarnik
Fot. Materiały prasowe
Czytaj też: Jego maszyna do pisania do końca życia stała na jej biurku. Burzliwy związek Osieckiej i Hłaski
Piotr Derlatka podszedł do biografii Osieckiej z reporterskim zacięciem. "Bez sentymentalizmu, którego sama zainteresowana nie cierpiała. Autor zbiera relacje i wspomnienia o artystce. Załącza też teksty poetyckie, piosenki, grubą dokumentację fotograficzną. Nie przemilcza rożnych grzeszków Osieckiej, jej bulwersujących romansów i seryjnych monogamii" – czytamy w jednej z recenzji.
6. Osiecka. Nikomu nie żal pięknych kobiet (6,0 / 10)aut. Zofia Turowska / wyd. Marginesy
Fot. Materiały prasowe
Czytaj też: Agnieszka Osiecka miała z nim jedyną córkę. Poetka i Daniel Passent byli jak ogień i woda
"Pisząc biografię, nie zaglądam pod kołdrę, nie patrzę przez dziurkę od klucza na prywatne życie opisywanych bohaterów. Być może wynika to z mojego charakteru. Natomiast ważne jest, że to są pominięcia, a nie utajnienia jakichś faktów, które miały wpływ na wybory czy twórczość Osieckiej. Chodzi o to, by w tej etyce prywatności szanować się" – mówiła w wywiadzie dla booklips.pl Zofia Turowska.
7. Poetka i książę (6,0 / 10)aut. Manuela Gretkowska / wyd. Znak Literanova
Fot. Materiały prasowe
"Gretkowska na szczęście nie napisała romansidła. To jest opowieść o czymś innym: o tych, którzy z tamtej Polski wyrywali się na Zachód. O wyborach, zawsze dramatycznych – zostać na Zachodzie czy wrócić. W tle jest i Miłosz, i Hłasko (późniejszy emigrant). Agnieszka była jedną z tych postaci, która ze swoją swobodą i czarem pasowała do Zachodu, ale jednocześnie tylko w Warszawie i tylko w tym języku mogła mieszkać" – pisała Justyna Sobolewska w "Polityce".
Czytaj też: Ostatni mężczyzna Osieckiej. André Ochodlo towarzyszył poetce do końca jej życia
"Zagubiony w Tobie jestem". 10 najpiękniejszych cytatów z listów miłosnych Osieckiej i Przybory